Tvrdíkův comeback. Povede kampaň oranžových

Kateřina Eliášová
18. 4. 2009 0:07
ČSSD chce uspořádat tisíce mítinků
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD má jasno. Chce vyhrát podzimní parlamentní volby. Dnes se špičky partaje téměř jednomyslně shodly na tom, že kampaň povede Jaroslav Tvrdík.

Tvrdík není žádným nováčkem, sociálním demokratům, přesněji Jiřímu Paroubkovi radí už řadu let. V očích oranžových zazářil loňskou kampaní, která vedla k drtivému úspěchu ČSSD v krajských i senátních volbách.

"Jaroslav Tvrdík byl manažerem sociální demokracie v posledních krajských a senátorských volbách a to byl pravděpodobně největší historický úspěch, kterého jsme dosáhli. Jako manažer se opravdu mimořádně osvědčil," pěl na Tvrdíka chválu místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Tvrdík si vzal od vedení kampaní letos volno, eurovolby připravuje exministr Karel Březina.

"To, že do toho jdu, má jeden prostý důvod. Požádala mě o to drtivá část sociální demokracie a hejtmanů, a to hned několika výzvami. Mám zájem straně pomoci," řekl Aktuálně.cz Tvrdík.

Foto: Repro Aktuálně.cz
ODS v kampani útočí na ČSSD, trumfem má být Paroubek
Jedny volby vyhrála ČSSD s poplatky, teď zkusí krizi
ODS používá v kampani proti ČSSD variace na Hitlera
Tahač amerického střihu vystřídal populární autobus "zemák" někdejšího předsedy strany Miloše Zemana
Tahač amerického střihu vystřídal populární autobus "zemák" někdejšího předsedy strany Miloše Zemana | Foto: Attila Racek

Muž s knírkem a velkou mocí má plán

Tvrdík má v Lidovém domě pověst šedé eminence, je mu připisován velký vliv na předsedu strany Jiřího Paroubka. O své roli vedle prvního muže sociální demokracie ale příliš mluvit nechce.

Jiří Paroubek s manželkou a manžerem strany Jaroslavem Tvrdíkem.
Jiří Paroubek s manželkou a manžerem strany Jaroslavem Tvrdíkem. | Foto: Ludvík Hradilek

V hlavě už má plán, jak pomoct sociálním demokratům k vítězství.

"Rozhodně nepůjdeme cestou ODS. Pozici, kterou představil pro volby do sněmovny předseda strany Topolánek pro ODS, považuji dopředu pro ně za volební katastrofu," uvedl Tvrdík.

Topolánek Hospodářským novinám prozradil, že gró kampaně ODS bude letos spočívat ve varování před "rudým nebezpečím", přesněji spojení ČSSD a komunisty.

Tisíce mítinků

Pracujeme na programu do voleb, vymezíme naše volební poselství, a to jak negativní, tak pozitivní, přiblížil Tvrdík.

Lidé jej uslyší přímo od špiček ČSSD, které opět plánují tisíce spanilých jízd Českem.

"My chceme veřejnosti nabídnout osobní zkušenost s našimi kandidáty, chceme jít cestou tvrdé práce na ulici. Chceme, aby rozuměli tomu, co nabízíme a co naopak od nás čekat nemohou, v tom negativním slova smyslu," prozradil Tvrdík.

Staronový volební manažer také uvedl, že socialisté plánují dvojí turné. Tváří centrální kampaně bude Jiří Paroubek a místopředsedové, druhý tým povede šéf hejtmanů Michal Hašek.

"Velmi precizně se také připravujeme na televizní diskuzní pořady. Věříme, že Česká televize je opět nabídne," uvedl Tvrdík.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy