Vodárenský byznys? Osm poslanců, které máme sledovat

Martina Machová Martina Machová
15. 4. 2013 10:30
Insider: Za politické kulisy plánu, aby občané platili opravy vodovodních přípojek
Voda - ilustrační foto
Voda - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Až bude sněmovna hlasovat, zda mají občané k čím dál dražší vodě platit ještě velmi nákladné opravy přípojek, osm zákonodárců bude dobré sledovat se zvláštní pozorností.

Pět občanských demokratů, dva sociální demokraté a jeden zákonodárce Věcí veřejných jsou totiž přinejmenším poslední dva roky vodárenským byznysem placeni.

Mají místa ve vedení, v dozorčích radách a v představenstvech a berou za to odměny, což uvedli v každoročních majetkových přiznáních.

Na návrh politiků upozornila před několika týdny odcházející zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová poté, co si Poslanecká sněmovna - včetně levicové opozice - v prvním čtení v březnu kontroverzní úpravy "nevšimla" a ta prošla dál.

Majitelům domů tak nyní hrozí, že by měli nově platit až desítky tisíc korun za opravy a údržbu svých vodovodních a kanalizačních přípojek pod veřejným prostranstvím.

Ministr zemědělství Petr Bendl z ODS už prohlásil, že sporný bod z novely zákona vypustit nehodlá, protože údajně přinese "spravedlivější rozložení nákladů na opravy". A tato úleva podle něj následně otevře vodárenským společnostem prostor pro zlevnění vodného a stočného.

Sociální demokraté nyní hlasitě tvrdí, že návrh překazí. Faktem je, že mezi poslanci s "kontakty ve vodárenství" jsou i nejméně dva z řad ČSSD.

Čtěte o případu více v placeném deníku Insider:
Kteří z vašich poslanců sedí v orgánech vodárenských společností? Ve kterých konkrétně, kolik za to berou a jak chtějí o přípojkách hlasovat?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy