Urážka, pouťová atrakce. Poslanci si stěžují na nepřítomnost Babiše na jednání o hazardu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 14:44
Hned několik politických stran si v úterý stěžovalo na to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) není na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se mají zabývat návrhem zákona o zdanění hazardu, který předkládá Babišovo ministerstvo. Babiš se ve vyjádření pro média hájil tím, že je na předem nahlášené dovolené a schůzi chtěl svolat až na čtvrtek.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Nepřítomnost ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ve Sněmovně, která bude v úterý na mimořádném jednání projednávat návrh zákona na vyšší zdanění hazardu, omlouvali jeho straničtí kolegové přáním premiéra a dalších politiků mít ve čtvrtek a v pátek kvůli školním prázdninám volno.

Babiše kritizovali představitelé několika parlamentních stran. Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že nepřítomnost Babiše na schůzi, kterou prosadila vláda, ho uráží.

Šéf poslanců hnutí Úsvit - Národní koalice Marek Černoch přirovnal vládní postup k pouťové atrakci.

Babiš: předem nahlášená dovolená

Poslanec a místopředseda ANO Jan Volný řekl, že hnutí žádalo o svolání mimořádné schůze na čtvrtek a pátek, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), někteří ministři a poslanci ale argumentovali tím, že děti budou mít prázdniny, proto by chtěli mít volno i oni. Babiš už měl ale dříve domluvenou pětidenní dovolenou na dřívější termín.

"Domluvil se proto s panem premiérem, že tento bod zastoupí jiný ministr, protože to není zákon ministerstva financí. To je můj původní, který si osvojila vláda a předkládá ho po dohodě všech poslaneckých klubů jako vládní návrh," uvedl Volný. Na schůzi zastoupí Babiše podle pondělní dohody vlády ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

"Uráží mne, jakým způsobem se jedná s Poslaneckou sněmovnou a veřejností," prohlásil Fiala. Nelíbí se mu, že vládní koalice svolala poslance na mimořádnou schůzi, na které není předkladatel zákona.

"Nechápu, že premiér (Bohuslav) Sobotka tomu přihlíží a ještě chápavě pokyvuje hlavou," kritizoval vládu Fiala.

Dodal, že ho těší alespoň to, že je Babiš na dovolené v Dubaji, a ne třeba v Las Vegas, které je hazardem proslulé.

Mrzí mě to, dodal Mihola

Vládní postup se nelíbí ani hnutí Úsvit. "To, co předvádí koalice, je lidově řečeno pouťová atrakce," prohlásil místopředseda hnutí Černoch. Dodal, že není správné, aby se důležitý zákon musel schvalovat na mimořádné schůzi.

Místopředseda nejmenší vládní strany KDU-ČSL Jiří Mihola prohlásil, že nepřítomnost Babiše ho mrzí. "Není to dobře i z pohledu dalších bodů," řekl novinářům.

Osobně by prý s mimořádnými schůzemi raději šetřil, koalici ale tlačí čas. Zákon potřebuje schválit, aby mohl platit od začátku příštího roku.

Ve čtvrtek má dovolenou Sobotka

Ministr Babiš kritiku odmítl. V tiskovém prohlášení uvedl, že je na předem nahlášené dovolené. Proto prý chtěl mimořádnou schůzi svolat na čtvrtek.

Ve čtvrtek má ale podle Babiše dovolenou premiér a řada dalších poslanců. "Proto jsme se na vládě domluvili, že zákon načte jiný ministr. Nevidím v tom žádný problém," uvedl Babiš.

Babiš dodal, že mimořádná schůze by vůbec nemusela být, kdyby schválení zákona o zdanění hazardu nezdržoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek ve Sněmovně obstrukcemi znemožnil projednání návrhu na zdanění hazardu poslance ANO Jana Volného. Požadoval, aby návrh zákona předložila vláda, nikoliv poslanec.

"Tu (mimořádnou schůzi) jsme si ale mohli ušetřit, kdyby pan Kalousek a jeho věrní neobstruovali během projednávání zákona pana Volného," poznamenal Babiš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy