Ve vládě končí další ministr. Vondra odchází z obrany

Domácí Domácí
28. 11. 2012 12:15
Důvodem je Vondrův neúspěch v senátních volbách, rezignace platí k 7. prosinci
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra rezignoval na svou funkci. Úřad opustí 7. prosince. V Nečasově kabinetu už tak nezůstal jediný původní ministr z ODS.

Důvodem Vondrova odchodu je špatný výsledek v senátních volbách a v něm se odrážející pokles důvěry ze strany voličů. 

Vondrovi za práci poděkoval premiér Petr Nečas. "Ministr Vondra byl nejkompetentnějším ministrem obrany posledních dvaceti let," uvedl Nečas.

Kdo Vondru ve funkci nahradí, premiér uvést nechtěl. "Mám konkrétní představu, ale jméno zatím neřeknu," odpověděl stručně s tím, že v nejbližších dnech mohou přijít i další změny ve složení vlády.

O odchodu bývalého místopředsedy strany z ministerstva se mluvilo již po vypuknutí aféry ProMoPro, kdy kvůli podezřelým zakázkám v hodnotě 525 milionů korun z doby českého předsednictví Evropské unii obvinila policie 12 osob. Vondra mezi nimi sice není, ale rozpočet měl na starost.

"O jeho odchodu se mluví delší dobu. Je to jen otázka času, kdy to bude," řekl již dříve Aktuálně.cz člen užšího vedení ODS.

Projděte si pestré životní peripetie Alexandra Vondry:

Znovu se o Vondrově odchodu z vlády - a tentokrát už i z řad ODS - mluvilo na podzimním kongresu strany. Sám Vondra na něm oznámil, že nebude kandidovat na místopředsedu, aby premiérovi usnadnil situaci pro případ, že by ho chtěl odvolat.

Jeho pozicí totiž před kongresem vážně otřásla i porážka v podzimních volbách, ve kterých post senátora neobhájil. Navíc se mu v nich opět připomněla kauza ProMoPro parodií jeho volebního plakátu s nápisem "Ozvučím celý kraj!".

V pozici ministra obrany navíc zatím nedokázal vyřešit otázku budoucnosti českého stíhacího letectva.

Obměna vlády

Vondra byl posledním ministrem ODS, kterého Nečas ve své vládě ještě nevyměnil. Opozice vyzývala Vondru k odchodu dlouhodobě, poslední vlna spekulací o Vondrově konci se objevila v souvislosti s tím, že v podzimních volbách neobhájil post senátora a následně na sjezdu ODS skončil jako místopředseda strany.

Z původní patnáctičlenné Nečasovy vládní sestavy zbylo už jen pět členů kabinetu včetně premiéra. Své pozice si zatím udrželi ministři financí Miroslav Kalousek, zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, zdravotnictví Leoš Heger (všichni TOP 09) a pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM, dříve VV).

Zatím poslední odchod se odehrál na ministerstvu dopravy. Ministr Pavel Dobeš (LIDEM) ale dal premiérovi rezignaci až k datu 3. prosince.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy