Urážka, pouťová atrakce. Poslanci si stěžují na nepřítomnost Babiše na jednání o hazardu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 14:44
Hned několik politických stran si v úterý stěžovalo na to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) není na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se mají zabývat návrhem zákona o zdanění hazardu, který předkládá Babišovo ministerstvo. Babiš se ve vyjádření pro média hájil tím, že je na předem nahlášené dovolené a schůzi chtěl svolat až na čtvrtek.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Nepřítomnost ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ve Sněmovně, která bude v úterý na mimořádném jednání projednávat návrh zákona na vyšší zdanění hazardu, omlouvali jeho straničtí kolegové přáním premiéra a dalších politiků mít ve čtvrtek a v pátek kvůli školním prázdninám volno.

Babiše kritizovali představitelé několika parlamentních stran. Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že nepřítomnost Babiše na schůzi, kterou prosadila vláda, ho uráží.

Šéf poslanců hnutí Úsvit - Národní koalice Marek Černoch přirovnal vládní postup k pouťové atrakci.

Babiš: předem nahlášená dovolená

Poslanec a místopředseda ANO Jan Volný řekl, že hnutí žádalo o svolání mimořádné schůze na čtvrtek a pátek, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), někteří ministři a poslanci ale argumentovali tím, že děti budou mít prázdniny, proto by chtěli mít volno i oni. Babiš už měl ale dříve domluvenou pětidenní dovolenou na dřívější termín.

"Domluvil se proto s panem premiérem, že tento bod zastoupí jiný ministr, protože to není zákon ministerstva financí. To je můj původní, který si osvojila vláda a předkládá ho po dohodě všech poslaneckých klubů jako vládní návrh," uvedl Volný. Na schůzi zastoupí Babiše podle pondělní dohody vlády ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

"Uráží mne, jakým způsobem se jedná s Poslaneckou sněmovnou a veřejností," prohlásil Fiala. Nelíbí se mu, že vládní koalice svolala poslance na mimořádnou schůzi, na které není předkladatel zákona.

"Nechápu, že premiér (Bohuslav) Sobotka tomu přihlíží a ještě chápavě pokyvuje hlavou," kritizoval vládu Fiala.

Dodal, že ho těší alespoň to, že je Babiš na dovolené v Dubaji, a ne třeba v Las Vegas, které je hazardem proslulé.

Mrzí mě to, dodal Mihola

Vládní postup se nelíbí ani hnutí Úsvit. "To, co předvádí koalice, je lidově řečeno pouťová atrakce," prohlásil místopředseda hnutí Černoch. Dodal, že není správné, aby se důležitý zákon musel schvalovat na mimořádné schůzi.

Místopředseda nejmenší vládní strany KDU-ČSL Jiří Mihola prohlásil, že nepřítomnost Babiše ho mrzí. "Není to dobře i z pohledu dalších bodů," řekl novinářům.

Osobně by prý s mimořádnými schůzemi raději šetřil, koalici ale tlačí čas. Zákon potřebuje schválit, aby mohl platit od začátku příštího roku.

Ve čtvrtek má dovolenou Sobotka

Ministr Babiš kritiku odmítl. V tiskovém prohlášení uvedl, že je na předem nahlášené dovolené. Proto prý chtěl mimořádnou schůzi svolat na čtvrtek.

Ve čtvrtek má ale podle Babiše dovolenou premiér a řada dalších poslanců. "Proto jsme se na vládě domluvili, že zákon načte jiný ministr. Nevidím v tom žádný problém," uvedl Babiš.

Babiš dodal, že mimořádná schůze by vůbec nemusela být, kdyby schválení zákona o zdanění hazardu nezdržoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek ve Sněmovně obstrukcemi znemožnil projednání návrhu na zdanění hazardu poslance ANO Jana Volného. Požadoval, aby návrh zákona předložila vláda, nikoliv poslanec.

"Tu (mimořádnou schůzi) jsme si ale mohli ušetřit, kdyby pan Kalousek a jeho věrní neobstruovali během projednávání zákona pana Volného," poznamenal Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy