Chovancův zákon o bezpečnosti vláda nepodpořila. Zbraně jsou součást české kultury, tvrdí ministr

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 2. 2017 14:12
Vláda se neshodla na podpoře návrhu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který chce změnit ústavní zákon o bezpečnosti. Ten by měl nově majitelům legálně držených zbraní dát právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. "Vláda se ohledně poslaneckého návrhu na novelu ústavního zákona o bezpečnosti a otázky držení zbraní neshodla. K návrhu nepřijala stanovisko," napsal na Twitter mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Návrh ministra vnitra Milana Chovance na změnu ústavního zákona o bezpečnosti, který by měl nově majitelům legálně držených zbraní dát právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, má problémy. Ministři se neshodli a vláda nepřijala k jeho návrhu žádné stanovisko.

"Vláda nepřijala žádné stanovisko, což znamená, že je to pozitivní stanovisko. Máme dobrou pozici, abychom získali 120 hlasů ve sněmovně," prohlásil Chovanec po jednání vlády s tím, že svou iniciativou chce zmírnit dopady na české střelce. "Držet zbraň je součástí kultury České republiky."

Chovanec ještě ráno věřil, že vláda poslanecký návrh podpoří, protože měl podporu svých stranických ministrů. Proti bylo však koaliční ANO. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán třeba před jednáním řekl, že změnu ústavy považuje za nebezpečnou.

I když se vláda na návrhu neshodla, důležité bude až hlasování poslanců ve sněmovně. "Pevně doufám, že to projde a že v Poslanecké sněmovně získáme dost hlasů na to, aby to získalo podporu," prohlásil ráno Chovanec.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Sibiři se protrhla přehrada, při neštěstí zahynulo nejméně deset lidí

Nejméně deset lidí přišlo o život a 15 utrpělo zranění při protržení přehrady v ruském Krasnojarském kraji. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Podle něj se dalších 15 osob pohřešuje.

Postižená přehrada se nachází na řece Sejba u obce Ščetinkino asi 260 kilometrů jižně od města Krasnojarsk. Podle některých zpráv byla nádrž s přehradou součástí komplexu, kde se doluje zlato, a na místě pracovalo 270 lidí.

"Při neštěstí, k němuž došlo kolem 6:00 místního času (1:00 SELČ), byly zaplaveny dvě ubytovny," sdělilo v prohlášení ministerstvo pro mimořádné situace. Na místo byly vyslány desítky záchranářů, kteří pátrají po obětech a možných přeživších.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Aerolinky testují nejdelší let bez mezipřistání na světě. Z New Yorku do Sydney trvá 20 hodin

Z letiště v New Yorku odstartoval první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Téměř 20hodinový spoj urazí zhruba 16 tisíc kilometrů a má být podle serveru Simple Flying nejdelší na světě. Zatím je pouze testovací - kromě posádky se jej účastní pouze několik desítek pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek.

Zbrusu nové letadlo Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas vyrazilo na cestu z New Yorku v sobotu po 21:00 místního času (3:00 SELČ) a v Sydney by mělo přistát v neděli v 7:10 místního času (v sobotu 22:10 SELČ).

Záměrem firmy je prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus. Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl nabízet od roku 2022.

Zatímco technicky už dlouhým letům v cestě téměř nic nebrání, otázkou zůstává, jak se s nimi vyrovná lidský organismus. Velký problém představuje takzvaný jet lag, nazývaný pásmová nemoc, tedy únava, ospalost a někdy i zmatenost po dlouhé cestě letadlem přes několik časových pásem. Testovací lety mají pomoci zjistit, jak jet lag co nejvíce zmírnit.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy