Tunelování firem možná bez trestů

Sabina Slonková, Adam Junek
31. 1. 2006 17:43
Praha - Poslanci vypustili ze zákona část paragrafu, podle něhož úřady doposud postihovaly tunelování firem.

Zneužití informací v obchodním styku v rámci několika firem stejného majitele či statutárního zástupce by podle nich nově nemělo být trestným činem. Poslanecká změna přichází  v době, kdy státy Evropské unie i USA vytáhly tvrdě do boje proti nekalým praktikám ve společnostech, které vyvrcholily skandálem firmy Enron.

Za zneužití informací byl například v prosinci odsouzen k sedmi a půl rokům vězení podnikatel a někdejší majitel hokejového Vsetína Roman Zubík. Podle stejného ustanovení zákona policie stíhá zástupce japonské Nomury za transakce s akciemi Plzeňského Prazdroje či někdejší představitelku vytunelovaného libereckého Skloexportu Reginu Rázlovou.

Tento paragraf úřady použily i proti uprchlému miliardáři Radovanu Krejčířovi v jedné z jeho trestních kauz. Krejčíř je v tomto případě obviněn kvůli podezření, že převedl přes čtvrt miliardy korun ze své společnosti na další zahraniční firmu, a zabránil tak svým věřitelům, aby se dostali ke svým penězům.

Poslanci: Hrozila kriminalizace podnikatelů

Poslanci ke změně, o níž se doposud vůbec nevědělo, sáhli při loňském schvalování nového znění trestního zákona, které ve čtvrtek projedná Senát. Ministerstvo spravedlnosti původně tento paragraf, který platil od roku 1991, v novele ponechalo v plném znění. Odstavec 2 byl vyškrtnut na návrh poslance ODS Marka Bendy.

Infobox

DALŠÍ DŮLEŽITÉ TEXTY O ZNEUŽÍVÁNÍ INFORMACÍ

Ten svůj krok obhajuje tvrzením, že dosud platné ustanovení zákona umožňovalo nespravedlivé kriminalizování podnikatelů.

"Bylo to ustanovení, které bylo velmi gumové. Jsem přesvědčen, že to konkrétní jednání je dostatečně kryto jiným paragrafem a to podvodem. Nadto na ně pamatuje i obchodní zákoník," sdělil Benda. "Dostal jsme v tomto směru hodně podnětů, zejména z advokátské obce," přiblížil své pohnutky.

Policie: Někteří zločinci budou beztrestní

Policisté a státní zástupci, kteří řeší složité hospodářské kauzy, Bendův optimismus nesdílí. Podle nich některé delikty, na které doposud "pasoval" paragraf o zneužití informací, nelze stíhat podle jiného ustanovení.

"Obecně to bude problém. Některé případy možná půjde překvalifikovat, ale u některých to nepůjde, a to jednání tedy bude beztrestné," míní žalobce Vladimír Trýzna z vrchního státního zastupitelství v Praze.

Jisté pochyby má i ministerstvo spravedlnosti coby předkladatel zákona. Zástupci resortu ale tvrdí, že to je daň za schválení celé novely.

"Podle názoru našich právníků bude taková činnost v některých případech trestná podle jiných paragrafů. V původním návrhu jsme to ustanovení měli, nakonec ale muselo ministerstvo ustoupit, aby získalo pro podporu zákona především poslance z ODS," uvedl mluvčí resortu Petr Dimun.#reklama

Novela trestního zákona má platit od ledna příštího roku, pokud ji ve čtvrtek schválí Senát. A to zdaleka není jisté.

"Náš klub se přiklání k tomu, aby byla celá novela zamítnuta. Jak to nakonec dopadne na plénu, to si netroufnu odhadnout," uvedl senátor Jaroslav Kubera z ODS, která prakticky Senát ovládá.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Událost vyšetřuje policie.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy