Upravený církevní zákon půjde do sněmovny příští týden

Kateřina Eliášová
30. 4. 2008 17:15
Rebelům se ani upravený návrh nelíbí
Vlastimil Tlustý v záři reflektorů.
Vlastimil Tlustý v záři reflektorů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři zemědělství a kultury přes noc doplnili důvodovou zprávu k zákonu o vyrovnání s církvemi, aby zahladili vzpouru, která se v ODS objevila při včerejším projednávání zákona ve sněmovně.

Ta na návrh poslance ODS Vlastimila Tlustého, kterého podpořilo několik dalších poslanců nejsilnější vládní strany, jednání o zákonu přerušila.

Vláda si od doplnění zákona slibovala, že jej ještě dnes vrátí na program sněmovny, ale rebelující poslanci už dali najevo, že nejsou s "nočním" doplněním spokojeni.

Čtěte více: Církevní restituce se budou měnit. Rebel Tlustý vítězí

Co udělal Gandalovič

Vláda doplnila důvodovou zprávu o výpočet majetku, který má být vrácen.

Odpoledne se ministři sešli na mimořádném jednání, aby doplněný materiál formálně odsouhlasili. Do sněmovny tak poputuje pravděpodobně už příští týden.

"Jsou to materiály, které sloužily k výpočtu hodnoty církevního majetku. To jsme samozřejmě měli, ale nemohlo to být součástí důvodové zprávy, těch papírů je moc, takže my jsme doplnili důvodovou zprávu o způsob, jakým jsme k těm výpočtům došli," řekl novinářům ministr kultury Václav Jehlička.

Jestli je s materiálem poslanec Vlastimil Tlustý spokojen, zatím není jasné. Dnes s ním jednal ministr Petr Gandalovič a poslanec posléze na přímou otázku řekl: "Já si o tom návrhu nemyslím nic."

Schwipel nespokojen

Další z rebelujících poslanců Jan Schwippel však už řekl, že není s materiálem spokojen.

"Viděl jsem to krátce, asi 20 vteřin, ale už teď bych řekl, že to nesplňuje to, co jsme od toho očekávali. Já si myslím, že to, co je důležité, je metodika toho oceňování a důvody, proč se odchyluje od metodiky podobných restitučních zákonů," uvedl.

Není jasné, jestli vláda předloží materiál poslancům na jednání ještě dnes.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy