Topolánkův muž Marek Dalík končí: Už toho bylo dost!

Sabina Slonková
24. 9. 2009 0:01
Exkluzivně: Dlouholetý poradce a přítel šéfa ODS se stahuje do ústraní
Marek Dalík: Končím.
Marek Dalík: Končím. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Šedá eminence politiky a byznysu Marek Dalík opouští svého přítele Mirka Topolánka a hodlá se stáhnout do ústraní.

Ačkoli tento krok zvažoval v posledním roce několikrát, tentokrát tvrdí, že rozhodnutí je definitivní. Podle zjištění Aktuálně.cz už své úmysly probral i s Mirkem Topolánkem, oznámil mu je tento týden v úterý.

Marek Dalík odchod od Topolánka i ze zákulisí nejvyšších pater politiky Aktuálně.cz potvrdil.

"Končím. Už nechci tímto způsobem dál fungovat. Poctivě platím vysoké daně, nepáchám žádnou trestnou činnost, přesto jsem ten nejhorší. Prostě už toho mám dost," uvedl Dalík.

Tvrdí, že poslední kapkou se staly fotografie jeho pražského bytu, který prostřednictvím realitní kanceláře právě prodává. Kancelář umístila fotografie bytu do své webové nabídky a kdosi na ně minulý týden upozornil novináře.

Co bude dělat dál, podle svých slov netuší: "Nejdřív si odpočinu, pak uvidím. Zvažuji i odchod do zahraničí."

Svého přítele Topolánka opouští po téměř deseti letech, po která byl jejich profesní život těsně spojený. Nevýznamný komunální politik se časem vypracoval na ministerského předsedu a z nevýznamného podnikatele po jeho boku se stal jeden z nejvlivnějších lobbistů opředený mnoha skandály.

Jednoznačný důkaz o tom, že Dalík nezákonně zbohatl díky svému příteli-premiérovi, nicméně po celou dobu nikdo nepředložil.

Chyběl i v jediné kauze, v níž byl Dalík krátce obviněn a následně osvobozen. A to v příběhu exposlance Kořistky, který tvrdil, že mu lobbista nabízel úplatky výměnou za svržení tehdejší Grossovy vlády.

Právě během vyšetřování případu Kořistka budoucí premiér Mirek Topolánek v telefonátu odposlechnutém policií Markovi Dalíkovi řekl dnes už legendární větu: V každém případě stojím a padám s tebou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy