Ve sněmovně končí divadlo sedmi měsíců

Petr Holub
19. 1. 2007 2:00
Praha - Česko sleduje už sedm a půl měsíce unikátní divadlo. Dnes může přijít rozuzlení: Pokud druhá Topolánkova vláda získá důvěru. Uvnitř: INFOGRAFIKA

Má slíbených 102 z 200 poslanců.

Něco podobného nezažili nikde jinde na světě a všichni, kdo hledali příklady z jiných zemí, už dávno rezignovali.

Rozcestník
Mirek Topolánek
Jiří Paroubek
Václav Klaus
Pavel Bém
Miroslav Kalousek
Jiří Čunek
Martin Bursík
Přeběhlíci

Ještě v srpnu se za příklad dávalo Švédsko, kde před 33 lety rovněž získaly pravice a levice stejně hlasů. Po třech měsících vyjednala vítězná sociální demokracie toleranci menšinové vlády od pravicových stran výměnou za programové ústupky. O totéž se v Česku pokusila vítězná ODS.

Dalším vzorem mohlo být Rakousko z let 1999/2000. Tamní politici čtyři měsíce vyjednávali o velké koalici, až pravicoví lidovci přetáhli na svou stranu populisty a sestavili vládu bez sociálních demokratů.

Obě tyto varianty však padly během jediného týdne v srpnu. ČSSD opustila jednání o toleranci vítězné ODS a ihned poté odmítli lidovci vládu se sociálními demokraty s podporou komunistů.

Po srpnovém krachu skládají Češi reparát. Výsledkem druhého pokusu má být tradiční tuzemské řešení, použité už v letech 1996 a 2004, kdy důvěru či přežití vládě zajistili přeběhlíci.

Drama má několik hlavních postav, které bojovaly o svou politickou existenci a které dokázaly udržet diváky dlouhou dobu v napětí.

Klikněte myší na kteréhokoli z aktérů a projděte si jeho příběh.

Mirek Topolánek | Jiří Paroubek | Václav Klaus | Pavel Bém
Miroslav Kalousek | Jiří Čunek | Martin Bursík | Přeběhlíci


 

Právě se děje

před 15 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 51 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy