Vláda chce měnit radniční noviny, zvýhodní jen politiky

Jan Němec Jan Němec
30. 1. 2012 16:35
Novela má nařídit zveřejňovat názory opozičních zastupitelů, nikoliv ale např. občanských sdružení
Co s radničními novinami?
Co s radničními novinami? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nová ministryně kultury Alena Hanáková si chce došlápnout na radniční a krajské noviny, které místo vyvážených informací nabízejí jen hlásnou troubu právě vládnoucích politiků.

Pro příklad: Únorové číslo Středočeského magazínu z roku 2009 hned na druhé straně přináší sérii fotografií hejtmana Davida Ratha pod titulkem "Dění v kraji".

Čtenář tu dál najde článek, podle kterého kraj zvažuje, kde bude dětem z dětského domova "lépe", že se výstaviště v Lysé nad Labem stále rozrůstá nebo že se vysází tisíce nových stromů (přičemž jeden z nich na fotografii zrovna vysazuje hejtman Rath).

Kromě toho v magazínu hejtmanství zveřejnilo průzkum agentury STEM, podle kterého "Středočeši mají stejné priority jako vedení kraje".

Pochválíme se sami

Noviny českobudějovické radnice z loňského prosince zase upozorňují: "Příští rok bude kritický, ale rozpočet ho ustojí", či že advent přinese "město plné života" (o čemž ujišťuje ve sloupku náměstkyně primátora) a předseda bytové komise sám píše o tom, že "Bytová komise při doporučení přidělit městský byt posuzuje pečlivě každou žádost".

Jinde - jako například v Domažlickém zpravodaji - se informace z obce omezuje na zápisy z jednání zastupitelstva.

Ministerstvo kultury proto teď přichází na vládu s novelou tiskového zákona, která má "směřovat k poskytování objektivních a vyvážených informací". Výhodná ovšem bude opět jen pro politiky.

Zveřejňovat i oponentní názory,...

"Dochází k situacím, kdy je na lokální úrovni omezována svobodná soutěž politických sil. Vyskytují se časté případy, kdy tato periodika obsahují a prosazují pouze názory rady obce resp. politických sil v ní zasedajících a tvrdě zamezují přístupu jiných stanovisek než 'vládnoucích zastupitelů'," zdůvodňuje novelu resort kultury.

"Nepohodlné příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcí těchto tiskovin odmítány, respektive nejsou vůbec publikovány," dodává.

Ministerstvo kultury teď v podstatě navrhuje jen to, aby napříště tiskový zákon přímo nařídil radničním novinám uveřejňovat i názory opozice.

... ale jen politiků

Vydavatel je povinen na žádost člena zastupitelstva doplňující informaci uveřejnit v periodickém tisku územního samosprávného celku, ve kterém neuveřejnil nebo neposkytl přiměřený prostor sdělení, píše se v návrhu zákona.

Zatímco v důvodové zprávě ale mluví o nepohodlných příspěvcích "zastupitelů a čtenářů", samotný zákon by nařídil zveřejňovat jen názory "členů zastupitelstva územního samosprávného celku", tedy politiků.

Právě v tom je háček: zákon v této podobě by vytvořil prostor jen opozičním zastupitelům, ale už ne třeba občanským sdružením.

K tomu také směřuje výtka vicepremiérky pro legislativu Karolíny Peake (VV), která v připomínkovém řízení píše, že "problém objektivity, o který v jádru věci jde, se v navržené úpravě redukuje pouze na otázku, zda člen zastupitelstva dostal prostor pro vyjádření v periodiku".

A dodává: "Úprava se též týká jen členů zastupitelstva, takže z periodika v tomto smyslu činí čistě politický nástroj a z regulace vylučuje případy, ve kterých nejde o politiku, ale například o vyjádření jinak definované skupiny (chovatelé psů, sportovci, skauti apod.), které mohou být dotčeny politickými opatřeními a měly by mít právo se v souvislosti svého zájmu vyjádřit."

Návrh nicméně v této podobě ve středu posoudí vláda. Pokud ho schválí, pošle ho parlamentu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 49 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 58 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy