Vláda má důvěru poslanců, proti se postavil jen Melčák

Eva Benešová
7. 6. 2009 19:00
Hlasování předcházela čtyřhodinová rozprava, v níž politici vedli vlastní kampaně
Trvalo to čtyři hodiny, důvěru má.
Trvalo to čtyři hodiny, důvěru má. | Foto: Jan Langer

Praha - Česko má - dva a půl měsíce od pádu trojbarevného kabinetu Mirka Topolánka - novou legitimní vládu.

Poslanci vyslovili důvěru úřednické správě statistika Jana Fischera. Ten získal důvěru celkem 156 poslanců. Vládu podpořili především poslanci ODS, ČSSD a Strany zelených.

Naopak: důvěru nevyslovili komunisté a lidovci, kteří se zdrželi hlasování. Proti byl pak jediný poslanec Miloš Melčák (nez).

"Mandát vlády je silný, i když politický. Je to mandát pro tvrdou, dobrou a efektivní práci," řekl po hlasování Fischer, poslancům za důvěru poděkoval.

Topolánek: Končí ostuda v EU

Největší podporu získal z řad ODS a ČSSD. "Bylo to součástí dohody tří stran. Díky tomu vznikla vláda s vysokou důvěrou," prohlásil předseda socialistů Jiří Paroubek.

Obdobně reagoval i předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. "Jsem rád, že po velké ostudě tato vláda dokončí české předsednctví Evropské unii. Bude implementovat námi připravená protikrizová opatření a připraví rozpočet s již avizovaným schodkem," uvedl Topolánek.

Pro důvěru vládě se vyslovilo i několik lidovců, například Miroslav Kalousek nebo Vlasta Parkanová. "Všichni, kdo jsou a zůstanou členy strany lidové nehlasovali pro. A to je správné," upozornil na přetrvávající problémy lidovců Svoboda.

Gratuloval i Klaus

Doplnil, že strana nemá strach z toho, co v programovém prohlášení je, ale co v něm není. "Nadále by mohly plíživě pokračovat privatizace. Vláda by mohla způsobit nevratné kroky," podotkl Svoboda.

Ještě před oficiálním vyhlášením výsledku Fischerovi poblahopřál prezident Václav Klaus. "Výsledek dnešního hlasování vnímám jako záruku politické stability na nejbližší období. Je to dobrá zpráva pro naši zemi. Jsem připraven být vládě nápomocný," napsal prezident v prohlášení, které rozeslal redakcím.

Fischera pozval "v nejbližším možném termínu" na Hrad, aby spolu mohli konzultovat další postup vlády v některých záležitostech.

4 hodiny debat

Hlasování o důvěře, mimořádně svolané na neděli, aby si poslanci nemohli splést debatu s předvolební kampaní, se nakonec znovu zvrtlo v rétorické cvičení.

Rozprava trvala čtyři hodiny a spíše než o faktické výhrady k programovému prohlášení se znovu řešila témata jako vajíčka v kampani, výroky ministra vnitra Martina Peciny o fašistech a Topolánkovy nahaté fotky.

Rozprava před hlasováním o důvěře vládě: Jiří Paroubek, šéf ČSSD, se radí s doyenem strany Stanislavem Křečkem.
Rozprava před hlasováním o důvěře vládě: Jiří Paroubek, šéf ČSSD, se radí s doyenem strany Stanislavem Křečkem. | Foto: Jan Langer
Nepřehlédněte -
Jednání jsme sledovali online: 4 hodiny debat, pak se šlo hrát o důvěru
 

Dohoda o letní vládě

Topolánkova vláda padla 24. března, kdy se svým pokusem kabinet položit uspěla ČSSD. Po několikatýdenním vyjednávání se nakonec politici dvou největších stran - tedy ODS a sociální demokracie - dohodli na vzniku letní vlády. S dohodou souhlasili ještě zelení, už však ne lidovci a komunisté.

Kandidáty novému premiérovi navrhovaly tedy SZ, ODS a ČSSD. Fischer některá jména nejprve odmítl, později však na nominace přistoupil. Strany vládě posléze předložily podmínky k obsahu programového prohlášení. Ačkoliv některé z nich v prohlášení chybí, strany se s programem vlády nakonec spokojily.

Premiér Fischer vpravo, premiér Topolánek vlevo (mimo obraz)
Premiér Fischer vpravo, premiér Topolánek vlevo (mimo obraz) | Foto: Ludvík Hradilek
 Nepřehlédněte -
Programové prohlášení: Vláda odkládá reformu penzí a zdravotnictví

Součástí dohody jsou kromě úřednické vlády i předčasné volby naplánované na 9. a 10. října. Jejich termín schválil minulý týden Senát, takže zbývá počkat, na kdy a zda volby vyhlásí prezident. Ten při výběru termínu nesmí překročit hranici 15. října.

Připravujeme podrobnosti 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy