Tak podnikal hradní kancléř: Od odpadů k papouškům

Eliška Bártová Eliška Bártová
27. 11. 2013 5:30
Deník Aktuálně.cz pokračuje v rozkrývání majetkových poměrů Vratislava Mynáře.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář avizoval, že do dvou týdnů podá žádost o bezpečnostní prověrku. Získat se ji pokusil už před půl rokem, nakonec ale žádost stáhl.

Deník Aktuálně.cz se proto rozhodl na základě podkladů NBÚ dohledat informace, kterými se bude muset kancléř prokázat, pokud chce získat osvědčení, že není bezpečnostním rizikem pro stát.

V uplynulém týdnu jsme upozornili na kancléřův problém s vlastnictvím anonymních akcií a také na to, jak nakupoval dům u Pražského hradu, zmapovali jsme také jeho další majetky. Tentokrát jsme se zaměřili na jeho podnikání.

Pokud bychom měli vycházet pouze z oficiálního životopisu, který Mynář redakci zaslal, náš výčet by rychle skončil. Kancléř se totiž přihlásil k působení pouze v jediné soukromé společnosti.

Jeho podnikatelské spektrum je však mnohem širší. Z údajů obchodního rejstříku vyplývá, že Mynář během šestnácti let figuroval v 18 soukromých firmách, dvou nadacích a jednom občanském sdružení.

Foto: Ludvík Hradilek

Začátky s odpady

Naplno začal tento kyjovský rodák podnikat ke konci 90. let, poté co získal inženýrský titul na VUT v Brně. Jeho aktivity se nejprve zaměřily na nakládání s nebezpečnými odpady.

V letech 1997 a 1998 se objevuje hned ve třech firmách, které se zabývají právě touto činností. Šest let byl členem představenstva brněnské firmy s anonymními akciemi Recycling park, k jejímuž vlastnictví se přihlásil v dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stal se také jednatelem dceřiných společností - RCP Recycling park trans a RCP Glass&Trading. Současně figuroval v představenstvu olomoucké firmy IES Recycling, jejíž vlastník byl opět skryt za akciemi na doručitele.

V této době se zapojuje do podnikání s přítelem Vladimírem Pavlíkem, který provází Mynáře v podstatě dodnes. Tehdy spolu vlastnili například firmu O.L.G.A., s širokou škálou činností od nakládání s odpady přes dopravu až k provádění staveb, nebo společnost P.F. Invest, jejíž náplní byl marketing, zprostředkovatelská a reklamní činnost.

V rámci podnikání s odpady se Mynář také seznámil s právníkem Romanem Ambrožem, který ho stejně jako Pavlík provází dosud. "Ambrož byl naším podnikovým právníkem, když jsme vlastnili Recycling park," uvedl Mynář v dřívějším rozhovoru pro náš deník.

A byli to právě jeho přátelé Pavlík, Ambrož a firmy s nimi spojené, kteří se po letech zařadili mezi sponzory strany SPOZ, jíž Mynář předsedal. V roce 2010 dali straně dohromady 600 tisíc korun. Dalších půl milionu pak darovaly firmy, které sídlí v brněnském domě patřícím Pavlíkovi (respektive jeho společnosti V.P. Holding).

Foto: Aktuálně.cz

Mynář v Petrcíli

Na začátku nového milénia se Mynář od podnikání v odpadech odklonil a začal se soustředit na jiné aktivity.

V listopadu roku 2003 kupuje za 3,5 milionu korun polovinu domu v Praze na Jánském vršku. V témže měsíci se stává členem představenstva společnosti Chata Kopřivná, jejíž vlastník byl skryt za seychelskou firmou.

Tady stojí za zmínku, že jediným vlastníkem společnosti, ve které byl Mynář statutárem, byla - alespoň v roce 2005 - Seychelská firma zastoupená Jesse Grant Hesterem. Vyplývá to ze Zprávy o vztazích uložené v obchodním rejstříku.

Jak již dříve popsal deník Insider, patří tento muž na seznam nejčastěji využívaných tzv. nastrčených jednatelů, jejichž úkolem je krýt skutečné vlastníky. Hester působil ve více než 1500 společnostech čtyřech států.

Mynář v té době zároveň stanul v čele dozorčí rady firmy Českomoravská železárenská. Současně byl po dobu devíti měsíců s již zmíněným Pavlíkem jednatelem společnosti Petrcíle, kde jeden měsíc vystupovali také jako vlastníci 10,6% podílu firmy. Další podíl tehdy připadal opavskému podnikateli Radimu Masnému a Českomoravské železárenské.

Tehdy se také začal odvíjet příběh zahalený tajemstvím, jehož ústředním tématem je privatizace Nové Huti v Ostravě (v současnosti ArcelorMittal Ostrava).

Společnost Petrcíle vedla se státem arbitráž o akcie tohoto hutního podniku. Spor nakonec sice prohrála, ale získala od státu 14,8 % akcií za 850 milionů korun.

Postupně Petrcíle ovládla kyperská firma Zuglite Investments ltd. Rok po této transakci měl Mynář k dispozici 8,5 milionu korun na koupi druhé poloviny již zmíněného pražského domu.

Komunální politika a dotace

Po ukončení svého angažmá ve skupině kolem Petrcíle se Mynář uchyluje do Osvětiman, kam se přistěhoval za manželkou.
V roce 2006 se poprvé dostává do komunální politiky. Do zastupitelstva městyse úspěšně kandidoval i o čtyři roky později. V roce 2010 byl zvolen předsedou Strany práv občanů - Zemanovci.

I po vstupu do politiky podniká Mynář dál. Postupně zakládá firmu Europrofin, která na svém webu nabízí zpracování projektů a žádostí o peníze z Evropské unie.

V roce 2009 kupuje za 200 tisíc korun od Ivana Kyselého společnost Clever Management. Ta má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z EU na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech. Pozemky, na nichž stojí, jsou nyní podle katastru ve vlastnictví Mynáře, budovy patří Mynářovým firmám.

Zároveň se objevuje také ve společnosti VV Invest. Ta má sice anonymní akcie, Mynář se k nim však hlásí a prokázal se jimi společně se svým přítelem Pavlíkem na valných hromadách.

A opět s Pavlíkem zakládají v roce 2005 Nadační fond Kopretina na pomoc dětem ve vřesovické pomocné škole. Společně s nimi figuruje v nadaci také politik ODS Tomáš Úlehla a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák.

"Martina Horáka znám 30 let, hrávali jsme spolu fotbal a tahali kačeny po dvoře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz na jaře toho roku Mynář. "Je z Kyjova, já se tam narodil. Jak jsem připraven se za něco omluvit, tak v dobročinné činnosti na 1000 % nehledejte opravdu žádnou lumpárnu. Stejně jako Tomáše Úlehlu znám ještě z dob podnikání s odpadem."

Právě pokuty pražského dopravního podniku, v němž Horák působil, vymáhala firma Credit Management, na jejíchž valných hromadách se v letech 2006 a 2011 Mynář prokázal jejími anonymními akciemi. Tady také stojí za zmínku, že Jindřich Pleva, jenž v této společnosti figuroval, daroval SPOZ v roce 2010 400 tisíc korun.

Mynář přitom působil ještě v další vymahačské firmě Tessile ditta services, kde po tři roky zastával post místopředsedy představenstva. Opět se zde potkává s Pavlíkem, Ambrožem a již zmíněným Horákem.

Mynářovo jméno se také objevuje v občanském sdružení Chřibák. To získalo dotace ze státního rozpočtu na rekonstrukci osvětimanského fotbalového hřiště a na výstavbu ubytovny.

Konec manželky jednatelky

Ani tímto však výčet Mynářových aktivit nekončí. V první dekádě roku 2000 vybudoval na rodné Moravě lyžařský areál, jehož součástí je kromě sjezdovky také restaurace a penzion. Obojí dnes patří právě Mynářovi, respektive Mynářovy jsou pozemky, stavby jsou evidovány na jeho firmy.

Mimo jiné na společnost O.L.G.A. - Ski. Současně kancléř stále figuruje v dalších třech firmách a dvou nadacích, včetně prezidentova Nadačního fondu pro umoření státního dluhu.

Všechny společnosti, krom jediné (O.L.G.A.), vykázaly v uplynulém období podle posledních dostupných údajů z účetních závěrek ztrátu.

Před dvěma měsíci se navíc v těchto firmách odehrála významná změna. Mynář totiž v jediný den odvolal svoji manželku z postu jednatelky všech tří společností.

Tato akce může souviset se spekulacemi o jejich vzájemné odluce, které se nedávno na veřejnosti objevily. V rámci prověrky bude muset kancléř uvést, zda s manželkou žijí ve společné domácnosti, popřípadě zda mají upraveny majetkové poměry a společné jmění.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy