Talmanová drtivě vyhrála primárky, míří do Senátu

Kateřina Eliášová
23. 2. 2010 12:30
Partnerka šéfa ODS se pokusí získat senátorské křeslo na Kutnohorsku
Lucie Talmanová při rozhovoru s premiérem Mirkem Topolánkem v poslanecké sněmovně.
Lucie Talmanová při rozhovoru s premiérem Mirkem Topolánkem v poslanecké sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslankyně a partnerka šéfa ODS Lucie Talmanová zvítězila ve stranických primárkách a bude kandidátkou ODS v podzimních volbách do Senátu.

Křeslo v horní komoře parlamentu se na podzim pokusí získat na Kutnohorsku. Současným senátorem za tento volební obvod je Bedřich Moldan, který nedávno opustil ODS a přidal se ke Schwarzenbergově TOP 09.

"V tajné volbě výrazně zvítězila Lucie Talmanová," potvrdil Aktuálně.cz šéf oblastního sdružení v Kutné Hoře a poslanec Pavel Bohatec.

Talmanová podle dostupných informací získala třikrát více hlasů než její protikandidáti - bývalý federální poslanec Miroslav Richter, za nímž stála Čáslav, a šéf kutnohorské Agentury pro zemědělství a venkov Josef Viktora, který získal podporu ze Zruče nad Sázavou.

Výsledek pondělní oblastní rady musí formálně potvrdit regionální a poté výkonná rada.

Talmanová původně chtěla politiku zcela opustit, neobjevila se na kandidátce do letošních sněmovních voleb. Deník Aktuálně.cz pak jako první upozornil na to, že chce být senátorkou.

"Kandidaturu do Senátu jsem si původně rozmýšlela právě kvůli panu senátorovi Moldanovi. Pokud by se totiž rozhodl kandidovat ve stejném obvodu, ve kterém se o to chci pokusit já, tříštili bychom hlasy pravice, a tím pádem by posílila levice, což jsem nechtěla dopustit," řekla Aktuálně.cz minulý týden Talmanová.

Moldan chce podle dostupných informací kandidovat v Praze 6 proti současnému poslanci za ODS Petrovi Bratskému, zatím to však nepotvrdil.

Včerejší primárky vyřadily ze hry o Senát taky dosavadního senátora Jiřího Nedomu. Porazila ho starostka Přezletic Veronika Vrecionová, která bude o křeslo senátorky bojovat na Mělnicku.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy