Vicepremiérka torpéduje dohodu prezidenta Zemana

Martina Machová Martina Machová
30. 5. 2013 16:20
Karolína Peake chce prosadit zcela jiný systém jmenování profesorů
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dohodu z Hradu, že ministr školství předá profesorský titul Martinu C. Putnovi a pak se i nadále místo prezidenta ujme rozhodování o nových profesorech, atakuje už po týdnu konkurenční krok z vlády.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomíná, že postoj, domluvený na Hradě, konvenuje akademické lobby (zejména menším univerzitám) a je zanesen i v návrhu vysokoškolského zákona, který byl ve středu předán do připomínkového řízení. Ještě dříve ho pak ministr Petr Fiala hodlá zanést do stávajícího zákona jednoduchou novelou, na níž podle České televize začal už pracovat.

Vicepremiérka Karolína Peake byla však dvakrát proti. Jak uvedl Insider, Peake chce prosadit zcela jiný systém jmenování profesorů zavedený ve vyspělých zemích.

Přečtěte si více v placeném deníku Insider: Co Karolína Peake navrhuje a jak chce svůj plán prosadit?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy