Urážka úředníka za deset tisíc korun. Děláte z nich nadlidi, vztekali se senátoři, zákon ale prošel

Martin Ťopek Martin Ťopek
15. 6. 2016 14:23
Senátem prošel nový zákon o přestupcích. Kromě běžných provinění, jako je například úmyslné uvádění nepravdivých údajů úřadům, obsahuje kromě zvýšení některých sazeb také kontroverzní paragraf o urážce úřední osoby. Za to nyní bude hrozit nemalá pokuta.
Na úředníky teď jenom slušně, za urážku bude pokuta až deset tisíc korun. (Ilustrační foto)
Na úředníky teď jenom slušně, za urážku bude pokuta až deset tisíc korun. (Ilustrační foto) | Foto: GE Money Bank

Praha - Až desetinásobně vyšší pokuty za některé přestupky a hlavně nově zavedený paragraf o urážce úředníka nebo policisty jsou novinky zákona o přestupcích, který schválili senátoři

Právě zmíněný poslední bod byl jediným tématem debaty před hlasováním. "Nejvíce diskutovaný je přestupek proti pořádku, kterého se dopustí osoba tím, že zneváží osobu při výkonu úřední působnosti," zahájil debatu Miroslav Antl

"Za znevážení úřední osoby při výkonu hrozí pokuta až deset tisíc korun. Když se u politiků tato ochrana spíše odbourává, tak nechápu, proč má byt posilována u veřejné správy," ptala se senátorka Eliška Wagnerová. Podle ní naopak může osoba, která vykonává takzvanou veřejnou agendu, být terčem velmi silné kritiky. "Kdo má být v právním státě na prvním místě? Občan, nebo úředník?" dodala.

Senátorům, kteří se přihlásili do diskuse, vadilo, že se z úředníků dělají nadlidé, kteří budou používat vetší ochrany než kdokoliv jiný. "Verbálních útoků na úředníky a policisty je hodně, to nikdo nerozporuje, Ale jestli je správná cesta jít proti nim touto cestou, tak to si myslím, že to správná cesta není," uvedl senátor Václav Láska. 

"Také jsem pro, aby se tento paragraf vyškrtl. Není to nic proti úředníkům, naopak by se tím smazal rozdíl mezi nimi a ostatními lidmi," řekl Václav Hampl.

Senátor Miloš Malý se úředníků zastal. "Proč by se měl někdo nechat urážet jenom proto, že vykonává státní správu? Copak úředník není člověk, nebo je pravdou to, co někdo řekl, že úředník je parazit?" uvedl. 

S takovým názorem byl však v debatě zcela osamocen. Všichni ostatní řečníci jednoznačně požadovali, aby byl zmíněný paragraf vyškrtnutý. "Dodnes jsme si bez takového přestupku vystačili, dodnes jsme ho nepotřebovali. Vážně nevím, proč to nyní vymýšlíme, zejména když stále čteme o odcizení státních institucí od občana," uvedla Wagnerová. 

Podobně laděných příspěvků však zaznělo jen pár. Po krátké debatě senátoři zákon schválili, byť těsně. Pro bylo 28 senátorů, deset proti, zdrželo se jich patnáct. 

Nový zákon tak například na 10 tisíc korun zvyšuje pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu. Z 15 tisíc na 20 tisíc korun se zvyšuje pokuta za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Desetinásobně na sto tisíc korun se zvyšuje pokuta za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejná částka hrozí za provozování živnosti či obchodu bez povolení. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy