Válková odvolala třetího náměstka, končí ekonom Kasík

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2014 14:39
Ekonomický náměstek ministerstva spravedlnosti Pavel Kasík prý skončil kvůli tlakům z hnutí ANO i představitelů justice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého ekonomického náměstka Pavla Kasíka, zprávu potvrdil tiskový odbor úřadu. Kasík je už třetím náměstkem ze čtyř, který za vedení Válkové skončí ve funkci.

Na jaře odešla po sporech s ministryní legislativní náměstkyně Hana Marvanová, krátce po ní byl odvolán náměstek pro vězeňství Pavel Štern, jenž si na ministryni stěžoval policii kvůli tendru na elektronické náramky pro vězně.

"Mohu potvrdit, že ministryně spravedlnosti Helena Válková rozhodla včera (v pondělí) o odvolání náměstka pro ekonomický úsek Pavla Kasíka. Změna na pozici náměstka nastane na přelomu roku," napsal ředitel tiskového odboru Miroslav Konvalina.

Kasík nechtěl zprávu o odvolání komentovat, odkázal se na loajalitu ke svému zaměstnavateli. Podle informací ho Válková odvolala na základě tlaků z hnutí ANO i od některých představitelů justice. 

Zůstal pouze náměstek Jäger

Nestraník a vystudovaný architekt Kasík z úřadu odchází už potřetí. Poprvé přišel na ministerstvo spravedlnosti v roce 2008 za Jiřího Pospíšila (ODS). Nejprve pracoval jako ředitel investiční sekce a poté jako náměstek pro ekonomiku.

Z úřadu nakrátko odešel za působení ministryně Daniely Kovářové, v červenci 2010 se pak společně s Pospíšilem vrátil. Pospíšilův nástupce Pavel Blažek (ODS) ho odvolal, Kasíka ale na ministerstvo loni znovu povolala Marie Benešová (ČSSD).

Z původní sestavy náměstků, se kterou Válková počátkem roku na ministerstvu začínala, zbude v úřadu po Kasíkově odchodu pouze náměstek pro mezinárodní a ústavněprávní úsek Petr Jäger.

Opoziční poslanec a člen ústavněprávního výboru Martin Plíšek (TOP 09) sdělil, že odvolání Kasíka svědčí o "personální nekoncepčnosti a chaotičnosti" ministryně. "Odvolání náměstků má samozřejmě negativní dopad na jejich vedoucí podřízené, kteří zpravidla také končí ve svých funkcích, a resort spravedlnosti je tak personálně destabilizován," uvedl.

Dodal, že bude chtít, aby se touto "neutěšenou situací" co nejdříve zabýval ústavněprávní výbor Sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy