Velký vlakový spor: Babiš se hádá s Mládkem kvůli výjezdu

Václav Dolejší
20. 7. 2015 18:40
Ve středu bude vláda mimořádně jednat v Ostravě. Ministr financí se s ministrem průmyslu na dálku hádají o to, kdo s kým a v kolik hodin pojede.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Kterým vlakem je nejlepší jet do Ostravy? Dost neobvyklý spor o železniční spojení vypukl mezi ministry financí Andrejem Babišem a průmyslu Janem Mládkem. Do sporu oba dávají víc emocí než třeba do debaty o státním rozpočtu nebo výběru daní.

Oč jde? Vláda má ve středu výjezdní zasedání v Ostravě, kam všichni ministři pojedou společně v 6:35 hodin z Prahy soupravou Pendolino státních Českých drah. Jenže šéf hnutí ANO Babiš jede sám dřívějším spojem v 5:48 hodin soukromé společnosti Regiojet Radima Jančury.

Sociálního demokrata Jana Mládka tím rozčílil. "Andrej Babiš tady zavádí nové morésy. Je to sice taková drobná hamotina, ale pro mě velmi znechucující. Je to nekolegiální gesto vůči vládě, neuvěřitelný symbol. Přemýšlím, co tím chce říct a napadlo mě, že asi s námi nechce mít nic společného,“ postěžoval si Jan Mládek v Hospodářských novinách.

Tím vyprovokoval Babiše. "Pochopil jsem, že pan Mládek nyní potřebuje hlavně body v ČSSD a mediální publicitu. To se dnes nejlépe dělá prostřednictvím útoku na mne. A to i v případě, kdy ten útok nedává žádný smysl," reagoval ministr financí. Dodal, že vyráží dřívějším spojem kvůli tomu, aby ještě před schůzí vlády stihl jednání se zástupci spolku vlastníků průmyslových brownfieldů (bývalých továrních areálů) na Ostravsku, které v Ostravě začíná v 9:30.

"Vyrazím dřív, abych začátek jednání, kterého se mimo jiné účastní podnikatel Jan Světlík, šéf významného vlastníka brownfieldů Václav Daněk či jednatel jedné ze společností OKD Anthony Cain, ale také představitelé regionu a kraje či ministr životního prostředí Richard Brabec, včas stihl. Pan Mládek, protože má problém s prezentací své práce, raději pojede Pendolinem s ostatními členy kabinetu, bude prezentovat svou práci a zúčastní se fototermínu na nádraží. Je to jeho volba a nevím, proč kritizuje tu moji. Já jsem se rozhodl vyrazit dříve na pracovní jednání s tím, že následné zahájení ostravského zasedání vlády v 10:30 bez problémů stihnu," řekl ministr Babiš.

Ministr průmyslu Mládek říká, že ho Babiš staví do nepříjemné role. Buď bude chybět na jednání s průmyslníky v Ostravě, nebo bude chybět ve společném vládním vlaku, což by nerad zrovna v době, kdy se spekuluje o jeho odvolání. Protože s ostravskými podnikateli měl nejrůznější jednání už minulý pátek během své pracovní návštěvy moravskoslezského regionu, na středeční jednání o brownfieldech už pošle místo sebe svého náměstka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy