Volá Kalousek: Přísahám na děti, tajnou nahrávku nemám

Sabina Slonková
10. 3. 2011 11:30
Ministr financí popírá svůj vlastní rozhovor, který Aktuálně.cz dal v noci
Nese si Kalousek v kufříku nahrávací zařízení? Mystifikační ilustrační fotografie
Nese si Kalousek v kufříku nahrávací zařízení? Mystifikační ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na úvod tohoto rozhovoru je potřeba říct, že si ho redakce nevymyslela.

Skutečně se odehrál - ve čtvrtek, v 10:43 - zazvonil reportérce Aktuálně.cz Sabině Slonkové mobil a ohlásil se ministr financí Miroslav Kalousek. Podobně jako ve středu hodinu před půlnocí, hovořili spolu o tajné nahrávce schůzky šéfredaktorů českých novin.

Kalousek včera tvrdil, že získal záznam ze setkání novinářů, kteří řešili dopad zvýšení DPH na tištěná média. Z vlastní iniciativy zavolal šéfredaktorovi MF Dnes, kterému pohrozil, že nahrávku zveřejní v České televizi.

Redakce Aktuálně.cz s Kalouskem v noci mluvila. Sám ministr ještě volal novinářce zpátky. O tom, co je na nahrávce ze schůzky, na níž byli přítomni pouze novináři a nikdo ji nenahrával - záznam tedy musel být pořízen nelegálně - odmítl hovořit. Ovšem několikrát potvrdil její existenci.

10:43 - Telefon zvoní, volá ministr financí Miroslav Kalousek

Kalousek: Chtěl jsem se vám omluvit, že jsem vám včera tvrdil, že ta nahrávka existuje. Byla to normální mystifikace.

Aktuálně.cz: Ale vždyť jste mi včera opakovaně tvrdil, že nahrávku máte, bavili jsme se o detailech, říkal jste mi, že k vám přišla zvláštním způsobem a obsah je divný... Nerozumím tomu.

Kalousek: Přísahám na své děti, že žádná nahrávka neexistuje. Fakt.

Aktuálně.cz: Počkejte, jste v politice takových let a teď mi chcete tvrdit, že uděláte takovou hloupost...

Kalousek: Není to žádná hloupost. Pokládám to za správné. Prostě jsem měl nějaké informace, které jsem si chtěl telefonátem a pomocí té mystifikace u šéfredaktora Čásenského ověřit.

Aktuálně.cz: Ale vždyť vy jste ministr, vy si nemáte nějakou mystifikací šéfredaktorů novin co ověřovat.

Kalousek: Opakuji - pokládám to za správné. Jestliže to jejich jednání bylo transparentní, jak tvrdí, tak nevidím nikde problém.

Aktuálně.cz: Ten je třeba v tom, že jste Čásenskému zavolal, řekl, že máte nahrávku a že ji zveřejníte. To si pak šéfredaktoři vykládají jako vydírání.

Kalousek: Ale žádné vydírání nebylo.

Aktuálně.cz: Proč jste mu říkal, že to zveřejníte? To jste mu říkal sám od sebe, nebo to vyplynulo z rozhovoru?

Kalousek: Nevím, fakt už si to nepamatuji. Prostě jsem se vám chtěl teď omluvit, protože vy nejste šéfredaktor a včera jste volala pracovně. Tak se mějte.

Aktuálně.cz: Počkejte ještě, vyzval vás někdo, abyste kvůli tomu odstoupil?

Kalousek: Odsoupit? Proč? Nevyzval. Ani to nemám v úmyslu.

Aktuálně.cz: A mluvil jste kvůli tomu už s premiérem Nečasem?

Kalousek: Už musím, nashledanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy