Topolánek chystá obměnu vlády, se změnami čeká na Čunka

Martina Macková, Pavel Baroch
3. 11. 2008 8:55
Zároveň oznámil, že půjde i do boje o předsedu ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Mirek Topolánek plánuje změny ve svém kabinetu. Zatím však nechce být konkrétnější.

"Před návratem Jiřího Čunka z USA nechci řešit personální změny, musí to být trojkoaliční projekt. Posílení a ekonomizace vlády, to musí být cílem změn ve vládě. V tuto chvíli neřeknu žádné jméno," prohlásil.

Už delší dobu se ovšem spekuluje především o ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, k jehož odchodu vyzývá i část ODS, či šéfovi resortu zemědělství Petru Gandalovičovi.

Premiér znovu připomněl, že je pro něj nepřijatelné dohodnout se na dlouhodobé spolupráci s Jiřím Paroubkem a nyní opoziční ČSSD.

Tvrdí, že se po volbách, které ODS drtivě prohrála, dostávají komunisté poprvé do vysokých exekutivních funkcí. "Je alarmující, že ODS nedokázala čelit agresivní kampani. Rezignovali jsme na komunikaci s voliči. Nutná je pokora, odpovědnost a změna," soudí Topolánek.

Chci být opět předsedou

Zároveň oficiálně oznámil, že se na prosincovém kongresu ODS pokusí obhájit předsednické křeslo strany. Uvedl, že chce dodělat práci, kterou začal.

Svou kandidaturu na nejvyšší místo Občanské demokratické strany už dříve zveřejnil pražský primátor a první místopředseda Pavel Bém. Další vysocí funkcionáři strany - například odstupující ostravský hejtman Evžen Tošenovský nebo europoslanec Jan Zahradil - svou kandidaturu teprve zvažují.

Topolánek se pokusí post obhájit 5. prosince, kdy je naplánován Kongres strany. "Rozhodnutí se mi dělalo těžko," přiznal. "Politik a státník musí umět vyhrávat a také prohrávat, a v určité chvíli minimalizovat škody," míní.

Své rozhodnutí oznámil předseda na pražském Žofíně obklopen svými příznivci z ODS. Mezi nimi pochopitelně chyběl například pražský primátor Pavel Bém nebo odcházející středočeský hejtman Petr Bendl.

Foto: Ondřej Besperát

Půjdu se ptát do regionů

Šéf ODS hodlá už příští týden začít diskutovat s členy oblastních organizací strany, aby zjistil, jakou má podporu.

Premiér Topolánek a ministr zdravotnictví Julínek se v předsálí Ústavního soudu namířeným objektivům vyhýbali.
Premiér Topolánek a ministr zdravotnictví Julínek se v předsálí Ústavního soudu namířeným objektivům vyhýbali. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Za mnou zdaleka nejsou jen lidé, kteří podporují mě, ale všichni ti, co chtějí, aby ODS vyhrála příští parlamentní volby. Chci objet oblastní sněmy, které začínají v pondělí, a myslím, že tak je to v pořádku. Chceme si řešit své problémy sami," prozradil své plány premiér.

Podle něj musí ODS na Kongresu ukázat, že je dospělou stranou. I tím, koho zvolí do čela.

"Domnívám se, že má ukázat, zda je ODS dospělou stranou, jestli je schopna vyvodit z porážky důsledky a narýsovat budoucnost bez toho, aniž by popřela sebe sama. Budu nadále požadovat silný mandát předsedy. Pro předsednictví, pro jednání s Jiřím Paroubkem, pro řešení krize, pro dokončení trojkoaličního projektu, pro radar," řekl Topolánek

"Taková strana jako ODS si zaslouží, aby kandidáti na předsedu přinesli vizi na patnáct dvacet let," dodal Topolánek.

Pavel Bém přichází znepokojený ke štábu ODS na Jánském vršku. "ODS je krůček od krajského armagedonu," prohlásil.
Pavel Bém přichází znepokojený ke štábu ODS na Jánském vršku. "ODS je krůček od krajského armagedonu," prohlásil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bém: Není třeba chřestit zbraněmi

Pavel Bém, největší Topolánkův konkurent na post předsedy ODS, se ohrdil proti způsobu, jakým premiér oznámil svou kandidaturu na nejvyšší pozici ve straně. Topolánka obklopovali ministři, poslanci, senátoři a další členové ODS.

"Není zapotřebí používat silná slova, demonstrovat sílu a chřestit zbrojním arsenálem," řekl novinářům Bém, který Topolánkovu akci označil za patetickou a spektakulární. Na Žofíně Bém nebyl, přestože o mimořádné tiskové konferenci věděl.

"Nebyl jsem pozván, do té sestavy bych se ani nehodil," uvedl Bém s tím, že ho udivuje, proč se celá akce nekonala v hlavní kanceláři ODS na Jánském vršku.

"Nechci a nebudu v žádném případě torpédovat vládu Mirka Topolánka. On musí udělat změny, ale nechci, aby vláda podala demisi," řekl Bém. Dodal, že jeho boj o vedení ODS nebude soubojem s "personou" Mirka Topolánka, ale s obsahem a stylem politiky, která by v budoucnu opět nepřinesla ODS volební úspěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy