Učili se u sládkovců, nyní zachraňují Dělnickou stranu

Martina Machová Martina Machová
12. 1. 2010 17:05
Brno - Nejužší vedení dnešní nejsilnější nacionalistické strany se učilo u mistra populismu
Martin Zbela a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u brněnského soudu
Martin Zbela a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u brněnského soudu | Foto: Jan Langer

Brno - Že by to byla podobnost čistě náhodná?

Tomáš Vandas, vůdce Dělnické strany, rok 2010: "...Úřednická vláda bývalého komunisty Fischera není nestranná, ani apolitická.... O charakterových vlastnostech lidí, kteří dnes sedí ve vládě, vypovídá například členství ministra Peciny jak v ODS tak v ČSSD. Kariéristé a vypočítaví prospěcháři."

Miroslav Sládek, SPR-RSČ, rok 2003: "...Staré struktury se mají čile k světu, ovládly jak politiku, tak ekonomiku a znovu nám poroučejí. A nejen to... Mizí i životní úroveň a perspektivy národa a vlasti."

Nejde o náhodu.

Tomáš Vandas, stejně jako mnozí další z vedení Dělnické strany, získával své první zkušenosti v politice u guru ultrapravicového populismu Miroslava Sládka. Jsou to právě Sládkovi učni, kdo nyní bojují o budoucnost Dělnické strany v Brně před soudem.

Osm z jedenácti

Osm z celkových jedenácti členů ústředního vedení strany začínalo v devadesátých letech právě u republikánů.

Bývalí sládkovci se objevují i na předních místech vedení Dělnické strany v regionech.

Oslovení lídři "dělníků" navíc přiznávají, že Miroslav Sládek je jako mladé formoval a zkušenosti z dob SPR - RSČ využívají dodnes. Zejména, pokud jde o organizaci a práci uvnitř politické strany, práci s tiskem či propagaci strany.

Škola politického života

U republikánů započal politickou kariéru ústřední představitel "dělníků" Tomáš Vandas, který se stal v závěru svého tehdejšího politického angažmá tajemníkem strany.

"Byla to taková škola politického života. Člověk v mladých letech, v roce 95 či 96, s politikou začínal. Poznal jsem ovšem i to, jak se politika dělat nemá a jakých chyb se vyvarovat," ohlíží se zpět Vandas.

Za tu nejzásadnější chybu považuje špatné vedení politické kampaně - tedy agitování pouze těsně před volbami. Vyvarovat se chce i přímému kopírování politického stylu svého někdejšího nadřízeného Miroslava Sládka.

Jak se mu to daří, je ovšem otázka. Jeho projevy k někdejšímu vůdci českých nacionalistů přímo odkazují.

Vysoké posty v partajní hierarchii zaujímali i Vandasovi místopředsedové - rovněž Sládkovi učni.

Druhý muž strany a Vandasův přímý zástupce Jiří Štěpánek zasedal v letech 1996 - 1998 za SPR-RSČ v zastupitelstvu hlavního města Prahy. Současně se aktivně podílel na životě uvnitř strany jako pokladník Republikánské mláděže a zástupce šéfredaktora týdeníku Republika.

U guru od patnácti let

Již ve svých patnácti letech se k Miroslavu Sládkovi přihlásil Petr Kotáb, někdejší šéf Republikánské buňky v Ústeckém kraji.

"V té době jsem Sládkovi věřil. Konkrétně, že udělá v naší zemi pořádek, zamezí zvýhodňování menšin, které bylo už v té době a teď to jen pokračuje... Pak jsem se k němu dostal blíže a zjistil jsem, že není ten, za koho se vydává," vzpomíná na své politické počátky.

Šéfem ústecké organizace setrval i po založení Dělnické strany a v severních Čechách, platí za velmi aktivního člena. Neobejdou se bez něj žádné demonstrace a "monitorovací" pochody oblastmi obydlenými převážně Romy.

Z předsednictva Dělnické strany ještě u republikánů začínal mediálně zdatný Martin Zbela. 

V době jejich největšího rozmachu, kdy se SPR-RSČ pyšnila 18 křesly ve sněmovně, pracoval jako poslanecký asistent Sládkovy pravé ruky Jana Vika.

Postupně se vypracoval až na šéfa stranického sekretariátu. Současně zastával funkci předsedy Republikánské mládeže a do jeho kompetencí spadalo vydávání již zmíněného časopis.

Stejně jako předseda Vandas považuje SPR-RSČ za přípravku pro budoucí politickou kariéru.

"Prošli jsme si celou etapou vývoje republikánů. To znamená i působení v Poslanecké sněmovně. Tam jsme získali řadu zkušeností a ty uplatňujeme v současné době," hodnotí zpětně své angažmá Zbela.

Foto: Aktuálně.cz
Diskuse čtenářů pod blogem Zdeňka Broma: Strašidlo DS na scéně 

Naučná četba

Bývalí sládkovci rovněž zcela ovládají "dělnickou" revizní komisi.

A co říká Sládek

Miroslav Sládek
Foto: SPR-RSČ

Miroslav Sládek pro Aktuálně.cz o bývalých členech své strany, kteří jsou nyní v Dělnické straně:

"Sice byli u nás, ale nic pořádného se nenaučili a hrozně mě zklamali. Mluvíme o lidech, jejichž charakteristika je tato: podvodníci, lháři, zloději, kopisti a posránci. Takovou přezdívku měli u nás na sekretariátu. Byli prostě hodně zbabělí. Když se kolem nich něco mlelo, tak zmizeli někde za rohem a vylezlli, až bylo po všem. Nebo - když měli jít svědčit k soudu, tak se plazili zelení podél zdi."

Její šéf Jindřich Nestler a dnes jednička Dělnické strany pro letošní sněmovní volby v Libereckém kraji působil po roce 2000 v předsednictvu republikánů. V Libereckém kraji pak za ně kandidoval hned v několika volbách.

"Jednou jsem si přečetl knížku pana doktora Sládka a od té doby jsem ho doprovázel," líčí své počátky.

I on přiznává, že jej působení bývalé star nacionálního populismu formovalo. Na rozdíl od spolustraníků z Dělnické strany navíc připouští, že Sládek "učesal" i jeho politické smýšlení.

"Pan doktor Sládek mi ukázal několik politických idejí a myšlenek. Ukázal mi, že se tudy dá jít i jinak než násilím," dodal.

Jeho kolegyně z revizní komise Martina Pecinová před lety zase předsedala pardubické krajské buňce a v dresu republikánů kandidovala jako jednička v Pardubickém kraji v roce 2002 do Poslanecké sněmovny.

Stejné posty zastává i u "dělníků".

V patnácti letech se ke sládkovcům přidal i Mirko Musil. Teprve sedmadvacetiletý mladík ze severní Moravy s nimi spolupracoval 9 let. Nyní sekunduje Tomášovi Vandasovi jako trojka ve sněmovních volbách pro Moravskoslezský kraj.

Výčet nekončí

Školením u republikánů prošel také současný člen rozhodčí komise Pavel Procházka.

Bývalý místopředseda Republikánské mládeže kandidoval za sládkovce na jižní Moravě na nevolitelných místech - nejprve v krajských volbách v roce 2000 a následně ve sněmovních v roce 2002.

Praxi získávali u Miroslava Sládka ale i mnohé vůdčí osobnosti regionů.

Například předsedkyně ostravské buňky Dělnické strany Iveta Machová za republikány kandidovala v roce 2002 do sněmovny a o dva roky později na hejtmanství. V roce 2008 to zkusila znova, tentokrát už za dělníky.

Letošního klání se ale již neúčastní. Antifa totiž zveřejnila fotografii, jak pokládá věnce "padlým evropským vojáků" spolu s pravicovými extremisty z Národního odporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy