TOP 09: Senioři málo peněz zvládnou, vyrůstali za války

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 5. 2012 21:34
Poslankyně TOP 09 vzbudila rozruch výrokem, jímž obhajovala pomalejší růst důchodů
Se seniory pracuji a dobře znám jejich potřeby, brání se Pecková.
Se seniory pracuji a dobře znám jejich potřeby, brání se Pecková. | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci v pátek podpořili v úvodním kole navzdory odporu opozice vládní návrh na snížení valorizace důchodů v následujících třech letech.

O největší rozruch se postarala zpravodajka zákona, poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která obhajovala vládní návrh s poukazem na to, že se dotkne lidí, kteří vyrůstali za války, takže poloprázdnou peněženku zvládnou.

"Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," řekla doslova.

Nešlo však o jedinou perlu jejího vystoupení. Další následovala, když vyzývala k naplnění duše seniorů: "Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni - naplnit jejich duši."

Křeček: Dostali jsme se na dno žumpy

Na její kontroverzní výrok vzápětí reagovala opozice. "To, co jsme tady slyšeli od paní zpravodajky, (...) to je naprosté dno. Naprosté dno té žumpy, do které jsme se dostali. Pokud se tady paní zpravodajka odvolávala na obsah duše, nechtěl bych znát obsah její duše, pokud něco takového může říct," uvedl na adresu Peckové poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Poslankyně ČSSD Hana Orgoníková: Malé důchody místo schválení eutanazie?
Poslankyně ČSSD Hana Orgoníková: Malé důchody místo schválení eutanazie? | Foto: orgonikova.org

Odvolávat se v dnešní době na to, že někteří lidé pamatují válku, "takže se musí smířit s válečnými poměry", je podle něj nesmysl.

Debata se v pátek celkově nesla ve velmi vypjatém duchu. Hana Orgoníková (ČSSD) například prohlásila, že ministr  Drábek novelou zákona o důchodovém pojištění zřejmě nahrazuje záměr vlády navrhnout zákon o eutanázii.

"Ano, k tomu to může vést - stresy z nejistoty, z nedostatku peněz a bezmoci mohou vést až k úmrtím důchodců. Nač pak eutanázie? Tento zákon ji plně nahradí a ušetříme," dodala.

Pecková se brání: Znám potřeby seniorů

V pátek večer se pak na webu TOP 09 objevilo vyjádření Peckové. V něm se ohrazuje "proti záměrnému vytrhování věcí z kontextu zpravodajské zprávy, která upozorňovala na to, že naši senioři nejsou nejvíce ohroženi úspornými opatřeními této vlády, ale postojem společnosti". Ta podle ní nedostatečně pružně reaguje na demografický vývoj.

"Opozicí opakovaně zneužitý výraz, že se senioři 'přizpůsobí' situaci, pramení nikoli z mé arogance, ale naopak z respektu, který jsem během své mnohaleté praxe lékařky k seniorům získala," tvrdí.

Ve vyjádření dále uvedla, že se seniory pracuje, naslouchá jim a zná dobře jejich potřeby. "A právě proto má zpráva upozornila na komplexní společensko-sociální problémy, které často výrazně převyšují ty hmotné. Jakkoli sama osobně negativně vnímám finanční situaci nejen seniorů, vláda rozpočtové odpovědnosti musí tyto i pro ni nepříjemné kroky prosazovat," uzavírá.

Gabriela Pecková (55) je lékařka. Dle svého životopisu pochází z konzervartivní, katolické, intelektuální rodiny s antikomunistickými postoji. Vystudovala Fakultu dětského lékařství UK v Praze Motole, v roce 1994 si otevřela soukromou ambulanci licencovanou pro obory vnitřní lékařství a revmatologie, kde pracuje dodnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy