Topolánek po rozvodu: Plat šéfa ODS chce posílat ženě

Sabina Slonková
18. 1. 2010 13:15
Soud dnes Mirka a Pavlu Topolánkovy nerozvedl. Čeká se na dohodu o majetkovém vyrovnání.
Leden 2007 v Lánech. U prezidenta poobědvali Topolánkovi jako premiérský pár pouze v roce 2007.
Leden 2007 v Lánech. U prezidenta poobědvali Topolánkovi jako premiérský pár pouze v roce 2007. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Velkorysá nabídka Mirka Topolánka, jak se během rozvodu vypořádat se svou ženou Pavlou, může lídrovi ODS a kandidátovi na post premiéra v budoucnu zkomplikovat život.

Buď se se svými financemi ocitne na nule, nebo bude muset v příštích letech dramaticky stoupnout jeho příjem, aby všechny své závazky dokázal splatit.

Právě dohoda o majetku zatím stojí v cestě tomu, aby se expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek rozvedl. Soud dnes rozvodové řízení Topolánkových odročil.

Přenechám vše společné

Politik už dříve podle svých spolupracovníků avizoval, že manželce Pavle přenechá úplně všechen majetek, který po dobu společného života nashromáždili. A navrch jí dá štědré "odškodné".

Topolánkovu vstřícnou nabídku směrem k manželce potvrdil u soudu i jeho právník. "Chce jí dát úplně všechno, veškerý movitý i nemovitý majetek," citují právníka média.

Pavle Topolánkové by tak po rozvodu zůstal byt na pražských Hradčanech, chata v Čeladné za jeden a půl milionu a veřejnosti neznámá výše rodinných úspor.

Hypotéka na Hradčany

Pro Mirka Topolánka by to v praxi znamenalo dalších deset let splácet čtyřicetitisícovou hypotéku, k níž se na celkových patnáct let zavázal platit za hradčanský byt.

Ten si koupil s Pavlou za pořizovací cenu 8,5 milionu korun. Kromě toho platí třicetitisícové alimenty na syna Tomáše, hradí mu nyní i studium ve Spojených státech za stovky tisíc.

"Nabídnul Pavle i to, že jí pořídí auto a nechá peníze jako jakési odškodnění za odchod od rodiny," uvedl jeden z Topolánkových blízkých spolupracovníků.

Rozvod za 70 tisíc měsíčně

Podtrženo sečteno: Topolánek bude muset v případě takové dohody měsíčně odepisovat 70 tisíc plus jednorázovou sumu na "odškodnění".

Jediným legálním příjmem Topolánka je od loňského roku, kdy přišel o post premiéra a následně se vzdal i poslaneckého mandátu, plat šéfa ODS.

Hlavní kancelář mu měsíčně vyplácí 90 tisíc korun hrubého, což plus mínus pokrývá oněch sedmdesát tisíc měsíčně.

Topolánkův no comment

Za co pak hodlá Mirek Topolánek žít, z čeho hodlá financovat velkorysou nabídku pro Pavlu a jak se bude podílet na chodu nové domácnosti s Lucií Talmanovou, lídr ODS zatím nezveřejnil.

K dnešnímu stání u soudu nepřišel, stejně jako Pavla Topolánková.´

O jakýchkoli detailech rozvodu, tedy i majetkovém dopadu na jeho další život, se doposud Topolánek odmítal bavit. "Každý má přece právo, aby tato pro něho citlivá osobní záležitost proběhla v soukromí," napsal před časem ve svém oficiálním prohlášení.

Korupční rozvod Paroubkův

A dnes na otázky, z čeho majetkové vyrovnání zaplatí, v sms zprávě odepsal: "A jste opravdu úplně normální? Právník řekl pouze větu, že manželka upřednostňuje rozvod po majetkovém vyrovnání. A děkuji za váš zájem. Už jsem si všiml, že když se někdo chová normálně, tak ho šikanujete. Asi se vám víc líbí Paroubkův styl. Obšlápl si klidný rozvod, tlakem přinutil ženu k souhlasu s jasně korupčním vyrovnáním. PS. Navíc vám do toho nic není."

Průběh rozvodu nekomentuje ani manželka Pavla.

Právník jejího manžela podle ČTK uvedl, že na rozdělení společného jmění se manželé chtějí dohodnout do tří týdnů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 41 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy