U Řebíčka na golfu opět porušili zákon. Padne pokuta

Radek Nohl Radek Nohl
29. 1. 2011 18:30
Stále se rozšiřující golfové hřiště ohrozilo vzácné rostliny, pokuta může být až milion
Pozemky, na kterých golfové hřiště je, patří i exministrovi Aleši Řebíčkovi.
Pozemky, na kterých golfové hřiště je, patří i exministrovi Aleši Řebíčkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Cínovec - Miminálně tři roky bylo golfové hřiště v Cínovci provozováno bez řádného povolení. Majitelé dostávali opakovaně pokuty od stavebního úřadu i České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Na pozemcích, které patří Viamontu a bývalému ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, se ale dál konaly golfové turnaje pro zvané. Na jedné uzavřené akci se představili i zástupci největších stavebních firem v Ústeckém kraji.

Teď má Viamont další problémy se zákonem. Podle mluvčí ČIŽP Ivany Awwadové zahájili s firmou správní řízení, protože společnost ohrozila zvlášť chráněné druhy rostlin.

"Pokuta může dosáhnout až jednoho milionu korun," dodala Awwadová.

Místopředseda představenstva Viamontu Michal Libanský Aktuálně.cz řekl, že se k tomu může jen těžko vyjadřovat, když inspekce ještě nerozhodla. "Že bychom chybovali, si ale nejsem vědom," prohlásil Libanský.

Viamont podmínky nerespektoval, dostával pokuty

Inspekce již v roce 2006 nařídila Viamontu řadu podmínek, za kterých může být golfové hřiště provozováno. Podle Awwadové je ale firma nedodržovala.

Golfové hřiště v Cínovci.
Golfové hřiště v Cínovci. | Foto: golf-teplice.cz

"Vedli jsme několik správních řízeních, která byla ukončena pokutou," uvedla. Společnost mimo jiné musela zaplatit čtyři tisíce korun za to, že v předstihu nenahlásila pořádání turnaje s více než patnácti golfisty.

Vedoucí stavebního úřadu v Dubí Jiří Veselý řekl, že firmě dali několik pokut v řádu desetitisíců korun. "Problém byl, že se louky a volné plochy využívali ke golfu. Viamont o dodatečné povolení požádal až loni na jaře," dodal Veselý.

A Městský úřad v Dubí vydal povolení teprve na podzim loňského roku. "My jsme se snažili hřiště zlegalizovat co nejdříve. Bylo to ale těžší, než jsme si mysleli," tvrdí Libanský.

Hřiště se za Řebíčkovy éry mohutně rozšířilo

V Cínovci byl původně malý golfový areál. Když pozemky koupil Viamont společně s Alešem Řebíčkem přibylo dvakrát tolik jamek. Hřiště se několikanásobně rozrostlo. Vybudovala se i malá vodní plocha o rozloze zhruba dva tisíce metrů čtverečních.

Řebíček byl až do roku 2006 třetinovým vlastníkem společnosti Viamont. Poté svůj podíl podle dostupných informací prodal za 342 milionů korun. Převodem akcií se ale nyní zabývá protikorupční policie. Ta zjišťuje, jestli nebyl prodej fingován. Na dotazy Aktuálně.cz Řebíček nereagoval.

V době, kdy byl ministrem dostával Viamont řadu významných zakázek. Loni už firma hospodařila se ztrátou.

Vizualizace hotelu.
Vizualizace hotelu. | Foto: ARCHATELIÉR 2000

Například v Ústí nad Labem však Viamont či jeho dceřinné společnosti dál mnoho zakázek dostávají. Firma tu jen loni postavila za 70 milionů korun lanovku, za více než třicet milionů korun zrekonstruovala sál, ve kterém zasedají zastupitelé.

Zakázku získal i od firmy Ekofin PC. Tu donedávna vedl ústecký primátor Vít Mandík. Viamont začne od března za více než 150 milionů korun stavět luxusní hotel u výletního zámečku Větruše. Bude v něm 50 pokojů, vířivka, sauna nebo fitness.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice, kde strávil 48 dní. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy