Ve sněmovně končí divadlo sedmi měsíců

Petr Holub
19. 1. 2007 2:00
Praha - Česko sleduje už sedm a půl měsíce unikátní divadlo. Dnes může přijít rozuzlení: Pokud druhá Topolánkova vláda získá důvěru. Uvnitř: INFOGRAFIKA

Má slíbených 102 z 200 poslanců.

Něco podobného nezažili nikde jinde na světě a všichni, kdo hledali příklady z jiných zemí, už dávno rezignovali.

Rozcestník
Mirek Topolánek
Jiří Paroubek
Václav Klaus
Pavel Bém
Miroslav Kalousek
Jiří Čunek
Martin Bursík
Přeběhlíci

Ještě v srpnu se za příklad dávalo Švédsko, kde před 33 lety rovněž získaly pravice a levice stejně hlasů. Po třech měsících vyjednala vítězná sociální demokracie toleranci menšinové vlády od pravicových stran výměnou za programové ústupky. O totéž se v Česku pokusila vítězná ODS.

Dalším vzorem mohlo být Rakousko z let 1999/2000. Tamní politici čtyři měsíce vyjednávali o velké koalici, až pravicoví lidovci přetáhli na svou stranu populisty a sestavili vládu bez sociálních demokratů.

Obě tyto varianty však padly během jediného týdne v srpnu. ČSSD opustila jednání o toleranci vítězné ODS a ihned poté odmítli lidovci vládu se sociálními demokraty s podporou komunistů.

Po srpnovém krachu skládají Češi reparát. Výsledkem druhého pokusu má být tradiční tuzemské řešení, použité už v letech 1996 a 2004, kdy důvěru či přežití vládě zajistili přeběhlíci.

Drama má několik hlavních postav, které bojovaly o svou politickou existenci a které dokázaly udržet diváky dlouhou dobu v napětí.

Klikněte myší na kteréhokoli z aktérů a projděte si jeho příběh.

Mirek Topolánek | Jiří Paroubek | Václav Klaus | Pavel Bém
Miroslav Kalousek | Jiří Čunek | Martin Bursík | Přeběhlíci


 

Právě se děje

před 3 minutami

Kvalifikací ´´v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy