Nová koncepce zahraniční politiky se hlásí k lidským právům

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 14:07
Vládní dokument upozorňuje na změnu světových mocenských poměrů a na posun k multipolaritě světového uspořádání.
Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vláda schválila novou koncepci zahraniční politiky. Na Twitteru to uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

"Česká zahraniční politika usiluje o bezpečnost, prosperitu a udržitelný rozvoj, lidskou důstojnost včetně ochrany lidských práv, službu občanům a dobré jméno v zahraničí," píše se v materiálu o cílech české zahraniční politiky.

Dokument určuje hlavní oblasti zájmu Česka ve světě. Mluví o podpoře ekonomické diplomacie, ale i o prosazování lidských práv.

Dokument se hlásí k odkazu českého humanistického myšlení, prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, pražského jara, Charty 77 a tradice podpory lidských práv. 

Za hodnotové východisko zahraniční politiky označuje příslušnost k euroatlantickému civilizačnímu prostoru, jejímž výrazem je zejména členství v EU a NATO.

Zaorálek: "Je třeba říci, k čemu se hlásíme"

"Jsem rád, že nová koncepce přichází právě nyní, kdy svět prochází velkými změnami a kdy zároveň čelíme bezpočtu krizí - jako je situace na Ukrajině, Islámský stát, uprchlíci, Grexit nebo nárůst antisystémových stran - to vše se týká i České republiky. Je třeba říci, kde v tomto světě stojíme a k čemu se hlásíme," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Přestože je koncepce zpracována jako nový dokument, navazuje na předchozí koncepci.

"O koncepci jsme vedli důkladnou debatu nejen v rámci ministerstva, ale také s koaličními partnery a s Kanceláří prezidenta republiky," dodal šéf české diplomacie.

K hlavním oblastem bezpečnostních zájmů České republiky a jejích spojenců patří podle materiálu oblast východní Evropy, západního Balkánu, severní Afriky, Blízkého a Středního východu a Sahelu.

Materiál mluví o potřebě diverzifikace dodávek strategických surovin.

Posun k multipolaritě světového uspořádání

Dokument upozorňuje na změnu světových mocenských poměrů a na posun k multipolaritě světového uspořádání. O slova se tak více hlásí země východní a jihovýchodní Asie. Díky technologickému pokroku se zvyšují vojenské schopnosti mnoha států.

"Pravděpodobnost přímého ohrožení území ČR masivním vojenským útokem je nízká. Bezpečnost a stabilita v hraničních částech Evropy i v oblastech s Evropou sousedících se ovšem celkově snižují," upozorňuje koncepce.

Nelze proto podle ní zcela vyloučit přímé ohrožení spojenců, a tedy i ohrožení Česka, "neboť naše bezpečnost je v rámci Severoatlantické aliance nedělitelná". Koncepce mluví i o boji s terorismem nebo o migraci.

Ekonomická diplomacie

Dalším rozsáhlým tématem šestnáctistránkové koncepce je udržitelná prosperita, která nepovede k prohlubování sociálních rozdílů, degradaci lidské důstojnosti a bude šetrná k přírodě. Ke zvyšování prosperity Česka má sloužit ekonomická diplomacie.

"Zvláštní pozornost bude česká ekonomická diplomacie věnovat teritoriím mimoevropským, která vykazují velký růstový potenciál, ale často skýtají rovněž rizika daná nepředvídatelností politického a ekonomického prostředí, korupcí nebo slabou vymahatelností práva," uvádí dokument.

Zmiňuje také důležitost zahraniční rozvojové spolupráce. "Vychází z postavení ČR jako vysokopříjmové země, jejímž zájmem je přispívat ke snižování globálních nerovností," napsali autoři koncepce.

V záležitosti lidských práv mimo jiné dokument slibuje zapojení Česka při snaze o celosvětové posílení postavení žen ve společnosti.

Za hlavní partnery dokument tradičně označuje země euroatlantického prostoru, především sousední státy, USA, Německo, Francii a Velkou Británii. Důležitost klade i na země západního Balkánu a na jejich podporu ve vstupu do EU.

"S Ruskem je nutné spolupracovat"

Věnuje se i Rusku, které, "ačkoli v současnosti zásadním způsobem destabilizuje evropskou bezpečnostní architekturu", je významným aktérem při řešení mnoha mezinárodních otázek, a je s ním proto nutné spolupracovat.

Česko s ním má proto usilovat o spolupráci hlavně v ekonomické a kulturní oblasti. "Dlouhodobým cílem je překonat současné problémy a dospět k partnerským vztahům," uvádí koncepce.

Její návrh byl v minulosti kritizován kvůli tomu, že údajně neklade dostatečný důraz na prosazování lidských práv. Zaorálek již dříve kritiku odmítl.

Nová koncepce zahraniční politiky nemá podle něj ani za cíl popírat odkaz Václava Havla v oblasti lidských práv, je ale třeba najít způsob, jak s ním pracovat. Jen mechanicky to nelze, uvedl ministr zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy