Válka u lidovců. Čunek nebo Kalousek musí z kola ven

Kateřina Eliášová
6. 1. 2009 6:30
Spory se vedou o to, kdo z nich odejde z vlády
Jiří Čunek, předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dlouho doutnající spory uvnitř KDU-ČSL přerostly nyní v otevřenou válku. Zažehla ji plánovaná obměna kabinetu Mirka Topolánka.

Spor se vede o to, zda by měl z vlády odejít šéf lidovců Jiří Čunek nebo bývalý předseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

Není tajemstvím, že oba politici stojí v čele dvou znesvářených stran.

Rozhodovat o osudu obou ministrů se začne už dnes. Sejde se předsednictvo, které oba návrhy posoudí, a rozhodne se, zda svolá celostátní výbor či vyšší stranický orgán, celostátní konferenci.

Právě tyto dva stranické orgány jsou jediné, které mohou říct, kdo půjde z kola ven a kdo odcházející ministry nahradí.

Premiér čeká na výsledek

Změny ve vládě měl premiér Mirek Topolánek oznámit už v pondělí. Zejména kvůli lidovcům to ale odložil o týden. Z koaliční smlouvy plyne, že navrhnout odvolání či jmenování ministrů může jen předseda příslušné koaliční strany, přičemž premiér je nemusí akceptovat.

Ani šéf partaje ale nemůže jména jen "vystřelit". Mandát mu musí dát minimálně předsednictvo či vyšší orgány strany. To se v případě Miroslava Kalouska nestalo.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle dostupných informací se nedělní schůzka tří koaličních lídrů odehrála asi takto: Jiří Čunek oznámil svůj záměr vyměnit Miroslava Kalouska. Premiér poté navrhl, aby z vlády odešel sám Čunek.

Topolánek ale tvrdí, že o Čunkově záměru nevěděl a přidal prohlášení, podle něhož se mu do Kalouskova vyhazovu příliš nechce.

"Jestli Jiří Čunek skutečně řekl, a já tomu nevěřím, že chce vyměnit nejlepšího ministra, kterého ve vládě má a historicky kdy měla KDU-ČSL, to bych se tomu jenom pousmál. Ta diskuse se vede poněkud jiným směrem a já nepovažuji za nutné to sdělovat dnes a tady," řekl Mirek Topolánek.

Čunkova konference, Kalouskův výbor

Zatímco v celostátní konferenci má navrch Jiří Čunek, pro Kalouska hraje spíše rozhodnutí výboru. Který ze dvou stranických orgánů bude nakonec spor rozhodovat, je pro oba rivaly klíčové.

Právě o tom dnes rozhodne předsednictvo, kde má výhodu Čunek.

Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Musím s ním (Jiřím Čunkem - pozn. red.) souhlasit v tom, že v některých věcech se pan ministr Kalousek chová jinak, než bysme si představovali od reprezentanta KDU-ČSL. Je to k diskuzi, ale nevím, zda je to natolik dostatečné, abychom ho v tuto chvíli odvolávali z vlády," zní z úst předsedy lidoveckých senátorů Rostislava Slavotínka. I on je členem předsednictva.

S vyhazovem Kalouska souhlasí i další člen vedení strany, místopředseda David Macek.

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa požaduje okamžité svolání celostátního výboru. "Odvolání Kalouska neprojednal žádný orgán, to je soukromá aktivita Jiřího Čunka," zlobí se Severa.

Spor se vede skrz média

Oba tábory si už začaly spor vyříkávat přes média. Tak například na záměr odvolat ministra Kalouska dnes novináře upozornil místopředseda David Macek. Pavel Severa pak přišel s výsledky ankety mezi lidoveckými poslanci, podle níž by si zákonodárci přáli spíše odchod Jiřího Čunka.

Foto: Ludvík Hradilek

"KDU-ČSL má své politické orgány, které by měly tyto záležitosti řešit. Předseda tyto orgány nesvolal, a tak se děje to, že si někteří členové vyměňují informace přes média. A to považuji za naprosto nepřijatelné. Vyzvala jsem předsedu strany, aby co nejdříve svolal celostátní výbor," reagovala na přestřelku poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Existují ale i lidovci, kteří sporům příliš nerozumění a spor nesledují ani zdálky.

"Já nejsem v Praze, nevím, co se tam děje. Myslím si ale, že změny ve vládě neměly přijít teď v době našeho předsednictví, ale až v létě," myslí si někdejší ministr obrany Vilém Holáň, který je členem celostátního výboru. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy