Vláda chystá reformy. Stihne jen některé

Petr Holub
13. 2. 2007 0:00
Praha - První krok ke snížení daní, škrty v sociálních a zdravotnických výdajích, zjednodušení podnikatelských zákonů. Do Nového roku 2008 vláda o mnoho víc reforem nestihne.
Vláda chystá legislativní smršť.
Vláda chystá legislativní smršť. | Foto: Ludvík Hradílek

Ministři a jejich úředníci finišují, aby vládní legislativní radě dodali plán, jaké zákony chtějí ještě letos prosadit. Aktuálně.cz oslovilo ty, kteří dostali ve vládním programu největší úkoly.

Registrační pokladny odeslány

Hlavní odpovědnost budou mít ministři Miroslav Kalousek, Petr Nečas a Tomáš Julínek.

Resort financí musí snížit schodek rozpočtu i daně, a aby si to však mohl dovolit, musí se najít úspory v mandatorních výdajích, tedy především ve výdajích na sociální dávky a zdravotnictví.

"Mezi snižováním daní a škrtání výdajů bude přímá a příčinná souvislost," zdůrazňuje Kalousek. Při rozpočtu na rok 2008 se přitom vláda bude snažit především o to, aby se snížil schodek. "Zpočátku se tedy budou spíše snižovat výdaje, než daně," upřesnil na dotaz Aktuálně.cz ministr.

Ideální schvalování zákona

  1. Navrhovatel (zpravidla ministr) rozešle věcný záměr zákona ostatním ministrům a dalším významným úřadům. Ti do patnácti dnů předloží připomínky.
  2. Navrhovatel je zapracuje a předá legislativní radě vlády, která se vyjádří do třiceti dnů. Pak věcný návrh schválí vláda.
  3. Navrhovatel připraví paragrafované znění zákona a rozešle ostatním ministrům a dalším významným úřadům. Ti do dvaceti dnů předloží připomínky.
  4. Navrhovatel je zapracuje a předá legislativní radě vlády, která se vyjádří do šedesáti dnů. Konečnou verzi schválí vláda.
  5. Premiér pošle návrh zákona předsedovi sněmovny, který do patnácti dnů svolá organizační výbor, aby zákon zařadili do programu některé z následujících schůzí. Organizační výbor musí deset dnů před schůzí rozeslat návrh všem poslancům i jejich klubům.
  6. Mezi prvním a druhým čtením zákona ve sněmovně musí uplynout šedesát dnů. Mezi druhým a třetím čtením 72 hodin.
  7. Senát musí projednat zákon do třiceti dnů od jeho dodání ze sněmovny.
  8. Prezident musí zákon podepsat (či vetovat) do patnácti dnů od jeho dodání ze Senátu.

Zdroj: Legislativní pravidla vlády, Jednací řád sněmovny

V následujících letech budou postupně následovat další úpravy daní i výdajů. Daň z příjmu zřejmě bude klesat postupně a stejně tak růst dolní sazba DPH.

Kalousek zatím návrhy daňových změn předložil ve variantách a bude záležet na vládě, jaký postup zvolí. Konečnou podobu zatím má návrh ekologické daňové reformy a zrušení registračních pokladen. Obojí se má rovněž stihnout do začátku příštího roku.

Ještě pár týdnů

V druhé řadě bude záležet na ministrovi průmyslu Martinu Římanovi, který chce snížit administrativu pro podnikatele.

"Máme nyní zmapováno více než 150 norem, které je možné zjednodušit nebo zrušit, nicméně je zapotřebí se dohodnout s ostatními resorty, které mají tyto normy v gesci," vysvětlil svůj záměr Říman s tím, že nejde o projekt na několik měsíců.

Podle Římanova mluvčího Tomáše Bartovského je například předem jisté, že od ledna 2008 nebude platit slíbená novela živnostenského zákona. Přesto bude nutné některé změny zákonů dokončit, aby se splnila část slibů.

Šanci platit od nového roku má přitom pouze takový zákon, který ministři dokončí v nejbližších týdnech. "Pokud je vláda projedná v březnu, tak se to může stihnout, je to ale na hraně," upozorňuje ministr a předseda vládní legislativní rady Cyril Svoboda.

Dokažte dobrou vůli

Ministři jsou pod tlakem už od lednového hlasování o důvěře. "Jde o vládu, která říká zcela jasně: buď prosadíme potřebné reformy, nebo ať o dalším směřování země rozhodnou předčasné volby," představil tehdy premiér Mirek Topolánek svůj kabinet. Prosadit skutečně zásadní reformu v roce 2008 není možné, proto kabinet musí alespoň prokázat dobrou vůli a podniknout první kroky.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce reformovat penze a posílit podporu rodinám, do začátku roku 2008 však stihne jen škrty mohou být v nemocenské, porodném, pohřebném, pastelkovném, anebo v sociálních příplatcích. "Zatím není rozhodnuto, co se přesně udělá," říká Nečasův mluvčí Jiří Sezemský.

Foto: Jaroslav Jiřička
ČTĚTE ZDE:
Nečasovy změny: místo peněz poukázky

Nečasův zdravotnický kolega Tomáš Julínek chce změnit celý svůj resort. Do konce letošního roku však stihne nejvýš zadání Ústavního soudu, aby změnil kategorizaci léků, která dnes stanovuje úhradu jednotlivých léků ze zdravotního pojištění málo průhledně. Zatím nevyloučil, že mírně sníží platby za tzv. státní pojištěnce.

"Může být hotov i nový zákon, který zřídí nový úřad pro regulaci zdravotních pojišťoven," dodává Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Největší legislativní úkoly si naložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který chce vydat několik základních kodexů českého práva trestní, občanský i obchodní. "Trestní zákoník odejde do sněmovny už koncem letošního roku, zbylé dva dostane vláda koncem roku 2008," říká šéf Pospíšilovy legislativy Jiří Kohoutek. Od příštího roku by mohla být nejdůležitější změnou novela trestního zákoníku, která zpřísňuje boj s korupcí.

Ministryně školství Dana Kuchtová má ambici reformovat vysoké školy, do ledna 2008 však stihne jen novelu školského zákona , která umožní podávat přihlášky na více středních škol.

Reformu policie plánuje ministr vnitra Ivan Langer až na rok 2009. "Dílčí kroky, například ke sloučení útvarů na boj proti organizovanému zločinu, proti obchodu s drogami a proti korupci do jedné policejní centrály, mohou proběhnout už v polovině příštího roku," říká Petr Vorlíček z tiskového oddělení Langerova úřadu.  

Příliš složitý proces

Ministři nemohou pracovat rychleji. "Vláda stihne zákon projednat za čtyři měsíce, sněmovně to v průměru trvá osm měsíců," shrnuje prorektor vysoké školy CEVRO Petr Kolář běžný průběh schvalování zákona - od dokončení prvního návrhu ministrem do vyhlášení ve sbírce zákonů.

Vláda může průběh urychlit, když zruší připomínkové řízení a návrh pošle okamžitě sněmovně. "U novel platných zákonů je to běžné," říká Kolář. Právě proto dnes ministři s předstihem připravují menší změny.

Předseda vládní legislativy Svoboda však nepředpokládá, že se tento postup zvolí u rozsáhlých zákonů o reformách penzí, nebo zdravotnictví.

Urychlit proces mohou i poslanci, když zkrátí šedesátidenní termín mezi prvním a druhým čtením ve sněmovně, případně druhé i třetí čtení zruší úplně. "Tomu však může podle jednacího řádu sněmovny zabránit jen padesát opozičních poslanců," upozorňuje Kolář, který pochybuje o tom, že by se předseda ČSSD Jiří Paroubek s vládní koalicí dohodl.

Foto: Aktuálně.cz

Prorektor školy CEVRO tvrdí, že přijímání zákonů by se zjednodušilo, kdyby se parlament vzdal části svých pravomocí. "U nás platí pravidlo, že není možné ukládat povinnosti bez zákona. Ke všemu se tedy musí vyslovit sněmovna. Pravidlo se však používá i v absurdních případech," připomíná Kolář, že v Česku musí všechny, i zcela bezvýznamné evropské normy a směrnice schvalovat vláda i parlament. "Na Slovensku to jde nařízením vlády," dodává.

Expert připomíná německý příklad. Vláda Angely Merkelové nezačala s hlubokými reformami pracovního trhu, zdravotnictví a penzí do té doby, než prosadila tzv. reformu federalismu, která zjednodušila proces přijímání zákonů například jen třetinu nově přijatých zákonů bude napříště projednávat horní komora parlamentu.

"Pokud se u nás nezmění nastavení pravomocí mezi vládou a sněmovnou, bude efektivita přijímání zákonů kulhat," podotýká prorektor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy