Vládní plány zvýhodnily ty, kteří se v práci nesnaží

Tomáš Fránek
7. 11. 2010 12:45
Proti jsou ombudsman i vládní právníci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Lidé, kteří skončí v zaměstnání dohodou nebo sami dají výpověď, na tom budou při vyplácení podpor v nezaměstnanosti hůře než ti, kteří byli z práce propuštěni za porušování pracovní kázně.

Vláda totiž v rámci úsporného balíčku navrhuje snížení podpory v nezaměstnanosti lidem, kteří poslední zaměstnání skončili "bez vážného důvodu" sami nebo dohodou.

Měli by dostávat 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku. Nyní činí podpora první dva měsíce 65 procent, další dva měsíce 50 procent a zbytek doby 45 procent.

Jaké budou úspory?

Vláda už změnu protlačila Poslaneckou sněmovnou a nyní ji bude posuzovat Senát. Jako u jedné z mála změn ale vláda nevyčíslila úspory, které má opatření vlastně přinést.

Podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského nižší podpora postihne například lidi, kteří se v práci cítí šikanováni, a odejdou kvůli tomu. Snížení podpory nezaměstnanosti nedoporučila vládě také její legislativní rada.

"Všichni, kdo sami ukončí zaměstnání, například i tehdy, cítí-li se šikanováni, ale netroufají si zaměstnavatele žalovat, budou tedy znevýhodněni," uvedl Varvařovský. Tito lidé na tom budou hůř než ti, kteří třeba byli propuštěni pro opakované méně závažné porušování pracovní kázně.

Jako vážné důvody vyjmenovává novela nevyplácení mzdy či potvrzené zdravotní důvody. Připouští možnost etických nebo náboženských důvodů, je však na úředníkovi z úřadu práce, zda je přijme.

"Zaměstnanci tak mohou být vystaveni libovůli úředníka," uvedl Varvařovský s tím, že to odporuje demokratickým principům právního státu.

Odporuje to demokratickým principům

Ombudsman doporučil přehodnotit novelu i proto, že navrhuje nevyplácet nezaměstnanému podporu v době, kdy své výdaje může platit z odstupného. Podle Varvařovského by to popřelo jeho smysl.

"Tím je v prvé řadě určitá satisfakce za nesnáze a někdy až trauma, které ztráta zaměstnání přináší," uvedl.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ve sněmovně pouze uvedl, že změna má šetřit peníze.

"Není naprosto žádný důvod pro to, aby někdo, kdo ztratil zaměstnání, tak po ztrátě zaměstnání měl téměř dvojnásobný příjem oproti období před skončením zaměstnání," uvedl Drábek, který ale na námitky veřejného ochránce práv nijak nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy