Vláda odmítla novelu o střetu zájmů z dílny ČSSD

ČTK ČTK
17. 3. 2011 13:17
ČSSD chtěla novelu ještě upravovat, a to při projednávání ve výborech
Premiér Petr Nečas (ODS)
Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Reuters

Praha - Vláda podle očekávání odmítla novelu ČSSD upravující střet zájmů.

Poslanci, senátoři a krajští zastupitelé by podle návrhu posuzovali, zda je některý z nich při projednávání určité záležitosti ve střetu zájmů. V současnosti o tom hlasují jen obecní zastupitelé.

Zákon o střetu zájmů a zákon o krajích uvádějí, že střet zájmů oznamuje veřejný funkcionář při jednání, nejpozději před hlasováním o konkrétním návrhu. Stejná ustanovení jsou také v zákoně o obcích. Navíc se v něm ale píše, že obecní orgán rozhoduje o tom, zda funkcionáře, jenž střet zájmů ohlásil, vyloučí z projednávání a z rozhodování o věci. Poslanci ČSSD chtějí úpravu sjednotit.

Sami předkladatelé z řad poslanců ČSSD přiznávají, že by novela mohla ovlivňovat výsledky hlasování ve sněmovně a v Senátu. Předlohu by chtěli upravit při projednávání ve výborech, pokud ji ovšem koalice nezamítne už v prvním čtení.

Podle návrhu stanoviska kabinetu zůstalo ustanovení v zákoně o obcích zřejmě jen opomenutím zákonodárců. "Ze zákona o krajích i ze zákona o hlavním městě Praze bylo toto ustanovení již před několika lety vypuštěno," píše se ve stanovisku. Pokud se veřejný funkcionář cítí být ve střetu zájmů a oznámí to, není prý důvod, aby o tom ještě rozhodoval celý sbor. Pokud střet zájmů neoznámí, podle zákona jde o přestupek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy