Více žen na kandidátkách? ČSSD může mít problém

Tereza Krobová Mikuláš Klang Tereza Krobová, Mikuláš Klang
7. 8. 2014 20:10
Sociální demokraté si odsouhlasili čtyřicetiprocentní zastoupení žen na kandidátkách. Dnes má ČSSD 43 poslanců a pouze sedm poslankyň, 35 senátorů a jen 8 senátorek.
Více žen v ČSSD? Muži jsou pro, přesto ženy dopředu nepouštějí.
Více žen v ČSSD? Muži jsou pro, přesto ženy dopředu nepouštějí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokracie může již brzy stát před palčivým problémem. Na svém středečním vnitrostranickém referendu totiž těsnou nadpoloviční většinou souhlasila s tím, aby 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstev i do Sněmovny tvořily ženy. Je ovšem otázkou, zda jich má dostatek.

Podle předsedkyně Ústřední komise pro referendum Moniky Hermanové má strana co nabídnout. "Nemyslím si, že by to rozhodnutí někdo chtěl zpochybňovat. Ty kandidátky na rovině krajů a Poslanecké sněmovny už dnes úplně bez žen nepřipadají v úvahu a dosažení 40 procent nepovažuji za problém," řekla Aktuálně.cz. Zavádění sankcí za nedodržení poměru žen tak podle ní nebude nutné. "Nevidím důvod, proč by jednotlivé kraje, pokud to bude zakotveno ve stanovách, což se očekává, toto rozhodnutí nerespektovaly," dodala.

Žena jako náhradnice

ČSSD ovšem již delší dobu "nejde příkladem" a ženy na vyšších příčkách politického spektra zoufale chybí. A to přes to, že jejich větší zastoupení má v programu již dlouhodobě. Stačí se podívat do vrcholné politiky. V současnosti má sociální demokracie 43 poslanců a pouze sedm poslankyň, 35 senátorů a jen 8 senátorek včetně místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové.

Přívětivější není ani pohled na současnou Sobotkovu vládu. Sociální demokracie v ní má pouze jednu ženu a tu navíc vybrala až na druhý pokus. Původně totiž nenavrhla ani jednu kandidátku, za což sklidila kritiku ze všech stran. Kandidát na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál se ovšem kvůli osobní tragédii kandidatury vzdal a ČSSD ho strategicky nahradila Michaelou Marksovou Tominovou, shodou okolností bojovnicí za rovné příležitosti žen.

Návrh kvót

30 % - Na každé kandidátce musí být alespoň 30 % takzvaného "druhého pohlaví" - tedy žen, pokud jsou muži ve většině, a naopak.

Každá trojice - Zástupce "druhého pohlaví" musí být v každé trojici na kandidátní listině. Opatření má zabránit tomu, aby například ženy končily na nevolitelných pozicích. První dvě místa navíc musí vždy obsadit jeden muž a jedna žena.

Sankce - Strany by přišly až o 30 % příspěvku na mandát. V případě poslance by strana ročně přišla o 257 tisíc, u krajského zastupitele o 71 tisíc.

Podobná situace s nedostatkem žen se opakovala i při výběru eurokomisaře. Při sporech o to, kdo nakonec do Evropské komise zamíří, byl totiž jedním z rozhodujících vlivů právě fakt, že šéf Komise Jean-Claude Juncker chtěl své řady rozšířit o ženu. ČSSD ovšem vybrala pouze ekonoma Pavla Mertlíka, kompromisem se tak stala Věra Jourová, kterou dokázalo nabídnout ANO.

A nic by na celém stavu neměly změnit například ani blížící se komunální a senátní volby. ČSSD má v 21 největších městech jen tři kandidátky na primátorku – Evu Richtrovou ve Frýdku-Místku, Dagmar Waicovou v Teplicích a Marii Čápovou v Ústí nad Labem - a mezi sedmadvaceti kandidáty do Senátu jsou pouhé čtyři ženy.

"Kvalitní žena si pomůže sama"

Sociální demokracie i přesto nechce zůstat jen u stranické úrovně a o podobný krok se snaží i na té legislativní. Návrh novely volebního zákona, který právě v souladu s programem ČSSD předložil ministr vnitra Milan Chovanec, totiž počítá s kvótami pro ženy na všech kandidátkách. Strany, které by je tak neobsadily alespoň ze 30 procent ženami, by mohly přijít o třetinu státního příspěvku na mandát.

Za návrhem, kvůli kterému se strhla bouřlivá diskuse, a dokonce se hovořilo i o nutnosti měnit Listinu základních práv a svobod, si ale Chovanec příliš pevně nestojí. O nutnosti kvót totiž není přesvědčený. "Já osobně si myslím, že kvalitní žena se prosadí a nepotřebuje kvótu," řekl Chovanec v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ostatně názorově pevná není celá sociální demokracie právě ani v referendu. U otázky většího zastoupení žen na kandidátkách byl totiž výsledek nejtěsnější – pro bylo jen necelých 52 procent hlasujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy