Vít Bárta jde do voleb. Kandiduje do kraje v Plzni

ČTK ČTK
15. 4. 2012 15:15
Bárta nebude kandidovat za VV, chce se střetnout s Pospíšilem a Jurečkem z ODS
Volební kampaň začala u Obvodního soudu pro Prahu 5. (Vít Bárta, 13. dubna.)
Volební kampaň začala u Obvodního soudu pro Prahu 5. (Vít Bárta, 13. dubna.) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dosavadní neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta bude kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji. Chce tím bojovat za očistu svého jména a střetnout se s lídry plzeňské ODS Jiřím Pospíšilem a Romanem Jurečkem, kteří podle něj před rokem stáli za útokem na VV. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Místopředsedkyně VV Karolína Peake a Dagmar Navrátilová považují Bártův plán za nešťastný.

V politice chce Bárta, který byl v pátek nepravomocně odsouzen za uplácení svých kolegů ve sněmovně, pokračovat mimo VV, aby stranu nezatěžoval. Jiný politický subjekt prý nyní budovat nechce. Poslaneckého mandátu se nevzdá, nabídne ale odchod z poslaneckého klubu VV. "Myslím, že je to pro stranu lepší, abych přestal být členem poslaneckého klubu," řekl. Kloní se prý k tomu, že by ve sněmovně dále nezastupoval vládní koalici.

"Rozhodl jsem se kandidovat v Plzeňském kraji do kraje především proto, abych dále nevzdal boj s tím, co pan Jurečko a pan Pospíšil provedli Věcem veřejným. Přejdu do útoku a dále budu bojovat naopak za zlepšení politické kultury," řekl Bárta. Jurečko a Pospíšil podle něj byli aktivně zapojeni do loňské přípravy vnitrostranického převratu ve VV.

Bárta nebude v krajských volbách zastupovat VV. "Já jsem se rozhodl, že dále budu bojovat a nemíním při tom poškozovat parlamentní Věci veřejné, řekl. Kandidovat by prý mohl za občanské sdružení, soubor politických stran či konkrétní politickou stranu. "Na to je ještě dost času," řekl.

"Považuji to za nečekaný a asi i nešťastný nápad. Jak jsem již řekla dříve, po všem, čím si prošel, by se měl stáhnout, odpočinout si a nabrat síly na odvolací proces a případný návrat do politiky," řekla místopředsedkyně VV Karolína Peake. Také podle další místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové Bártův nápad nemůže mít pozitivní výsledek. "Doufám v počátek sebereflexe strany a návrat k realitě a práci," řekla agentuře.

Ministr spravedlnosti Pospíšil Bártovu kritiku označil za účelový útok. "Vidím v tom další snahu útočit na mne, protože všichni vědí, že VV dlouhodobě chtějí získat ministerstvo spravedlnosti," řekl. Zdůraznil, že v Plzeňském kraji nekandiduje, v regionální politice se prý neangažuje. "Vůbec nechápu, jaký smysl má, že chce kandidovat a svádět nějaký imaginární boj se mnou. Já jsem panu Bártovi nikdy nic neudělal," řekl.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy