Vláda změnila trestní řád, chce méně lidí ve vazbě

ČTK ČTK
13. 4. 2011 16:18
S novelou přišel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Praha - Vláda schválila návrh novely trestního řádu, na jejímž základě by vazebně stíhaní lidé měli mít možnost osobně se účastnit veškerých jednání o svém setrvání ve vazbě.

Návrh, který ještě čeká posouzení sněmovnou a Senátem, však zároveň počítá s tím, že se soudům prodlouží lhůta, za kterou musí o dalším pobytu obviněného ve vazbě rozhodnout.

Součástí novely je také rozšíření okruhu trestných činů, při jejichž vyšetřování lze nasadit odposlechy a agenta.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) novinářům po jednání kabinetu řekl, že novela urychlí trestní řízení, zmenší počet lidí ve vazbě a sníží počet eskort k soudům, protože jednání se budou moct uskutečnit na půdě věznice. Novela také ruší možnost ministra spravedlnosti propustit z výkonu trestu.

Cílem návrhu je posílení práv vazebně stíhaných lidí a zjednodušení vazebních řízení.

Příliš časté rozhodování o tom, zda obviněný zůstane ve vazbě, nebo bude propuštěn na svobodu, zase podle ministerstva zatěžuje soudy a protahuje vazební řízení. Úřad proto navrhuje prodloužit lhůtu, ve které musí soudci rozhodnout, ze současných tří měsíců na půl roku.

Návrh počítá i s prodloužením doby, v níž může obviněný opakovat svou žádost o propuštění z vazby, ze 14 dnů na měsíc.

Novela kromě změn vazebního řízení také rozšiřuje podmínky pro použití odposlechů a agentů. Policie by je měla mít možnost nasadit při vyšetřování zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let.

Návrh také připouští, aby policisté, státní zástupci či soudci mohli vyslýchat svědky pomocí videokonference. Využívat se má zejména při jednáních se zastrašovanými svědky nebo se zvlášť zranitelnými oběťmi, protože se tak zamezí jejich kontaktu s pachatelem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy