Úkol pro hejtmany ČSSD: Získat nejméně 35 procent hlasů

ČTK ČTK
5. 5. 2012 17:07
Podle Sobotky vláda škodí krajům i občanům v nich, a ti by to měli ve volbách zhodnotit
Kraje se podle Sobotky vyrovnaly s hospodářským poklesem a škrty pravicové vlády.
Kraje se podle Sobotky vyrovnaly s hospodářským poklesem a škrty pravicové vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Získat minimálně 35 procent hlasů voličů dal v sobotu za úkol pro podzimní krajské volby šéf ČSSD Bohuslav Sobotka všem svým 13 hejtmanům, v jejichž volební vítězství věří.

V Moravskoslezském kraji by měl výsledek ČSSD začínat čtyřkou, protože to je region, na nějž strana velmi spoléhá a kde má tradičně silnou podporu, řekl předseda na sobotní bilanční konferenci regionů v Plzni.

"To by měl být náš realistický cíl, pokud se nechceme dostat do podobné nepříjemné situace jako v Poslanecké sněmovně po minulých volbách do sněmovny, které jsme také vyhráli, ale nakonec nás obklíčili pravicové strany," dodal.

Podle něj vláda svojí současnou politikou škodí krajům i občanům v nich a ti by to měli ve volbách zhodnotit.

Díky čtyřem novým kandidátům na hejtmana přibyla druhá žena v Libereckém kraji. Celkově se tým lídrů v krajích omladil. Většina kandidátů má zkušenosti z komunální politiky.

Kraje kvetou, stát je v krizi, tvrdí ČSSD

Politiku krajů pod vedením sociální demokracie Sobotka stejně jako první místopředseda této strany Michal Hašek chválil.

Naopak ostře zkritizoval vládu pod vedením ODS a TOP 09.

Kraje se podle Sobotky vyrovnaly s hospodářským poklesem a škrty pravicové vlády, nezadlužily se, uchránily veřejné služby a úspěšně čerpají evropské dotace.

Podobně se vyjádřil i šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Hašek. "ČSSD v uplynulých čtyřech letech prokázala, že dokáže kraje úspěšně spravovat a rozvíjet," uvedl.

Naopak stát je podle Sobotky v "totálním chaosu" a vládní škrty "roztáčejí ekonomickou spirálu smrti".

ODS a TOP 09 podle něho ohrožují svou politikou podstatu demokracie a základy státu. ČSSD by podle Sobotky budovala sociální stát, ale bez zadlužování.

Dodržovat sliby a čelit střetu zájmů

V regionech musí ČSSD podle Sobotky dodržovat sliby a čelit střetu zájmů. "Nesmíme být podezíráni z účelových regionálních bratrství s ODS řízenou zpovzdálí odesáckými kmotry," prohlásil.

Hašek v projevu nastínil hlavní body programu ČSSD v krajích. Patří k nim vytváření pracovních míst, podpora vzdělání, zachování dostupnosti zdravotní a sociální péče, modernizace dopravní infrastruktury a průhledné hospodaření.

Krajské rozpočty by měly být projednávány tak, aby rozvojové priority mohli určovat sami obyvatelé.

Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka se krajům podařilo v posledních letech výrazně uspořit ve zdravotnictví, a to bez dopadů na kvalitu nebo dostupnost zdravotní péče a bez zvyšování spoluúčasti pacientů, jak prosazuje současná vláda.

"Cílem ČSSD je udržení dostupné a kvalitní zdravotní péče v maximálním rozsahu pro všechny občany regionu, a to i přes obrovský tlak na rušení lůžek," uvedl.

ČSSD: Stát nemá zájem o sociální služby

Hlavním cílem krajů pro další volební období je podle ČSSD zajistit dostatečné financování zdravotnictví.

Cestu ke stabilizaci financování vidí ČSSD například v nové lékové politice, propojení řízení medicíny na celostátní úrovni s organizačním řízením zdravotnictví v regionech, rozvoji elektronizace zdravotnictví a sjednocení odměňování zdravotnických pracovníků, tak, aby byl v krajských nemocnicích dostatek kvalitního a motivovaného personálu.

Problematické je také financování veškeré sociální péče. Stát podle ČSSD o sociální služby nemá zájem a kraje tam musí nedostatek peněz eliminovat.

ODS nepokládají za blízkého partnera

ČSSD chce jako nyní v krajích spolupracovat s KDU-ČSL a různými stranami nezávislých kandidátů i s KSČM, a existuje i několik koalic s ODS.

"Tady se ukazuje, že ČSSD má široký koaliční potenciál v krajích. Ale pro nás bude lepší dělat programově co nejbližší koalice a ODS se nedá pokládat za blízkého partnera, protože se snaží privatizovat veřejné služby, zdravotnictví a sociální služby v krajích, což není akceptovatelný program," řekl Sobotka.

Očekává, že vládní pravicové strany dopadnou ve volbách co nejhůře a ČSSD tak najde jiné koaliční partnery.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy