Ve vládě končí další ministr. Vondra odchází z obrany

Domácí Domácí
28. 11. 2012 12:15
Důvodem je Vondrův neúspěch v senátních volbách, rezignace platí k 7. prosinci
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra rezignoval na svou funkci. Úřad opustí 7. prosince. V Nečasově kabinetu už tak nezůstal jediný původní ministr z ODS.

Důvodem Vondrova odchodu je špatný výsledek v senátních volbách a v něm se odrážející pokles důvěry ze strany voličů. 

Vondrovi za práci poděkoval premiér Petr Nečas. "Ministr Vondra byl nejkompetentnějším ministrem obrany posledních dvaceti let," uvedl Nečas.

Kdo Vondru ve funkci nahradí, premiér uvést nechtěl. "Mám konkrétní představu, ale jméno zatím neřeknu," odpověděl stručně s tím, že v nejbližších dnech mohou přijít i další změny ve složení vlády.

O odchodu bývalého místopředsedy strany z ministerstva se mluvilo již po vypuknutí aféry ProMoPro, kdy kvůli podezřelým zakázkám v hodnotě 525 milionů korun z doby českého předsednictví Evropské unii obvinila policie 12 osob. Vondra mezi nimi sice není, ale rozpočet měl na starost.

"O jeho odchodu se mluví delší dobu. Je to jen otázka času, kdy to bude," řekl již dříve Aktuálně.cz člen užšího vedení ODS.

Projděte si pestré životní peripetie Alexandra Vondry:

Znovu se o Vondrově odchodu z vlády - a tentokrát už i z řad ODS - mluvilo na podzimním kongresu strany. Sám Vondra na něm oznámil, že nebude kandidovat na místopředsedu, aby premiérovi usnadnil situaci pro případ, že by ho chtěl odvolat.

Jeho pozicí totiž před kongresem vážně otřásla i porážka v podzimních volbách, ve kterých post senátora neobhájil. Navíc se mu v nich opět připomněla kauza ProMoPro parodií jeho volebního plakátu s nápisem "Ozvučím celý kraj!".

V pozici ministra obrany navíc zatím nedokázal vyřešit otázku budoucnosti českého stíhacího letectva.

Obměna vlády

Vondra byl posledním ministrem ODS, kterého Nečas ve své vládě ještě nevyměnil. Opozice vyzývala Vondru k odchodu dlouhodobě, poslední vlna spekulací o Vondrově konci se objevila v souvislosti s tím, že v podzimních volbách neobhájil post senátora a následně na sjezdu ODS skončil jako místopředseda strany.

Z původní patnáctičlenné Nečasovy vládní sestavy zbylo už jen pět členů kabinetu včetně premiéra. Své pozice si zatím udrželi ministři financí Miroslav Kalousek, zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, zdravotnictví Leoš Heger (všichni TOP 09) a pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM, dříve VV).

Zatím poslední odchod se odehrál na ministerstvu dopravy. Ministr Pavel Dobeš (LIDEM) ale dal premiérovi rezignaci až k datu 3. prosince.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy