Švejnar stále neví, zda bude kandidovat na prezidenta

ČTK ČTK
3. 5. 2012 12:51
Definitivně se rozhodne až po přijetí prováděcího zákona k volbě
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ekonom Jan Švejnar zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. 

Řekl, že ačkoliv se kloní k účasti ve volbách, definitivně se rozhodne až po přijetí prováděcího zákona k volbě.

Pokud by kandidoval, tak jako nestranický kandidát, nevyloučil ale přijetí podpory od ČSSD i dalších politických stran.

"Plánuji kandidovat, ale zatím je na to příliš brzy," odpověděl Švejnar na otázku, zda už je rozhodnut, že do voleb půjde. Svou případnou kandidaturu chce oznámit až "ve chvíli, kdy budou známa pravidla a podmínky samotné volby prezidenta v prováděcím zákoně".

Už nyní ale vyjíždí do krajů a měst diskutovat s občany, aby cítil míru jejich podpory k podobnému kroku. Prováděcí zákon k volbě podle něj musí vyjasnit pravidla volby, například způsob sběru podpisů.

"Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany a vždycky jsem zastával názor, že mým důležitým přínosem pro společnost je právě moje nezávislost," zdůraznil Švejnar.

Utká se s Dienstbierem

Ekonom se o funkci hlavy státu ucházel už před čtyřmi lety. Tehdy ještě prezidenta, kterým se stal Václav Klaus, vybírali společně poslanci a senátoři.

"Podpora ČSSD by byla dobrá, případně i jiných politických stran," připustil Švejnar. Konkrétní jednání s jinými politickými subjekty než se sociální demokracií prý ale ještě neabsolvoval.

"Optimální by bylo být opravdu nezávislým kandidátem, který však dokáže strany natolik motivovat, že jsou ochotny vyjádřit mu podporu," vysvětlil svůj postoj.

Švejnar se na počátku března dostal do "užšího výběru" ČSSD společně se sociálnědemokratickým senátorem Jiřím Dienstbierem. Vedení sociální demokracie požádalo straníky, aby do poloviny května doporučili nominovat buď Dienstbiera, nebo Švejnara.

Švejnar rozhodování ČSSD označil za výběr mezi "dvěma koncepty", kdy on sám reprezentuje možnost podpory nestranického kandidáta. "A pak je tam ten druhý koncept, kterým je stranický kandidát, to je jasné," poznamenal.

Dienstbier: je to nekorektní

Dienstbier sám Švejnarův postoj, se kterým byl v úterý seznámen i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, označil ve čtvrtek za nekorektní. Byl prý Švejnarovým vyjádřením, které nedává prostor pro "slušnou debatu", zaskočen.

"Sebevědomá a hrdá strana může těžko akceptovat přístup: 'Štítím se vás, nechci se o vás umazat, ale dovolím vám, abyste mě podpořili'," napsal Dienstbier na sociální síti Facebook.

Sobotka po své úterní večerní schůzce se Švejnarem v textové zprávě napsal, že strana nadále diskutuje, zda v boji o křeslo po Václavu Klausovi podpoří Dienstbiera, nebo "nestranického kandidáta Jana Švejnara".

Poprvé se Dienstbier a Švejnar mají občanům představit ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Švejnar setkání označil za "prezentaci dvou principů", kde hodlá vystupovat jako "nezávislá veřejná osoba".

 

Právě se děje

Další zprávy