Opozice chce konec Stropnického ve vládě a mimořádnou schůzi, Sobotka to odmítá

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
9. 2. 2016 14:53
Lídři ODS a TOP 09 ostře kritizují chování vlády kvůli tomu, že se na veřejnost dostaly informace, týkající se podrobností o únosech českých občanů v zahraničí. Oba požadují, aby se Sněmovna celou záležitostí zabývala na neveřejném jednání, koaliční strany jsou ale proti, takže návrh ODS a TOP 09 zřejmě neprojde. Předseda ODS Petr Fiala chce po premiéru Bohuslavu Sobotkovi, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, který veřejně potvrdil, že vláda vyměnila pět českých unesených občanů za Libanonce Alí Fajáda, jehož vydání žádaly USA.
Předsedové pravicových stran Miroslav Kalousek a Petr Fiala ostře kritizují vládu
Předsedové pravicových stran Miroslav Kalousek a Petr Fiala ostře kritizují vládu | Foto: Koláž

Praha - Pravicové opoziční strany TOP 09 a ODS ostře kritizují chování vlády kvůli únikům informací z jednání Bezpečnostní rady státu.

"Čeští občané dnes už nejsou v bezpečí. Česká vláda bohužel jedná s teroristy, a dokonce to nedokáže udržet v tajnosti," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj vláda selhala v mezinárodním boji proti terorismu a snížila tak bezpečnost občanů. "Každý z nich teď nese osobní odpovědnost za možné ohrožení každého člověka," tvrdí Kalousek. "Budeme chtít slyšet od předsedy vlády, jakým způsobem chce tyto hrozivé dopady minimalizovat," dodal. 

"Je to naprosto skandální záležitost, zjevně tady selhává vláda a lidé, kteří se mají starat o bezpečnost. Musí být z toho vyvozena osobní odpovědnost," přidal se také předseda ODS Petr Fiala, podle kterého jsou v nebezpečí všichni Češi, kteří vyjíždějí do zahraničí.

Fiala zároveň prohlásil, že premiér Bohuslav Sobotka by měl odvolat ministra obrany Martina Stropnického. "Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu," řekl Fiala.

"Zjevně unikají informace z Bezpečnostní rady státu, to nemůžeme přejít. Jestliže lidé, kteří rozhodují o bezpečnosti naší země, neumí držet jazyk za zuby, tak tam nemají co dělat," dodal Fiala.

Opozice chce schůzi nebo nový bod programu, koalice je proti

Po odpoledním začátku schůze poslanců vystoupila poslankyně ODS Jana Černochová, která navrhla, aby se poslanci únikem informací a "prostořekostí" členů vlády zabývali ve středu odpoledne v bodu s názvem: "Úniky informací z Bezpečnostní rady státu".

"V minulých dnech jsme byli svědky totální destrukce bezpečnostních složek a systému státu v naší republice, každé stanovisko ministra, které bylo v těchto dnech sděleno, bylo zmatečné, jeden ministr popíral slova ministra druhého," stěžovala si Černochová.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ovšem jménem svého klubu, stejně jako klubů ČSSD a KDU-ČSL, návrh na zařazení nových bodů zablokoval.

Nakonec před poslance předstoupil premiér Bohuslav Sobotka, který kritiku opozice odmítl a hájil mimo jiné "výměnný obchod" pěti unesených Čechů za Libanonce Fajáda. "Žádné spojenectví nemůže být servilitou, Česká republika je suverénní stát, naši partneři by to měli respektovat," prohlásil premiér v narážce na stanovisko USA, které postup české vlády kritizovaly.

Nevydání Fajáda ostře kritizoval ve Sněmovně především předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého vláda velmi vážně narušila spojenectví s USA. "Bylo to neuvěřitelné selhání," uvedl Kalousek. Ten zároveň oznámil, že TOP 09 začíná shromažďovat podpisy k tomu, aby se uskutečnila mimořádná schůze, na které by se téma bezpečnosti a úniku informací probíralo.

Úniky prošetří NBÚ

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Podle Holého úřad obdržel podnět v pondělí. "Budeme se jím zabývat, stejně jako všemi podněty podobného typu. Více informací zpravidla neposkytujeme," uvedl Holý v textové zprávě.

Premiér Sobotka o tom, že se Úřad vlády obrátil na příslušné orgány, informoval po pondělním jednání vlády. "Podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena," uvedl Sobotka.

Úřad v případě žádného podnětu nemůže komentovat, v jakém časovém horizontu by se s ním mohl vypořádat. "Výstupem může být celá škála věcí, od toho, že se nic nezjistí, že k tomu vůbec nedošlo, až po to, že může dojít až k trestnému činu," řekl Holý.

Výkupné za unesené dívky

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Vedle premiéra jsou členy oba vicepremiérové, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí Úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky. V předsednictvu rady jsou premiér, dvojice vicepremiérů a ministři vnitra, obrany a zahraničí.

NBÚ podle zákona o ochraně utajovaných informací může ukládat sankce za porušení povinností při nakládání s utajovanými informacemi v případě, že se jedná o přestupek či správní delikt. V případě podezření ze spáchání trestného činu by věc prošetřovaly orgány činné v trestním řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy