Volby v Chomutově u konce. Vítěz chybí

Martina Macková, Jakub Antoš
14. 4. 2007 17:34
K urnám přišla desetina lidí. Třikrát méně než v říjnu
Podzimní vítěz Skála: Dnes se za něj hledá náhrada
Podzimní vítěz Skála: Dnes se za něj hledá náhrada | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - První kolo doplňovacích voleb do Senátu vítěze nemá. Do druhého kola postupují Jan Řehák za ODS a komunista Václav Homolka.

Řehák získal 25,5 procenta a Homolka o dvě procenta méně. Sociálnímu demokratovi Janu Marešovi chyběly na druhého Homolku dvě desetiny procenta. Do druhého kola tak nepostupuje. Kandidát zelených Josef Märc dostal deset procent.

Volební účast byla téměř stejná jako zisk posledně jmenovaného kandidáta. Jedenáct procent.

Kvůli tomu, že žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu, půjdou lidé na Chomutovsku k urnám i 20. a 21. dubna. Volit budou mezi dvěma kandidáty. Janem Řehákem a Václavem Homolkou.

Řehák by v případě úspěchu ve druhém kole voleb chtěl pracovat v senátním výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu nebo v zahraničním výboru. Senátor by podle něj měl být prodlouženou rukou starostů Chomutovska v Praze.

Kandidáti sází na kontaktní kampaň

"Oslovím neúspěšné kandidáty z prvního kola a požádám je o podporu proti svému protikandidátovi. Budu pokračovat v kontaktní kampani. Nízká volební účast svědčí o tom, že lidé považují Senát za zbytečný. Snažím se jim vysvětlit, že když už Senát existuje, měli by v něm pracovat lidé, kteří jsou schopni dobře reprezentovat svůj region," uvedl.

Homolka sází rovněž na kontaktní kampaň. V ulicích osloví v příštím týdnu od brzkého rána zejména rodiny s dětmi, jako senátor se bude snažit zabezpečit například dostupné vzdělání pro mladé lidi.

"S oslovením neúspěšných kandidátů ale nepočítám, myslím, že každý volič se rozhodne sám, komu dá svůj hlas," řekl ČTK Homolka. V případě zvolení do Senátu by dal přednost přednost práci ve výboru pro územní rozvoj či výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Pětiměsíční senátor Skála

Když nezávislý lékař Petr Skála vyhrál loni na podzim senátní volby s největším počtem hlasů v zemi, nikdo nemohl uvěřit. Když už po třech měsících musel pro nemoc post opustit, bylo to stejně neuvěřitelné.

O jeho místo v Senátu mělo zájem devět zájemců. Loni v říjnu přitom kandidovalo deset lidí. Skálova největší soupeřka - starostka Chomutova Ivana Řápková (ODS) - ale dnes mezi nimi už nebyla. Místo kandidáta za ODS získal její náměstek a krajský zastupitel Jan Řehák (45).

Kdo kandiduje?

Senátní kampaň v Chomutově

  • O hlasy usilují hned dva bezpartijní kandidáti: podnikatel v realitách Antonín Drbohlav (47) a ředitel správy sociálních služeb Milan Doležal (56). Ten byl do loňska členem ČSSD.
  • Kandidátem ODS je náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák (45). Od roku 2000 je Řehák členem zastupitelstva Ústeckého kraje.
  • Za ČSSD kandiduje Jan Mareš (48), ředitel střední školy a radní. V týdnu jej přijel podpořit předseda Jiří Paroubek, rozdával voličům květiny. Problém nastal, když růže začali rozdávat také studenti Marešovy školy - ač je předvolební agitace na školách zakázána. Kandidát uznal, že udělal chybu.
  • Zelení postavili do voleb nestraníka a učitele na gymnáziu i ústecké univerzitě Josefa Märce (43).
  • Komunisté vsadili na Václava Homolku (52), ředitele kulturního domu v Klášterci nad Ohří, kde je také zastupitelem města i kraje.
  • Dalším kandidátem je nestraník a podnikatel Zdeněk Jánský (50), který zastupuje Humanistickou stranu a kandidoval již loni v říjnu, kdy získal 1,13 procenta hlasů.
  • Loni neuspěl také další kandidát Milan Beran (58), podnikatel a starosta obce Černovice, který nyní kandiduje pod hlavičkou Nezávislých. V říjnových volbách získal 4,88 procent.
  • Dalším nestraníkem je technik František Lhotský (55), který zastupuje novou Stranu důstojného života, kterou založila bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová.

Nová jména ovšem voliče nijak nerozhýbala ani v druhý den voleb.

V první den doplňovacích voleb agentura ČTK s odvoláním na volební komisaře uvedla, že byla účast nejnižší od roku 1989. Druhý den byl podobný. Celkem přišlo svůj hlas odevzdat asi deset procent oprávněných voličů.

Volební místnosti se uzavřely ve dvě hodiny odpoledne.

Perštejn podle komisařky: Ostentativní nezájem

"Ta hrstka lidí, co přišla, volby spíše nekomentovala. Jen někteří se nechali slyšet, že by Senát zrušili," řekla ČTK členka komise ve volební místnosti v obci Perštejn.

Včera tu samou komisařku překvapil velký nezájem voličů. "Jako zapisovatelka volební komise působím od převratu v roce 1989. Tak ostentativní nezájem o volby jsem ale ještě nezažila. Lidé jsou nejspíš znechucení. K urnám chodí stále častěji a nejspíš mají pocit, že jim to není nijak platné," řekla například členka komise ve volební místnosti v obci Perštejn.

Ostatně - ze statistik vyplývá, že při volbách, kdy se pouze nahrazuje jeden senátor, bývá účast velmi nízká. Například před čtyřmi lety přišlo k rozhodujícímu kolu doplňujících voleb v Brně jen 10,3 procenta voličů.

Výsledek nebude mít na rozložení sil vliv

Proti ambicím kandidátů hraje i fakt, že ať už hlasování dopadne jakkoli, volby nezamíchají rozložením sil v Senátu.

Tam má většinu ODS s 41 senátory. Zisk dalšího mandátu by její vliv jen posílil, stejně jako frakci sociální demokracie, který čítá 12 zástupců nebo jedenáctičlenný klub lidovců.

Ani kdyby volby vyhrál zástupce KSČM, strana nebude moci vytvořit klub, v Senátu má totiž pouze dva zástupce. Na klub je potřeba nejméně pět senátorů.

Skála byl členem klubu nezávislých senátorů KOD.

Jeho nástupce nebude podle zákona zvolen na celých šest let, jeho mandát bude o pět a půl měsíce kratší. V doplňovacích volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které patřilo jeho předchůdci.

Loni na podzim přišla na Chomutovsku o senátorovi rozhodovat v prvním kole třetina voličů, finále mezi Skálou a tehdejší kandidátkou ODS se zúčastnila necelá pětina voličů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy