Vláda chystá reformy. Stihne jen některé

Petr Holub
13. 2. 2007 0:00
Praha - První krok ke snížení daní, škrty v sociálních a zdravotnických výdajích, zjednodušení podnikatelských zákonů. Do Nového roku 2008 vláda o mnoho víc reforem nestihne.
Vláda chystá legislativní smršť.
Vláda chystá legislativní smršť. | Foto: Ludvík Hradílek

Ministři a jejich úředníci finišují, aby vládní legislativní radě dodali plán, jaké zákony chtějí ještě letos prosadit. Aktuálně.cz oslovilo ty, kteří dostali ve vládním programu největší úkoly.

Registrační pokladny odeslány

Hlavní odpovědnost budou mít ministři Miroslav Kalousek, Petr Nečas a Tomáš Julínek.

Resort financí musí snížit schodek rozpočtu i daně, a aby si to však mohl dovolit, musí se najít úspory v mandatorních výdajích, tedy především ve výdajích na sociální dávky a zdravotnictví.

"Mezi snižováním daní a škrtání výdajů bude přímá a příčinná souvislost," zdůrazňuje Kalousek. Při rozpočtu na rok 2008 se přitom vláda bude snažit především o to, aby se snížil schodek. "Zpočátku se tedy budou spíše snižovat výdaje, než daně," upřesnil na dotaz Aktuálně.cz ministr.

Ideální schvalování zákona

  1. Navrhovatel (zpravidla ministr) rozešle věcný záměr zákona ostatním ministrům a dalším významným úřadům. Ti do patnácti dnů předloží připomínky.
  2. Navrhovatel je zapracuje a předá legislativní radě vlády, která se vyjádří do třiceti dnů. Pak věcný návrh schválí vláda.
  3. Navrhovatel připraví paragrafované znění zákona a rozešle ostatním ministrům a dalším významným úřadům. Ti do dvaceti dnů předloží připomínky.
  4. Navrhovatel je zapracuje a předá legislativní radě vlády, která se vyjádří do šedesáti dnů. Konečnou verzi schválí vláda.
  5. Premiér pošle návrh zákona předsedovi sněmovny, který do patnácti dnů svolá organizační výbor, aby zákon zařadili do programu některé z následujících schůzí. Organizační výbor musí deset dnů před schůzí rozeslat návrh všem poslancům i jejich klubům.
  6. Mezi prvním a druhým čtením zákona ve sněmovně musí uplynout šedesát dnů. Mezi druhým a třetím čtením 72 hodin.
  7. Senát musí projednat zákon do třiceti dnů od jeho dodání ze sněmovny.
  8. Prezident musí zákon podepsat (či vetovat) do patnácti dnů od jeho dodání ze Senátu.

Zdroj: Legislativní pravidla vlády, Jednací řád sněmovny

V následujících letech budou postupně následovat další úpravy daní i výdajů. Daň z příjmu zřejmě bude klesat postupně a stejně tak růst dolní sazba DPH.

Kalousek zatím návrhy daňových změn předložil ve variantách a bude záležet na vládě, jaký postup zvolí. Konečnou podobu zatím má návrh ekologické daňové reformy a zrušení registračních pokladen. Obojí se má rovněž stihnout do začátku příštího roku.

Ještě pár týdnů

V druhé řadě bude záležet na ministrovi průmyslu Martinu Římanovi, který chce snížit administrativu pro podnikatele.

"Máme nyní zmapováno více než 150 norem, které je možné zjednodušit nebo zrušit, nicméně je zapotřebí se dohodnout s ostatními resorty, které mají tyto normy v gesci," vysvětlil svůj záměr Říman s tím, že nejde o projekt na několik měsíců.

Podle Římanova mluvčího Tomáše Bartovského je například předem jisté, že od ledna 2008 nebude platit slíbená novela živnostenského zákona. Přesto bude nutné některé změny zákonů dokončit, aby se splnila část slibů.

Šanci platit od nového roku má přitom pouze takový zákon, který ministři dokončí v nejbližších týdnech. "Pokud je vláda projedná v březnu, tak se to může stihnout, je to ale na hraně," upozorňuje ministr a předseda vládní legislativní rady Cyril Svoboda.

Dokažte dobrou vůli

Ministři jsou pod tlakem už od lednového hlasování o důvěře. "Jde o vládu, která říká zcela jasně: buď prosadíme potřebné reformy, nebo ať o dalším směřování země rozhodnou předčasné volby," představil tehdy premiér Mirek Topolánek svůj kabinet. Prosadit skutečně zásadní reformu v roce 2008 není možné, proto kabinet musí alespoň prokázat dobrou vůli a podniknout první kroky.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce reformovat penze a posílit podporu rodinám, do začátku roku 2008 však stihne jen škrty mohou být v nemocenské, porodném, pohřebném, pastelkovném, anebo v sociálních příplatcích. "Zatím není rozhodnuto, co se přesně udělá," říká Nečasův mluvčí Jiří Sezemský.

Foto: Jaroslav Jiřička
ČTĚTE ZDE:
Nečasovy změny: místo peněz poukázky

Nečasův zdravotnický kolega Tomáš Julínek chce změnit celý svůj resort. Do konce letošního roku však stihne nejvýš zadání Ústavního soudu, aby změnil kategorizaci léků, která dnes stanovuje úhradu jednotlivých léků ze zdravotního pojištění málo průhledně. Zatím nevyloučil, že mírně sníží platby za tzv. státní pojištěnce.

"Může být hotov i nový zákon, který zřídí nový úřad pro regulaci zdravotních pojišťoven," dodává Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Největší legislativní úkoly si naložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který chce vydat několik základních kodexů českého práva trestní, občanský i obchodní. "Trestní zákoník odejde do sněmovny už koncem letošního roku, zbylé dva dostane vláda koncem roku 2008," říká šéf Pospíšilovy legislativy Jiří Kohoutek. Od příštího roku by mohla být nejdůležitější změnou novela trestního zákoníku, která zpřísňuje boj s korupcí.

Ministryně školství Dana Kuchtová má ambici reformovat vysoké školy, do ledna 2008 však stihne jen novelu školského zákona , která umožní podávat přihlášky na více středních škol.

Reformu policie plánuje ministr vnitra Ivan Langer až na rok 2009. "Dílčí kroky, například ke sloučení útvarů na boj proti organizovanému zločinu, proti obchodu s drogami a proti korupci do jedné policejní centrály, mohou proběhnout už v polovině příštího roku," říká Petr Vorlíček z tiskového oddělení Langerova úřadu.  

Příliš složitý proces

Ministři nemohou pracovat rychleji. "Vláda stihne zákon projednat za čtyři měsíce, sněmovně to v průměru trvá osm měsíců," shrnuje prorektor vysoké školy CEVRO Petr Kolář běžný průběh schvalování zákona - od dokončení prvního návrhu ministrem do vyhlášení ve sbírce zákonů.

Vláda může průběh urychlit, když zruší připomínkové řízení a návrh pošle okamžitě sněmovně. "U novel platných zákonů je to běžné," říká Kolář. Právě proto dnes ministři s předstihem připravují menší změny.

Předseda vládní legislativy Svoboda však nepředpokládá, že se tento postup zvolí u rozsáhlých zákonů o reformách penzí, nebo zdravotnictví.

Urychlit proces mohou i poslanci, když zkrátí šedesátidenní termín mezi prvním a druhým čtením ve sněmovně, případně druhé i třetí čtení zruší úplně. "Tomu však může podle jednacího řádu sněmovny zabránit jen padesát opozičních poslanců," upozorňuje Kolář, který pochybuje o tom, že by se předseda ČSSD Jiří Paroubek s vládní koalicí dohodl.

Foto: Aktuálně.cz

Prorektor školy CEVRO tvrdí, že přijímání zákonů by se zjednodušilo, kdyby se parlament vzdal části svých pravomocí. "U nás platí pravidlo, že není možné ukládat povinnosti bez zákona. Ke všemu se tedy musí vyslovit sněmovna. Pravidlo se však používá i v absurdních případech," připomíná Kolář, že v Česku musí všechny, i zcela bezvýznamné evropské normy a směrnice schvalovat vláda i parlament. "Na Slovensku to jde nařízením vlády," dodává.

Expert připomíná německý příklad. Vláda Angely Merkelové nezačala s hlubokými reformami pracovního trhu, zdravotnictví a penzí do té doby, než prosadila tzv. reformu federalismu, která zjednodušila proces přijímání zákonů například jen třetinu nově přijatých zákonů bude napříště projednávat horní komora parlamentu.

"Pokud se u nás nezmění nastavení pravomocí mezi vládou a sněmovnou, bude efektivita přijímání zákonů kulhat," podotýká prorektor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 54 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy