Vláda odmítla novelu o střetu zájmů z dílny ČSSD

ČTK ČTK
17. 3. 2011 13:17
ČSSD chtěla novelu ještě upravovat, a to při projednávání ve výborech
Premiér Petr Nečas (ODS)
Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Reuters

Praha - Vláda podle očekávání odmítla novelu ČSSD upravující střet zájmů.

Poslanci, senátoři a krajští zastupitelé by podle návrhu posuzovali, zda je některý z nich při projednávání určité záležitosti ve střetu zájmů. V současnosti o tom hlasují jen obecní zastupitelé.

Zákon o střetu zájmů a zákon o krajích uvádějí, že střet zájmů oznamuje veřejný funkcionář při jednání, nejpozději před hlasováním o konkrétním návrhu. Stejná ustanovení jsou také v zákoně o obcích. Navíc se v něm ale píše, že obecní orgán rozhoduje o tom, zda funkcionáře, jenž střet zájmů ohlásil, vyloučí z projednávání a z rozhodování o věci. Poslanci ČSSD chtějí úpravu sjednotit.

Sami předkladatelé z řad poslanců ČSSD přiznávají, že by novela mohla ovlivňovat výsledky hlasování ve sněmovně a v Senátu. Předlohu by chtěli upravit při projednávání ve výborech, pokud ji ovšem koalice nezamítne už v prvním čtení.

Podle návrhu stanoviska kabinetu zůstalo ustanovení v zákoně o obcích zřejmě jen opomenutím zákonodárců. "Ze zákona o krajích i ze zákona o hlavním městě Praze bylo toto ustanovení již před několika lety vypuštěno," píše se ve stanovisku. Pokud se veřejný funkcionář cítí být ve střetu zájmů a oznámí to, není prý důvod, aby o tom ještě rozhodoval celý sbor. Pokud střet zájmů neoznámí, podle zákona jde o přestupek.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Austrálii protestovaly desetitisíce lidí proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy