Topolánek: Nenecháme se tlačit do schválení Lisabonu

Martina Macková
7. 12. 2008 12:50
Jestli zablokují program, dohoda nebude, říká Paroubek
Kongres ODS: Mirek Topolánek
Kongres ODS: Mirek Topolánek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Staronový předseda ODS nechce spěchat s ratifikací evropské Lisabonské smlouvy. Potvrdil to v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT.

"Nechci, aby nás kdokoliv tlačil do schválení Lisabonské smlouvy a do rychlého rozhodnutí. V Irsku bude druhé referendum také až na podzim," řekl Topolánek. ODS podle něj o tom, jestli schválit, či neschválit "nemá jasno", což dokládají diskuse z kongresu, který dnes skončí.

Přitom příští týden se má mimořádně sejít sněmovna, která má na programu právě ratifikaci smlouvy.

A do konce roku by se také kvůli smlouvě mohli sejít i senátoři. Ti čekají pouze na to, až jim Ústavní soud doručí své rozhodnutí. Pak se bude tento problém řešit na nejbližší schůzi, ta začíná příští týden.

Přejí si to navíc oba koaliční partneři ODS ve vládě.

Foto: Ludvík Hradilek

Zelení dokonce jako první navrhli mimořádné jednání, schůzi nakonec svolala opoziční ČSSD. Lidovci zase deklarovali zájem odhlasovat smlouvu také v senátu do konce roku.

"Pokud ODS zablokuje program schůze, řeknu premiéru Topolánkovi jen to, že o takový typ spolupráce v době předsednictví nemáme zájem," řekl dnes opoziční šéf Jiří Paroubek v ČT.

"Pokud se nevzpamatují, tak nebude žádná podpora a žádná dohoda," dodal. Lisabonská smlouva je předmětem jednání o toleranci opozice vůči vládě v době českého předsednictví. ČSSD má ratifikaci jako jednu z podmínek pro tuto dohodu.

"Mirek Topolánek je ve dvojích kleštích. Dá ale přednost tomu, že se zachová jako předseda ODS a bude se snažit diskusi o Lisabonu zpomalit, dokud nenajde dostatek hlasů pro její schválení ve své straně," uvedl politolog Jan Bureš v ČT.

 

Právě se děje

před 50 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy