Sklenák se stal šéfem poslaneckého klubu ČSSD

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
Aktualizováno 19. 11. 2013 13:44
Rozhodnuto: Sklenák se stal šéfem poslaneckého klubu ČSSD
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předsedou poslaneckého klubu sociální demokracie se stal Roman Sklenák. Dostal 40 ze 46 hlasů.

Ve funkci tak vystřídá Jeronýma Tejce, který byl již sice těsně po volbách zvolen, když v hlasování porazil Jana Hamáčka, ale kvůli zapírání povolební schůzky s Milošem Zemanem v Lánech se postu zase vzdal.

"Jsem přesvědčen, že Roman Sklenák může být dobrým předsedou klubu, také jsem jej podpořil a myslím, že i proto získal čtyřicet hlasů, což je podle mého názoru docela silný mandát," komentoval volbu Sklenákův předchůdce Jeroným Tejc.

"Teď už to můžu říct: patřil jsem k těm, kteří Romana Sklenáka považovali za vhodného adepta. Teď po zvolení mu tím už snad neublížím," dodal Tejc s tím, že on sám ho volil.

Ani Jan Hamáček se tentokrát už o funkci předsedy klubu znovu neucházel. Jednak je stínovým ministrem obrany, jednak se o něm spekuluje jako o možném předsedovi Sněmovny.

Sociální demokracie proto hledala jinou osobnost, která by byla přijatelná pro obě ještě nedávno otevřeně soupeřící křídla ve straně. Už dopředu se víceméně shodla na stínovém ministru práce Sklenákovi.

Začnou konečně jednání o orgánech Sněmovny

Roman Sklenák, který je zároveň adeptem na post ministra práce jako člen stínové vlády ČSSD, po zvolení předsedou poslanců prohlásil, že to neznamená stopku pro ministerské křeslo: "Já bych nevylučoval žádnou variantu v tomto směru. Jednání o ministerstvech a personálním obsazení neprobíhá."

"Chci na zítřek nebo čtvrtek se domluvit na schůzce s předsedy ostatních poslaneckých klubů a domluvit se na krocích, které jsou nutné k první schůzi Poslanecké sněmovny," dodal Sklenák.

Jednání budou i tak obtížná, protože vrcholné reprezentace stran budoucí možné trojkoalice ještě nedospěly ani k dohodě, která ze stran - zda ČSSD, nebo Babišovo ANO - by měla dostat post předsedy dolní parlamentní komory. Nárokují si je zatím obě strany.

"To je jedna věc, ale na úvodní schůzi je třeba mít nominace třeba do volební komise, do mandátového a imunitního výboru, který musí ihned zasednout. Na těchto věcech se určitě můžeme domluvit," dodal nový předseda sociálně demokratických poslanců.

Bez protikandidáta

Romana Sklenáka zvolili za svého předsedu poslanci ČSSD hladce a rychle. Avizovaný protikandidát Roman Váňa se po poradě se šéfem strany Bohuslavem Sobotkou rozhodl, že kandidovat nebude.

"Pan předseda mě poprosil o podporu pro kolegu Sklenáka, takže mu vyhovím po poradě s kolegy z Olomouckého kraje," řekl Váňa, který prý ve straně cítil silnou podporu, a proto kandidaturu zvažoval. Nakonec ale bude usilovat jen o pozici jednoho z místopředsedů klubu. Očekává, že jich celkem bude pět.

ČSSD volila nového šéfa poslanců kvůli postoji dosavadního předsedy klubu Jeronýma Tejce, který se na funkci rozhodl rezignovat po aféře okolo takzvaného "lánského puče".

V říjnové volbě, ještě než vypukla aféra naplno, získal hlasy 30 z celkem 50 poslanců strany. Jeho protikandidát Jan Hamáček tehdy ve druhém kole hlasování obdržel 16 hlasů. Volba proběhla sice po lánské schůzce skupiny sociálních demokratů v čele s Michalem Haškem, ale před tím, než ji účastníci přiznali.

Případ Houska ČSSD raději neprobírala

Jednání klubu poslanců za ČSSD zprávy o zastřeleném vlivném severočeském politikovi za ČSSD Romanu Houskovi nijak nepoznamenali. Poslanci o tom ani nevedli debatu a raději se rovnou pustili do volby svého předsedy.

"Ne, ne, ne. O tom jsme nehovořili," řekl po zvolení Roman Sklenák.

Další z poslanců pouze prohlásili, že vyšetřování sotva začalo a nemá prý smysl spekulovat o příčinách.

"Ať tak, či tak, je Roman Houska oběť," komentoval situaci v kuloárech jednání jeden z poslanců ČSSD. A druhý přidal svůj komentář: "Jednání klubu to nepoznamená vůbec. To je problém severu. U nás se zatím nestřílí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy