Upravený církevní zákon půjde do sněmovny příští týden

Kateřina Eliášová
30. 4. 2008 17:15
Rebelům se ani upravený návrh nelíbí
Vlastimil Tlustý v záři reflektorů.
Vlastimil Tlustý v záři reflektorů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři zemědělství a kultury přes noc doplnili důvodovou zprávu k zákonu o vyrovnání s církvemi, aby zahladili vzpouru, která se v ODS objevila při včerejším projednávání zákona ve sněmovně.

Ta na návrh poslance ODS Vlastimila Tlustého, kterého podpořilo několik dalších poslanců nejsilnější vládní strany, jednání o zákonu přerušila.

Vláda si od doplnění zákona slibovala, že jej ještě dnes vrátí na program sněmovny, ale rebelující poslanci už dali najevo, že nejsou s "nočním" doplněním spokojeni.

Čtěte více: Církevní restituce se budou měnit. Rebel Tlustý vítězí

Co udělal Gandalovič

Vláda doplnila důvodovou zprávu o výpočet majetku, který má být vrácen.

Odpoledne se ministři sešli na mimořádném jednání, aby doplněný materiál formálně odsouhlasili. Do sněmovny tak poputuje pravděpodobně už příští týden.

"Jsou to materiály, které sloužily k výpočtu hodnoty církevního majetku. To jsme samozřejmě měli, ale nemohlo to být součástí důvodové zprávy, těch papírů je moc, takže my jsme doplnili důvodovou zprávu o způsob, jakým jsme k těm výpočtům došli," řekl novinářům ministr kultury Václav Jehlička.

Jestli je s materiálem poslanec Vlastimil Tlustý spokojen, zatím není jasné. Dnes s ním jednal ministr Petr Gandalovič a poslanec posléze na přímou otázku řekl: "Já si o tom návrhu nemyslím nic."

Schwipel nespokojen

Další z rebelujících poslanců Jan Schwippel však už řekl, že není s materiálem spokojen.

"Viděl jsem to krátce, asi 20 vteřin, ale už teď bych řekl, že to nesplňuje to, co jsme od toho očekávali. Já si myslím, že to, co je důležité, je metodika toho oceňování a důvody, proč se odchyluje od metodiky podobných restitučních zákonů," uvedl.

Není jasné, jestli vláda předloží materiál poslancům na jednání ještě dnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy