Viněty místo známek budou, řekli poslanci. Jen neví kdy

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 3. 2010 17:36
Sněmovna odmítla zrušit chystané elektronické dálniční viněty pro osobní auta
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Poslanci odmítli nápad zrušit zavedení elektronických vinět, která se mají na osobní auta lepit namísto dosavadních dálničních známek.

Skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM v čele s Liborem Ježkem (ODS) přitom argumentovala tím, že by přechod na elektronické viněty přišel stát na víc než 8 miliard korun, že na to nejsou peníze a že vlastně nic není připravené.

Vláda nicméně s návrhem nesouhlasila. Ministr dopravy Gustav Slamečka by ale rád jejich zavedení odsunul o rok - podle platného zákona bychom je měli mít na dálnici v osobním autě už v lednu příštího roku. Navíc by podle něj neměly být přenosné z auta do auta.

Kdo z nás je zlobbovaný, kolegové?

Během dlouhé a místy velmi emotivní rozpravy padala často obvinění z lobbistických vlivů a občas přímo z korupce.

Předkladatel návrhu viněty úplně zrušit Libor Ježek (ODS) nazýval elektronické kupony "ďábelskými krabičkami" a pak přiostřil: "Návrh vznikl evidentně na základě lobbistického zájmu firmy Kapsch!"

Elektronické viněty přitom prosadil tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Je to "last deal" poslance Ježka, který neuspěl v primárkách své strany a v nové sněmovně už nebude, prohlásil např. Miroslav Kalousek (TOP 09). A dodal: "Pane poslanče Ježku: na to my vám kašleme!"

Není to pravda, rozhodl jsem se už před čtyřmi lety, že kandidovat nebudu a je o tom záznam, namítal Ježek.

Vzápětí se ovšem pod palbou kritiky Davida Ratha (ČSSD) ocitl i Kalousek a musel se hájit: "Nemám na čele název KAPSCH, ani nevím, že to dělá právě Kapsch."

"Miroslava Kalouska můžeme podezřívat z lecčeho, ale určitě ne z naivity. Čili, myslím, že určitě tady nikdo nevěří, že on neví, že to realizuje Kapsch," kontroval vzápětí Rath.

Budeme platit za ujetý kilometr?

V nepoměrně věcnějším duchu se neslo vystoupení současného ministra dopravy.

Gustáv Slamečka před poslanci přiznal, že na zavedení vinět teď nemá Státní fond dopravní infrastruktury peníze navíc.

¨Podle něj jsou elektronické viněty perspektivní - ale jen za předpokladu, že by i osobní auta přestala platit dálnice paušálně na rok, ale začala platit za každý ujetý kilometr. "Možná za rok, možná za dva," upřesnil svůj odhad Slamečka.

Jedeme dál

Původně chtěli předkladatelé, aby sněmovna viněty zrušila hned v prvním čtení. Proti tomu ale uplatnila skupina poslanců právo veta. A po debatě ssněmovna návrh smetla úplně.

Pro zamítnutí zvedli ruku poslanci ODS, ale i 15 komunistů, 1 lidovec a z nezařazených poslanců i Miroslav Klaousek. Zákonu chtěli dát šanci sociální demokraté.

Exministr Aleš Řebíček se hlasování neúčastnil, ačkoliv podle podpisové listiny ve sněmovně byl.

Viněty s otazníky

Když se oprostíme od sněmovních - v této době už mnohdy předvolebních - debat, jsou tu i věcné námitky proti vinětám.

Projekt už před časem zkoumala expertní skupina ministerstva dopravy. Poukázala mimo jiné na to, že přechod na elektronické viněty pro osobní auta by stál státní pokladnu přes 8 miliard korun, zatímco vytištění stávajících kuponů stojí ročně 300 milionů korun. Roční náklady na provoz by vyšplhaly na miliardu a 600 milionů korun.

Dalším problémem je i to, že čidlo na mýtní bráně zatím není údajně schopné přečíst vinětu v autě, které jede rychlostí nad 160 km/h. Takže experti tvrdí, že by řidiči mohli před mýtní bránou schválně zrychlovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy