Třikrát za sebou k volbám. Prezidenta zvolíme sólo

Jan Němec Jan Němec
16. 1. 2012 6:55
Státní kasu to připraví o zhruba 655 milionů, spojením s jinými volbami by se bývalo ušetřilo
Rok 2008. Poslední volba parlamentem?
Rok 2008. Poslední volba parlamentem? | Foto: Tomáš Adamec

Praha - I kdyby přímou volbu prezidenta schválil Senát v nejkratším možném termínu, spojit lidový výběr hlavy státu s podzimními krajskými a senátními volbami se už nestihne.

V některých volebních obvodech tak půjdou voliči k urnám hned třikrát krátce za sebou.

Státní kasu prezidentská volba připraví o zhruba 655 milionů, spojením s jinými volbami by se bývalo ušetřilo.

"Spojit prezidentskou volbu s krajskými volbami by se nestihlo. Myslím, že to bude speciální volba," potvrzuje předsedkyně senátorského klubu TOP 09 Soňa Paukertová.

A nejen nestihlo, v tuto chvíli by to ani nešlo.

Změna Ústavy, která už prošla ve sněmovně a na začátku února ji posoudí Senát, jasně říká, že "volba prezidenta republiky se koná v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta".

Václava Klause zvolil parlament v roce 2008 15. února, slib složil 7. března.

Volba jeho nástupce by tedy byla možná nejdříve po 7. lednu 2013, zatímco krajské a senátní volby musí být zhruba v polovině října 2012.

"Navrhovali jsme, aby bylo volební období prezidenta šest let a volba se spojila s jinými volbami. To ale neprošlo," komentoval to předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Volba tak bude dražší. Zřejmě napořád

Ministerstvo vnitra ve zprávě k návrhu volebního zákona týkajícího se výběru prezidenta počítá s náklady zhruba 655 milionů korun, pokud proběhne i druhé kolo volby.

Spojením s jinými volbami by se přitom ušetřilo.

"Pokud proběhnou volby prezidenta v souběhu s jiným druhem voleb, dojde ke snížení nákladů, a to za odměny členům okrskové volební komise, neboť bude ustavena pouze jedna společná okrsková volební komise, také pronajata a vybavena bude jedna volební místnost, sníží se i náklady na distribuci volebních materiálů, která proběhne společně," píše resort vnitra.

Spojit volby ale bude i do budoucna dosti obtížné, ne-li nemožné.

Volební termíny jsou většinou v květnu nebo v červnu v případě sněmovních voleb, nebo v říjnu a listopadu v případě komunálních, krajských a senátních. Zdá se tedy, že prezidentská volba v rozmezí leden až březen zůstane i do budoucna osamocená.

Pro srovnání: volby do sněmovny přijdou zhruba na 1 miliardu korun, polovina z toho ale jde na příspěvek stranám za získané hlasy a mandáty.

V Senátu má teď přímá volba šanci

V tuto chvíli se zdá, že ústavní změna zavádějící přímou volbu nakonec zřejmě v Senátu projde.

ČSSD ústy předsedy svých senátorů Petra Víchy garantuje, že pro zvednou ruku tak tři pětiny jejích přítomných senátorů, kteří mají v horní komoře převahu. "Vím tak o dvou třech, kteří jsou principiálně proti," řekl před nedávnem Aktuálně.cz.

Senátory ODS zase o tom, aby přímou volbu nepotopili, přesvědčoval i předseda strany a premiér Petr Nečas.

"Je mezi námi určitá skupina, která to principiálně odmítá. Větší část ale souhlasí a část ještě váhá," řekl poté první místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. Kolik senátorů ODS ale bude nakonec pro, odhadovat odmítl: "To neumím říct."

Z pětičlenného klubu TOP 09 jsou jen dva senátoři zatím bezvýhradně pro: Jan Horník a Jana Juřenčáková.

"Já jsem zásadně proti a kolegové Štětina a Jílek ještě nevědí," popsala situaci v klubu jeho předsedkyně Soňa Paukertová.

Lidovečtí senátoři ještě váhají. Petr Pithart je dlouhodobě proti s tím, že to neodpovídá české ústavní tradici, Stanislav Juránek je naopak nadšeně pro.

"Jednoznačně podporuji přímou volbu nejen prezidenta, ale i hejtmanů a starostů. I když si teď v případě prezidentské volby dovedu představit lepší předlohu," doplňuje Juránek.

O změně Ústavy budou senátoři rozhodovat na mimořádné schůzi 8. února.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy