Veseckou by mohl nahradit Zeman z Eurojustu

Domácí Domácí
25. 8. 2010 9:42
Ministr Pospíšil chce o šéfce NSZ rozhodnout do konce srpna
Renata Vesecká
Renata Vesecká | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odvolá-li vláda Petra Nečase (ODS) z funkce nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veselou, mohl by jí nahradit dosavadní český zástupce v Eurojustu Pavel Zeman.

Informoval o tom deník Právo s odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů. Sedmatřicetiletý Zeman je nyní podřízeným Vesecké. Působí na mezinárodním odboru NSZ v Brně.

Zemanovo jméno nevyloučil ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Je to ještě otevřené, toto jméno nebudu potvrzovat ani vyvracet. Mám v merku celkem tři lidi, se kterými seznámím pana premiéra," řekl v úterý.

List připomíná, že Zeman, který dlouho působil v zahraničí, se podílel například na zatčení a předání Barbory Škrlové, jedné z obviněných v kauze týrání chlapců z Kuřimi.

Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy