Vlivný diplomat Kolář končí v Moskvě s koncem roku

Tereza Šídlová
30. 11. 2012 16:31
Jeho odchod otevírá možnost, že na strategickou ambasádu přijde Alexandr Vondra
Diplomat Petr Kolář na snímku z letošního léta.
Diplomat Petr Kolář na snímku z letošního léta. | Foto: ČTK

Moskva/Praha - Velvyslanec v Rusku Petr Kolář končí s posledním dnem roku v české diplomacii.

Informoval o tom ve svém pátečním vydání deník Insider s tím, že v tento den končí Kolářův zaměstnanecký poměr s ministerstvem zahraničí.

"Od ledna budu pracovat v soukromém sektoru," řekl Insideru Kolář. Blíže specifikovat důvody nebo své budoucí angažmá diplomat nechtěl.

Jeho odchod však otevírá cestu možnosti, že na strategicky významnou ambasádu v Rusku přijde Alexandr Vondra, jak to naznačují některé zákulisní zdroje.

O tom, že Kolář odejde, se mluví už delší dobu. V první okamžik šlo o překvapivé rozhodnutí, protože jde o jednoho z nejvlivnějších českých diplomatů. Před působením v Moskvě byl velvyslancem v USA. Zdroje ze zákulisí diplomacie říkají, že měl spory s vedením ministerstva.

O Kolářovi se mluvilo jako o možném nástupci Karla Schwarzenberga, pokud by opustil ministerský post kvůli prezidentské kampani.

Čtěte celou zprávu v placeném deníku Insider:
Proč Petr Kolář v diplomacii končí? Kam má zamířeno a kdo další by se rád viděl v Moskvě?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy