Švejnar stále neví, zda bude kandidovat na prezidenta

ČTK ČTK
3. 5. 2012 12:51
Definitivně se rozhodne až po přijetí prováděcího zákona k volbě
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ekonom Jan Švejnar zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. 

Řekl, že ačkoliv se kloní k účasti ve volbách, definitivně se rozhodne až po přijetí prováděcího zákona k volbě.

Pokud by kandidoval, tak jako nestranický kandidát, nevyloučil ale přijetí podpory od ČSSD i dalších politických stran.

"Plánuji kandidovat, ale zatím je na to příliš brzy," odpověděl Švejnar na otázku, zda už je rozhodnut, že do voleb půjde. Svou případnou kandidaturu chce oznámit až "ve chvíli, kdy budou známa pravidla a podmínky samotné volby prezidenta v prováděcím zákoně".

Už nyní ale vyjíždí do krajů a měst diskutovat s občany, aby cítil míru jejich podpory k podobnému kroku. Prováděcí zákon k volbě podle něj musí vyjasnit pravidla volby, například způsob sběru podpisů.

"Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany a vždycky jsem zastával názor, že mým důležitým přínosem pro společnost je právě moje nezávislost," zdůraznil Švejnar.

Utká se s Dienstbierem

Ekonom se o funkci hlavy státu ucházel už před čtyřmi lety. Tehdy ještě prezidenta, kterým se stal Václav Klaus, vybírali společně poslanci a senátoři.

"Podpora ČSSD by byla dobrá, případně i jiných politických stran," připustil Švejnar. Konkrétní jednání s jinými politickými subjekty než se sociální demokracií prý ale ještě neabsolvoval.

"Optimální by bylo být opravdu nezávislým kandidátem, který však dokáže strany natolik motivovat, že jsou ochotny vyjádřit mu podporu," vysvětlil svůj postoj.

Švejnar se na počátku března dostal do "užšího výběru" ČSSD společně se sociálnědemokratickým senátorem Jiřím Dienstbierem. Vedení sociální demokracie požádalo straníky, aby do poloviny května doporučili nominovat buď Dienstbiera, nebo Švejnara.

Švejnar rozhodování ČSSD označil za výběr mezi "dvěma koncepty", kdy on sám reprezentuje možnost podpory nestranického kandidáta. "A pak je tam ten druhý koncept, kterým je stranický kandidát, to je jasné," poznamenal.

Dienstbier: je to nekorektní

Dienstbier sám Švejnarův postoj, se kterým byl v úterý seznámen i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, označil ve čtvrtek za nekorektní. Byl prý Švejnarovým vyjádřením, které nedává prostor pro "slušnou debatu", zaskočen.

"Sebevědomá a hrdá strana může těžko akceptovat přístup: 'Štítím se vás, nechci se o vás umazat, ale dovolím vám, abyste mě podpořili'," napsal Dienstbier na sociální síti Facebook.

Sobotka po své úterní večerní schůzce se Švejnarem v textové zprávě napsal, že strana nadále diskutuje, zda v boji o křeslo po Václavu Klausovi podpoří Dienstbiera, nebo "nestranického kandidáta Jana Švejnara".

Poprvé se Dienstbier a Švejnar mají občanům představit ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Švejnar setkání označil za "prezentaci dvou principů", kde hodlá vystupovat jako "nezávislá veřejná osoba".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

12:50 stíhací závod 15 km volně muži.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy