Tošenovský bude kandidovat na místopředsedu ODS

Petra Sasínová
24. 11. 2008 20:20
Bývalý hejtman nastoupil do práce do společnosti Vítkovice
Foto: Martin Popelář

Ostrava - Bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský z ODS bude na prosincovém kongresu strany kandidovat na prvního místopředsedu.

Tošenovský zároveň oznámil, že začal pracovat jako poradce generálního ředitele ostravské společnosti Vítkovice Holding Jana Světlíka.

"Kandidaturu na prvního místopředsedu ODS jsem již podal. To, že jsem začal pracovat ve společnosti Vítkovice Holding, neznamená, že končím s politikou. Málokoho politika uživí a já nemohu sedět se založenýma rukama," řekl Aktuálně.cz Evžen Tošenovský.

Na otázku, jestli toto rozhodnutí vylučuje jeho případnou kandidaturu na post předsedy, odpověděl: "To teď vůbec neřeším." Ještě nedávno řekl, že souboj s Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem zvažuje, ale rozmyslí si to velmi dobře.

"Nechci znovu zažít, co před šesti lety. Tehdy i lidé, kteří mne vyzývali, abych kandidoval, se pak na mne dívali, co že si to dovoluji. Pokud bych letos na předsedu kandidoval, musel bych vědět, že to má nějaký smysl," vysvětloval své váhání Aktuálně.cz na konci října.

Tošenovský dodal, že ve strojírenském podniku Vítkovice pracoval asi třináct let jako matematik. "To prostředí je mi proto velmi blízké. Teď se seznamuji s aktuální situací ve společnosti," řekl Tošenovský.

Dvaapadesátiletý Tošenovský vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě. Absolvoval v roce 1981. V roce 1993 se stal primátorem Ostravy, posledních osm let byl hejtmanem Moravskoslezského kraje. Byl i předsedou Asociace krajů České republiky.

Ve vedení moravskoslezského hejtmanství ho13. listopadu vystřídal sociální demokrat Jaroslav Palas, který vládne společně s komunisty.


 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy