Já a prezidentka? Díky, nechci. Spíš mě láká učení nebo neziskovky, říká Jourová

Luboš Kreč Lucie Stuchlíková Luboš Kreč, Lucie Stuchlíková
14. 6. 2016 17:30
Eurokomisařka Věra Jourová je od Andreje Babiše zvyklá na ledacos. Takže když ji bez jejího vědomí zmínil jako možnou kandidátku hnutí ANO na prezidentku, ani ji to nepřekvapilo. Když s ní o svém nápadu později mluvil, s díky jej odmítla. Do roku 2019 plánuje zůstat v Bruselu, a co bude dělat pak, to teprve rozmýšlí. Její úvahy ale směřují čím dál víc mimo politiku, nechce prý být závislá na tom, co jí kdo nabídne.
Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: DVTV

Praha - Bylo jen otázkou času, kdy Andrej Babiš prohlásí, že kandidátkou ANO v prezidentských volbách by mohla být Věra Jourová. A skutečně koncem května řekl, že by mohla na Hradě nahradit Miloše Zemana, neboť má skvělý lidský příběh. S ní samotnou to probral až poté, co se o svůj nápad podělil se čtenáři bulvárního deníku Blesk.

Eurokomisařka ale pro jeho vizi, že by mohla vystřídat nynějšího prezidenta, moc pochopení neměla. "Mně to pan vicepremiér Babiš řekl den poté, co to vytáhl, a probrali jsme spolu i další králíky z klobouku. Ne, vážně. Já ho znám, takže mě tento jeho přístup, že náhle přijde s nějakým nápadem, nepřekvapuje ani neuráží, jsem od něj zvyklá na ledacos. Upřímně jsem mu poděkovala za takovou důvěru a řekla jsem, že můj mandát v Komisi končí v roce 2019 a že je vysoce nepravděpodobné, že bych kandidovala," řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

A současně uvedla, že dobrými kandidáty na prezidentský post by podle ní byli nynější ministr obrany Martin Stropnický, bývalá ústavní soudkyně Eliška Wágnerová či současná šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Současně prý bedlivě sleduje boj jiné výrazné političky o post hlavy státu - Hillary Clintonové v USA: "Nevím, jestli by mě těšilo být na místě Hillary Clintonové, když je tak moc zdůrazňován tenhle faktor. To není žádná zásluha být ženou. Nicméně já jí strašně moc fandím, je to silná osobnost."

Důvodů, proč se Jourová, jež je od listopadu 2014 členkou Evropské komise, nechce vracet do Česka, je několik. Především prý to, že jí mandát v Bruselu končí až v roce 2019 a že má rozpracovaných ještě řadu témat. Mimo jiné má na starost nastavení pravidel pro rovné zastoupení mužů a žen ve vedení velkých firem nebo spotřebitelská témata.

Aktuálně finišuje s přípravou dohody o výměně dat mezi EU a Amerikou. "Nicméně můžu říct, že všechno směřuje ke zdárnému konci, 5. července budu do Komise předkládat pravidla pro zajištění ochrany dat evropských občanů na americké půdě, která už jsou i s USA prodiskutovaná," uvedla. V praxi by to mělo fungovat tak, že společnosti jako Facebook či Google už nebudou moct za oceánem nakládat s údaji o svých evropských klientech tak volně jako dosud.

A plánuje se jednapadesátiletá právnička a kulturoložka vůbec vracet do české politiky? Podle všeho moc ne: "Nechci jen čekat, co pro mě bude mít česká nebo bruselská politika. Nechci být závislá, jestli mi někdo dá příležitost, jestli mně něco nabídnou. Chci si svůj život manévrovat především sama. A dělat něco, čím budu užitečná."

 

Právě se děje

před 2 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy