Věci veřejné oficiálně získají Vydavatelství Pražan

Martina Machová Jan Němec Martina Machová, Jan Němec
17. 5. 2011 0:01
Jde o firmu, o jejíž roli mají pochybnosti koaliční partneři z TOP 09
Věci veřejné kupují vydavatelství, přes které jsou podle zveřejněné nahrávky financovány některé jejich aktivity
Věci veřejné kupují vydavatelství, přes které jsou podle zveřejněné nahrávky financovány některé jejich aktivity | Foto: Jan Langer

Praha - Vydavatelství Pražan, které vydává stranické tiskoviny Věcí veřejných a které se stalo předmětem nedůvěry koaličních partnerů, míří zcela do vlastnictví nejmenší vládní strany.

Chystanou transakci potvrdil deníku Aktuálně.cz současný většinový vlastník vydavatelství Pavel Dobeš, vlivný člen Věcí veřejných a muž, který má podle nově zveřejněných nahrávek podle kolegů na starosti stranické finance.

Dobeš podle obchodního rejstříku vlastní osmdesát procent společnosti, dvacet procent patři Res Publica Publishíng s.r.o., která patří Věcem veřejným.

Roli Vydavatelství Pražan ve finacování VV zpochybnila o víkendu TOP 09, která chce předložit účty firmy stejně jako ty stranické.   

"Máme podezření, zda Věci veřejné nekorumpuje někdo tím, že je financuje. Chceme vědět kdo a proč," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Mlha nad penězi

Vlastnické poměry ve Vydavatelství Pražan se naposled změnily letos počátkem března, kdy se už zmíněnými majiteli stali Pavel Dobeš a Res Publica Publishing. 

Dobeš uvedl, že chce převod vlastnických práv stihnout do volební konference Věcí veřejných, která se uskuteční o posledním květnovém víkendu.   

Odmítl však sdělit jakékoli finanční okolnosti transakce.

"Strana, která má zájem vydávat takový časopis, ať tak činí," uvedl pouze.

Věci veřejné minulý pátek prozradily, že si berou úvěr a vyjednaly u banky Fio kontokorent na 15 milionů korun.

Zase ta nahrávka

Že by transakce souvisela se zveřejněním nahrávek březnové porady stranických špiček VV, na které se hovoří o neoficiálním financování partaje, Dobeš odmítá.

Tvrdí, že to bylo rozhodnuto dávno předtím. Do celého projektu prý už vstupoval jako ten, kdo má připravit společnost na převzetí politickou stranou a zařídit potřebné náležitosti, jež vyžaduje zákon o politických stranách.

"Ve středu jsem se pobavil se svým právním zástupcem a notářem, ve čtvrtek jsme učinili všechny kroky, které k tomu (převedení společnosti, pozn. red.) vedly, a ve čtvrtek večer začaly až ty informace," tvrdí.

Není Dobeš jako Dobeš. Ministr za VV Josef Dobeš vlastnil vydavatelství v letech 2006 až 2010, jeho jmenovec vydavatelství prodává nyní VV
Není Dobeš jako Dobeš. Ministr za VV Josef Dobeš vlastnil vydavatelství v letech 2006 až 2010, jeho jmenovec vydavatelství prodává nyní VV | Foto: Ludvík Hradilek

Skrytý rozpočet VV?

Na už citované schůzce Vít Bárta v souvislosti s hospodařením VV mimo jiné říká: "...rozpočet strany úplně seškrtáme a řekneme, že vlastně žádný výdaje nemáme, protože všechno je vydavatelství a nazdar, protože to na tý straně nemůžeme nechat."

O Pavlu Dobešovi se tu pak mluví jako o tom, kdo spolu s ekonomickým expertem VV a poslancem Michalem Babákem rozhoduje o stranických financích. Slovy dalšího účastníka schůzky - poslance Viktora Paggia -  "je (Dobeš) náš" a "stejně všechno ví".

Pavel Dobeš a Res Publica Publishing podíly ve Vydavatelství Pražan získali od Jiřího Špeliny, který v letech 2006 až 2010 vlastnil vydavatelství spolu se současným ministrem školství Josefem Dobešem.

Předtím, v letech 2004 až 2006, jej spoluvlastnil dnes už bývalý lídr VV Jaroslav Škárka, který měl později u Věcí veřejných také na starosti finance.

Vydavatelství Pražan založili původní členové VV v Praze 1 v čele se Stanislavou Moravcovou. V té době se jmenovalo stejně jako strana - Věci veřejné. Svůj současný název nese od roku 2006.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy