Vláda přidá peníze lékařským fakultám i učitelům v krajích, peníze vezme z úspor na zlevněné jízdné

ČTK ČTK
6. 6. 2018 13:16
O peníze požádal Plaga v souvislosti s odkladem avizovaného příspěvku na dopravu zdarma pro studenty a důchodce, kvůli kterému počátkem roku resorty musely své rozpočty seškrtat.
Robert Plaga.
Robert Plaga. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do regionálního školství pošle vláda v demisi letos na platy navíc miliardu korun. O převod požádal ministr Robert Plaga (za ANO). Kabinet ve středu schválil také 135 milionů pro vyučující na lékařských fakultách. Novinářům to po jednání řekl premiér v demisi Andrej Babiš. Dodal, že příští rok počítá kvůli požadovanému nárůstu počtu studentů na lékařských fakultách s posílením jejich rozpočtů o 650 milionů.

O peníze požádal Plaga v souvislosti s odkladem avizovaného příspěvku na dopravu zdarma pro studenty a důchodce, kvůli kterému počátkem roku resorty musely své rozpočty seškrtat. Protože plán zlevněného jízdného ministerstvo dopravy odsunulo, je podle ministra namístě zablokované peníze uvolnit. "Celková částka na kompenzaci ztrát ze zlevněného jízdného pro ministerstvo dopravy se snižuje z 3,3 milardy na 1,9 miliardy korun," stojí ve zprávě.

Díky miliardě do krajů nebudou nyní muset zřizovatelé škol hlídat rezervu pro nedofinancované speciální školství, které dosud hrazeno nebylo. "Deficit nyní dohrazujeme a oni mohou rozpustit tyto rezervy mezi jednotlivé typy škol a navýšit nenárokovou složku platu případně další odměny učitelům," uvedl ministr.

Peníze pro lékařské fakulty mají pomoct se stabilizací pedagogických sborů. "Je to první krok k dlouhodobému plánu, aby lékařské fakulty mohly od roku 2020 nabrat o 15 procent více českých studentů lékařských oborů," řekl ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy