Vodárenský byznys? Osm poslanců, které máme sledovat

Martina Machová Martina Machová
15. 4. 2013 10:30
Insider: Za politické kulisy plánu, aby občané platili opravy vodovodních přípojek
Voda - ilustrační foto
Voda - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Až bude sněmovna hlasovat, zda mají občané k čím dál dražší vodě platit ještě velmi nákladné opravy přípojek, osm zákonodárců bude dobré sledovat se zvláštní pozorností.

Pět občanských demokratů, dva sociální demokraté a jeden zákonodárce Věcí veřejných jsou totiž přinejmenším poslední dva roky vodárenským byznysem placeni.

Mají místa ve vedení, v dozorčích radách a v představenstvech a berou za to odměny, což uvedli v každoročních majetkových přiznáních.

Na návrh politiků upozornila před několika týdny odcházející zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová poté, co si Poslanecká sněmovna - včetně levicové opozice - v prvním čtení v březnu kontroverzní úpravy "nevšimla" a ta prošla dál.

Majitelům domů tak nyní hrozí, že by měli nově platit až desítky tisíc korun za opravy a údržbu svých vodovodních a kanalizačních přípojek pod veřejným prostranstvím.

Ministr zemědělství Petr Bendl z ODS už prohlásil, že sporný bod z novely zákona vypustit nehodlá, protože údajně přinese "spravedlivější rozložení nákladů na opravy". A tato úleva podle něj následně otevře vodárenským společnostem prostor pro zlevnění vodného a stočného.

Sociální demokraté nyní hlasitě tvrdí, že návrh překazí. Faktem je, že mezi poslanci s "kontakty ve vodárenství" jsou i nejméně dva z řad ČSSD.

Čtěte o případu více v placeném deníku Insider:
Kteří z vašich poslanců sedí v orgánech vodárenských společností? Ve kterých konkrétně, kolik za to berou a jak chtějí o přípojkách hlasovat?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy