TOP 09 zahájila seznamovací sněm. Za hodinu bylo hotovo

Martina Machová Martina Machová
27. 11. 2009 22:17
V sobotu delegáty čeká volba vedení
Z Miroslava Kalouska dobrá nálada první den jen sršela. Na pohled si ustavující sněm své strany užíval
Z Miroslava Kalouska dobrá nálada první den jen sršela. Na pohled si ustavující sněm své strany užíval | Foto: Jan Langer

Praha - Seznamovací sněm Kalouskovy a Schwarzenbergovy strany začal. Po úvodní lovecké fanfáře, odhlasovali delegáti v rychlém sledu "formality" jako stanovy a stranické komise a byl konec.

To, o čem se straníci zavedených partají běžně handrkují dlouhé hodiny, netrvalo TOP 09 ani šedesát minut.

Začali v 18:09. "Když ještě chvilku vydržíte, skončíme v 19:09," žertoval po oficiálním ukončení prvního kongresového dne generální sekretář strany Václav Kubata.

Ve ztichlém sále disciplinovaně vystřelovaly ruce s kartičkami jako by v něm seděl jeden muž a ne skoro 170 delegátů. Ženy mezi nažehlenými obleky není téměř vidět.

"Otec zakladatel" Miroslav Kalousek si mohl bez velkých obav dovolit i drobné korekce schvalovaných dokumentů přímo na place. Duo Schwarzenberg - Kalousek si odváží přerušit ostatní straníci jen sporadicky. 

Rychlost překvapila i samotné dramaturgy večera. "Kdybychom udělali sněm jednodenní, určitě by se to někde zaseklo," komentoval hodinový kongresový den exministr financí. 

Foto: Jan Langer

Rychlost? Protože se neznáme

"To je kvůli tomu, že se navzájem ještě neznáme. A to i v rámci krajských organizací," míní jeden z delegátů, bývalý lidovec Josef Kabiš. Přijel z Nymburka.

"Například my jsme měli krajskou konferenci před několika dny. Museli jsme mít před sebou jmenovky," líčí úskalí vznikající strany.

Otázku, proč odešel od KDU-ČSL odhání mávnutím. "Raději ne," plaše se usmívá.

Že je TOP 09 stále ještě show dvou mužů dokládají i reakce straníků na své prozatímní vedení.

Foto: Jan Langer

"Hele, za námi je kníže," obrací se ke svým kolegům jeden z ústeckých delegátů a spolu se svým kapesním fotoaparátem se přidává k novinářům obstoupivších Schwarzenberga. Mnozí mají na klopách připíchnuté odznáčky s jeho podobiznou.

Obdobné zvědavé pohledy a rozruch vzbuzuje i přítomnost Miroslava Kalouska.

"Zítra to bude lepší, aspoň trochu se přes noc seznámíme," mudruje hlouček moravských TOPáků a rozhlíží se zkoumavě po sále.

Seznamka pokračuje...

Regionální dělení se ale drží i později, když se delegáti rozprchnou po barech a restauracích hotelu. Pije a jí se za své. Zápisné na kongres činilo dva tisíce.

Že je sjezd hlavně seznamovací přiznává i člen přípravného výboru a jeden z mužů, o kterých se spekuluje jako o místopředsedovy, Jaroslav Drábek.

"Některé už znám. Objeli jsme většinu krajů," přiznává.

Kongres pokračuje v sobotu v 9:09. Na programu je volba vedení, velká překvapení se ale nečekají. Předsedou bude s vysokou pravděpodobností Karel Schwarzenberg, jeho zástupcem Miroslav Kalousek. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy