Tisk: Hybášková se má stát velvyslankyní EU v Iráku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 2. 2011 12:38
Pro političku by šlo o návrat do diplomacie
Jana Hybášková
Jana Hybášková | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Politička a diplomatka Jana Hybášková se má stát velvyslankyní EU v Iráku.

Na svém webu o tom informoval Respekt.

Podle unijního diplomatického zdroje v Bruselu mají spekulace o působení bývalé české europoslankyně v diplomatické službě sedmadvacítky "reálný podklad". Sama Hybášková se k tomu nechtěla vyjádřit.

Diplomatický sbor EU vzniká na základě Lisabonské smlouvy o fungování Unie. V budoucnu by mohl mít až 8000 úředníků, z nichž víc než tisícovka budou diplomaté.

Návrat do diplomacie

Oficiální oznámení lze podle zdrojů v Bruselu očekávat v nejbližší době. Informaci musí potvrdit evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová, nejspíš tak prý učiní příští týden.

Pro Česko by to znamenalo dosud největší úspěch při o obsazování pozic ve vznikající evropské diplomatické službě.

Hybášková byla loni volebním lídrem KDU-ČSL v Praze. V letech 2006 až 2007 stála v čele SNK ED, v roce 2008 založila Evropskou demokratickou stranu, které předsedala.

Předtím působila na ministerstvu zahraničí, byla velvyslankyní ve Slovinsku, v Kuvajtu a Kataru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy