Viněty místo známek budou, řekli poslanci. Jen neví kdy

Jan Němec Jan Němec
16. 3. 2010 17:36
Sněmovna odmítla zrušit chystané elektronické dálniční viněty pro osobní auta
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Poslanci odmítli nápad zrušit zavedení elektronických vinět, která se mají na osobní auta lepit namísto dosavadních dálničních známek.

Skupina poslanců z ODS, ČSSD a KSČM v čele s Liborem Ježkem (ODS) přitom argumentovala tím, že by přechod na elektronické viněty přišel stát na víc než 8 miliard korun, že na to nejsou peníze a že vlastně nic není připravené.

Vláda nicméně s návrhem nesouhlasila. Ministr dopravy Gustav Slamečka by ale rád jejich zavedení odsunul o rok - podle platného zákona bychom je měli mít na dálnici v osobním autě už v lednu příštího roku. Navíc by podle něj neměly být přenosné z auta do auta.

Kdo z nás je zlobbovaný, kolegové?

Během dlouhé a místy velmi emotivní rozpravy padala často obvinění z lobbistických vlivů a občas přímo z korupce.

Předkladatel návrhu viněty úplně zrušit Libor Ježek (ODS) nazýval elektronické kupony "ďábelskými krabičkami" a pak přiostřil: "Návrh vznikl evidentně na základě lobbistického zájmu firmy Kapsch!"

Elektronické viněty přitom prosadil tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Je to "last deal" poslance Ježka, který neuspěl v primárkách své strany a v nové sněmovně už nebude, prohlásil např. Miroslav Kalousek (TOP 09). A dodal: "Pane poslanče Ježku: na to my vám kašleme!"

Není to pravda, rozhodl jsem se už před čtyřmi lety, že kandidovat nebudu a je o tom záznam, namítal Ježek.

Vzápětí se ovšem pod palbou kritiky Davida Ratha (ČSSD) ocitl i Kalousek a musel se hájit: "Nemám na čele název KAPSCH, ani nevím, že to dělá právě Kapsch."

"Miroslava Kalouska můžeme podezřívat z lecčeho, ale určitě ne z naivity. Čili, myslím, že určitě tady nikdo nevěří, že on neví, že to realizuje Kapsch," kontroval vzápětí Rath.

Budeme platit za ujetý kilometr?

V nepoměrně věcnějším duchu se neslo vystoupení současného ministra dopravy.

Gustáv Slamečka před poslanci přiznal, že na zavedení vinět teď nemá Státní fond dopravní infrastruktury peníze navíc.

¨Podle něj jsou elektronické viněty perspektivní - ale jen za předpokladu, že by i osobní auta přestala platit dálnice paušálně na rok, ale začala platit za každý ujetý kilometr. "Možná za rok, možná za dva," upřesnil svůj odhad Slamečka.

Jedeme dál

Původně chtěli předkladatelé, aby sněmovna viněty zrušila hned v prvním čtení. Proti tomu ale uplatnila skupina poslanců právo veta. A po debatě ssněmovna návrh smetla úplně.

Pro zamítnutí zvedli ruku poslanci ODS, ale i 15 komunistů, 1 lidovec a z nezařazených poslanců i Miroslav Klaousek. Zákonu chtěli dát šanci sociální demokraté.

Exministr Aleš Řebíček se hlasování neúčastnil, ačkoliv podle podpisové listiny ve sněmovně byl.

Viněty s otazníky

Když se oprostíme od sněmovních - v této době už mnohdy předvolebních - debat, jsou tu i věcné námitky proti vinětám.

Projekt už před časem zkoumala expertní skupina ministerstva dopravy. Poukázala mimo jiné na to, že přechod na elektronické viněty pro osobní auta by stál státní pokladnu přes 8 miliard korun, zatímco vytištění stávajících kuponů stojí ročně 300 milionů korun. Roční náklady na provoz by vyšplhaly na miliardu a 600 milionů korun.

Dalším problémem je i to, že čidlo na mýtní bráně zatím není údajně schopné přečíst vinětu v autě, které jede rychlostí nad 160 km/h. Takže experti tvrdí, že by řidiči mohli před mýtní bránou schválně zrychlovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy