U Řebíčka na golfu opět porušili zákon. Padne pokuta

Radek Nohl Radek Nohl
29. 1. 2011 18:30
Stále se rozšiřující golfové hřiště ohrozilo vzácné rostliny, pokuta může být až milion
Pozemky, na kterých golfové hřiště je, patří i exministrovi Aleši Řebíčkovi.
Pozemky, na kterých golfové hřiště je, patří i exministrovi Aleši Řebíčkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Cínovec - Miminálně tři roky bylo golfové hřiště v Cínovci provozováno bez řádného povolení. Majitelé dostávali opakovaně pokuty od stavebního úřadu i České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Na pozemcích, které patří Viamontu a bývalému ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, se ale dál konaly golfové turnaje pro zvané. Na jedné uzavřené akci se představili i zástupci největších stavebních firem v Ústeckém kraji.

Teď má Viamont další problémy se zákonem. Podle mluvčí ČIŽP Ivany Awwadové zahájili s firmou správní řízení, protože společnost ohrozila zvlášť chráněné druhy rostlin.

"Pokuta může dosáhnout až jednoho milionu korun," dodala Awwadová.

Místopředseda představenstva Viamontu Michal Libanský Aktuálně.cz řekl, že se k tomu může jen těžko vyjadřovat, když inspekce ještě nerozhodla. "Že bychom chybovali, si ale nejsem vědom," prohlásil Libanský.

Viamont podmínky nerespektoval, dostával pokuty

Inspekce již v roce 2006 nařídila Viamontu řadu podmínek, za kterých může být golfové hřiště provozováno. Podle Awwadové je ale firma nedodržovala.

Golfové hřiště v Cínovci.
Golfové hřiště v Cínovci. | Foto: golf-teplice.cz

"Vedli jsme několik správních řízeních, která byla ukončena pokutou," uvedla. Společnost mimo jiné musela zaplatit čtyři tisíce korun za to, že v předstihu nenahlásila pořádání turnaje s více než patnácti golfisty.

Vedoucí stavebního úřadu v Dubí Jiří Veselý řekl, že firmě dali několik pokut v řádu desetitisíců korun. "Problém byl, že se louky a volné plochy využívali ke golfu. Viamont o dodatečné povolení požádal až loni na jaře," dodal Veselý.

A Městský úřad v Dubí vydal povolení teprve na podzim loňského roku. "My jsme se snažili hřiště zlegalizovat co nejdříve. Bylo to ale těžší, než jsme si mysleli," tvrdí Libanský.

Hřiště se za Řebíčkovy éry mohutně rozšířilo

V Cínovci byl původně malý golfový areál. Když pozemky koupil Viamont společně s Alešem Řebíčkem přibylo dvakrát tolik jamek. Hřiště se několikanásobně rozrostlo. Vybudovala se i malá vodní plocha o rozloze zhruba dva tisíce metrů čtverečních.

Řebíček byl až do roku 2006 třetinovým vlastníkem společnosti Viamont. Poté svůj podíl podle dostupných informací prodal za 342 milionů korun. Převodem akcií se ale nyní zabývá protikorupční policie. Ta zjišťuje, jestli nebyl prodej fingován. Na dotazy Aktuálně.cz Řebíček nereagoval.

V době, kdy byl ministrem dostával Viamont řadu významných zakázek. Loni už firma hospodařila se ztrátou.

Vizualizace hotelu.
Vizualizace hotelu. | Foto: ARCHATELIÉR 2000

Například v Ústí nad Labem však Viamont či jeho dceřinné společnosti dál mnoho zakázek dostávají. Firma tu jen loni postavila za 70 milionů korun lanovku, za více než třicet milionů korun zrekonstruovala sál, ve kterém zasedají zastupitelé.

Zakázku získal i od firmy Ekofin PC. Tu donedávna vedl ústecký primátor Vít Mandík. Viamont začne od března za více než 150 milionů korun stavět luxusní hotel u výletního zámečku Větruše. Bude v něm 50 pokojů, vířivka, sauna nebo fitness.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy