Topolánkovo sbohem. Zvolit Klause byla chyba, píše ODS

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
18. 6. 2010 12:50
Ve zprávě pro kolegy z ODS podpořil Nečase coby svého nástupce
Bratři, měli jsme zvolit jiného náčelníka. Howgh!
Bratři, měli jsme zvolit jiného náčelníka. Howgh! | Foto: Petr Protivánek

Praha - Druhé zvolení Václava Klause prezidentem, podpora pro premiéra Jana Fischera a Vlastimil Tlustý coby ministr financí: tři hlavní personální chyby, kterých se podle svých vlastních slov Mirek Topolánek ve špičkové politice dopustil.

Mimo jiné i takové sdělení Topolánek podle zjištění Aktuálně.cz nachystal pro delegáty víkendového kongresu občanských demokratů, kam jejich někdejší předseda místo sebe posílá hodnotící zprávu uplynulých let.

Další jeho klíčový vzkaz pro delegáty zní: podpořte Nečase, je správnou volbou.

Topolánek své "poslední sbohem" už v pátek doručil do hlavní kanceláře ODS, samotní politici jej ale podle plánů manažera Jana Kočího mají dostat na stůl až v den kongresu. Tedy v sobotu ráno.

"Zprávu od pana Topolánka mám a je určena výlučně delegátům kongresu," uvedl Kočí.

Očekávatelné vzkazy

Kritické mínění Mirka Topolánka o prezidentovi Klausovi, premiérovi Fischerovi ani Vlastimilu Tlustému není žádným překvapením. S prvním má vyhrocené vztahy od svého zvolení lídrem ODS, s druhým si nepadl do oka během Fischerova působení ve Strakově akademii a Vlastimilu Tlustému vyčítá, že přispěl k pádu jeho vlády.

Lidé z ODS, kteří se stále pohybují v blízkosti svého někdejšího šéfa, Aktuálně.cz potvrdili, že Topolánek ve zprávě varuje delegáty před návratem ke stylu Václava Klause.

"Považuje jeho politiku za překonanou a v Evropě izolovanou. Byla by podle něj chyba vypořádat se s Topolánkovou érou tak, že se strana vrátí do éry Václava Klause," popsal Topolánkovy myšlenky důvěryhodný zdroj z jeho okolí.

Zvolte si Nečase 

Topolánek předloží i svůj názor na výsledek občanských demokratů ve volbách, upozorňuje, že po jeho odchodu se preference strany zhoršily. Za zcela chybný pak považuje závěr kampaně, kdy ODS útočila na TOP 09 a tím podle někdejšího lídra občanských demokratů řadu svých voličů odradila.

I když finále předvolebního klání už za něj vedl Petr Nečas, Topolánek podle svých blízkých delegátům vzkazuje, aby jej na post předsedy podpořili.

"Říká, že Nečas dělá to, co chtěl dělat on sám, ale neměl k tomu volné ruce. A byla by podle něj chyba, kdyby si jeho projev vyložili tak, že Nečase nemají zvolit," popsal již citovaný zdroj.

S Petrem Nečasem má Topolánek rezervovaný vztah, veřejně se ale nijak nenapadají. Přesto v ODS zpráva o možném Topolánkově vystoupení na kongresu vyvolala znepokojení.

Nakonec se ale ukázalo, že Mirek Topolánek nikdy neměl v úmyslu mezi delegáty osobně dorazit: svým stranickým kolegům totiž stále nemůže zapomenout, jak jej pár týdnů před volbami donutili k odchodu z čela ODS

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy