Týden ve sněmovně: přetahovaná a nařčení z opilství

Jan Němec Jan Němec
6. 11. 2010 17:59
Sněmovní válku komentoval i prezident, rozhodne Ústavní soud
Hlavně ten rozpočet!
Hlavně ten rozpočet! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tento týden řekla sněmovna ANO čtyřem klíčovým zákonům, bez kterých by se státní rozpočet na příští rok "stal pouhým cárem papíru", řečeno slovy premiéra Petra Nečase (ODS).

Příští pátek je v rychlosti probere i Senát - ještě v předvolebním složení ("starým" senátorům končí mandát až 13. listopadu), tedy s převahou pravice.

Za pouhý den!

Jsou to zákony, které o něco zvednou daně, uberou ze státní podpory stavebního spoření a také třeba sáhnou na systém platů ve státní správě. Tedy zákony, které zas o něco změní náš život, kvůli kterým se odbory chystají stávkovat a ČSSD podávat ústavní žaloby.

O to víc je zarážející způsob, jakým tyto důležité zákony sněmovnou prošly: v jediném dnu, v jednom případě ve zkrácené rozpravě, vše jako na běžícím pásu. Může za to víc koalice, nebo opozice?

"Je to opět něco, co nepřispívá k tomu, jak si lidé představují, že by politika měla vypadat," shrnuje to politolog Pavel Šaradín.

To že se pravicová koalice neshodne s levicovou opozicí, kde a jak seškrtat rozpočet, je pochopitelné. V tuto chvíli je ale pro českou politickou kulturu podstatné, jakým způsobem politický boj probíhá.

Šachová partie a´la sněmovna

Zrekapitulujme si jednotlivé kroky obou táborů.

Na počátku byla snaha vládní koalice protlačit všechny čtyři zákony hned v prvním čtení. Tomu zabránil protitah opozice: kluby ČSSD a KSČM vetovaly schválení hned v jediném čtení, což jim jednací řád umožňuje.

Koalice nabídla kompromis: alespoň zkrátit lhůty na projednávání ve výborech na 15 dní. Jenže i to opozice vetovala.

"Tady byl kompromis. Zkrácení lhůt bych považoval za smysluplnější," komentuje to politolog Šaradín. "Z toho by profitovaly obě strany."

Opozice se tak jen připravila o prostor. Vláda totiž sáhla k těžkému kalibru: požádala o vyhlášení stavu legislativní nouze a všechny čtyři zákony protlačila sněmovnou tak, jak si původně představovala, tedy za jediný den.

Klaus: Konec demokracie!

"Aplikovat stav legislativní nouze na současnou situaci se mi nezdá nejvhodnější," komentuje to politolog Šaradín. A to samé si myslí ostatně i ČSSD, která už oznámila, že podá ústavní žalobu kvůli způsobu, jakým zákony sněmovna schválila.

Za legislativní nouzi považuje jednací řád sněmovny situace, kdy jsou "zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody". Opozice tvrdí, že nic takového nehrozilo, koalice mává hrozbou značných škod - byl by ohrožen rozpočet.

"To je opravdu konec demokratického systému," komentoval to prezident Václav Klaus. "Já jsem uražen na opozici, že volá po ústavních stížnostech. Prostě máme parlamentní demokracii a tyto věci nechť se vyřeší v parlamentu." Vyhlášení stavu legislativní nouze pak označil za "technicistní detail".

Kdo má pravdu, rozhodne Ústavní soud.

Rath: Kalousku, jste opilý!

Ve víru sněmovních vášní pak padlo i nařčení z opilství.

David Rath (ČSSD) se pustil do ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) slovy: "Jak na vás koukám, tak pravděpodobně nejste v úplně střízlivém stavu, pane ministře. Obvykle se to u vás pozná ze stupňující se agrese a vulgarity. Takže já bych vás velmi žádal, abyste přestal pít, škodí to vašemu zdraví a vašemu mediálnímu obrazu."

Jenže Kalousek, který třeba v minulém období Ratha napadl, že se chová jako "debil", si to tentokrát nenechal líbit - vyvolal disciplinární řízení před mandátovým a imunitním výborem. Rathovi teď hrozí až ztráta jednoho měsíčního poslaneckého platu.

A tak Rath, který ještě po incidentu odhadoval, že měl Kalousek "mezi dvěma až třemi promile alkoholu" v krvi, teď shání svědky, že ministr financí skutečně opilý byl. Rozhodnout by měl mandátový výbor ještě do konce roku.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy