Válka v Konfederaci politických vězňů: Stydím se, říká šéf muklů, spolek chce zavřít

Radek Dragoun Radek Dragoun, Lukáš Landa
1. 11. 2018 5:30
Spory uvnitř Konfederace politických vězňů došly podle stávajícího šéfa Františka Šedivého už příliš daleko. Řešení je podle něj jediné: spolek rozpustit.
Válka muklů. Přou se o milionový majetek a likvidaci spolku, na sněm dorazila policie | Video: Lukáš Landa, Radek Dragoun

Praha - Do pražského Kongresového centra se minulý týden trousily skupinky lidí v důchodovém věku. Všechny spojuje společný osud. Buď část života strávili kvůli svým politickým názorům v některém z komunistických lágrů, nebo tímto způsobem na čas přišli o své příbuzné.

Místo dojemného vzpomínání na společné utrpení však sněm Konfederace politických vězňů provázely hádky, kvůli kterým přijely i policejní hlídky.

"To, že tam byla policie, je v pořádku. Tyhle elementy, které mají sklony k násilí a hrubiánství, jsou pak aspoň klidnější," vysvětloval pro Aktuálně.cz přítomnost policie a ochranky místopředseda konfederace František Šedivý. 

"Je to smutné, já se za ty lidi stydím. Jsem hluboce zklamán, protože já jsem tu organizaci zakládal," dodal Šedivý, který po loňské smrti předsedkyně Naděždy Kavalírové spolek vede spolu s dalším místopředsedou Leem Žídkem.

Spor mezi členy se naplno rozhořel v prosinci 2015, kdy si konfederace na sněmu zvolila nové vedení. Problém byl, že pozvánku tehdy neobdrželi všichni členové, navíc se jich nedostavila ani polovina a sněm tak nebyl usnášeníschopný. Přesto zvolené předsednictvo konfederaci dosud vede.

A s tím se opozice ve spolku nesmířila, sporem se zabývá i justice. Naposledy v polovině října městský soud již podruhé nepravomocně rozhodl, že stávající vedení je ve funkci neoprávněně. "My jsme se odvolali. Ještě nikde není řečeno, že jsme nebyli zvoleni legálně," odmítá pochybnosti o své funkci Šedivý.

Kritika se však valí i na tajemnici konfederace, kterou je dcera Kavalírové Blanka Matějíčková. Tu viní z toho, že spolek autokraticky řídí. S reportéry Aktuálně.cz se odmítla bavit s vysvětlením, že je pouze zaměstnankyní spolku.

Personální spory jsou však jen částí problému. Opozice upozorňuje také na netransparentní hospodaření a účelové vylučování některých členů či cenzuru odlišných názorů na fungování spolku. 

Tyto spory se promítly i do atmosféry říjnového sněmu v Kongresovém centru. Mimochodem i jeho místo konání někteří vedení vyčítali. "Nechápu, proč to musí být tady. To musí stát tak 150 tisíc. To jsou vyhozené peníze," divil se signatář Charty 77 Jiří Wolf.

My jsme netrpěli? ptají se děti muklů

Nejvíce však některé mukly pobouřil návrh vedení, aby se konfederace ke konci příštího roku zrušila. Vedení argumentuje tím, že muklové již vymírají a o dění v organizaci ztrácí zájem. V konfederaci je i celá řada potomků politických vězňů, s nimi však vedení příliš nepočítá. "Nás mukly nemohou nahradit ani vnukové nebo sympatizanti. To už by nebyla Konfederace politických vězňů," stojí v dopise, ve kterém členům vysvětluje vedení svůj záměr.

S tím však mnozí nesouhlasí. "My jsme netrpěli? Víte, co já jsem okusila za tu dobu, co byli rodiče vězněni?" ptala se v ostré výměně názorů na sněmu Aloisie Pauerová jednoho z příznivců rozpuštění konfederace.

Místopředseda Šedivý po sněmu připustil, že důvod rozpuštění konfederace může být poněkud jiný, než uváděl dopis. "Tím, že bychom ukončili činnost konfederace a založili klub přátel politických vězňů, což by byli prakticky titíž lidé, by se ukončil tenhle spor v konfederaci. S opozicí bychom už nemuseli jednat," představuje plán Šedivý.

Chaty přenechali finanční správě

A vedení se již pomalu na konec konfederace připravuje, přestože není zřejmé, zdali ho členové nakonec odhlasují. V tichosti se zbavilo pravděpodobně nejcennějšího majetku, který konfederace měla.

Ve Smilovicích v blízkosti slapské přehrady vlastnila pět chat o velikosti rodinných domů v krásné přírodě. Získala je v roce 1992 od státu po Komunistické straně Československa. Takřka idylické místo pro odpočinek sloužilo k rekreaci politickým vězňům a jejich rodinám.

Konfederace však letos majetek v hodnotě několika milionů bezplatně darovala Generálnímu finančnímu ředitelství, které má v areálu vzdělávací centrum. Vedení spolku tvrdí, že političtí vězni kvůli tomu, že je místo bez automobilu hůře dostupné, o pobyt zde stejně neměli zájem.

S tím však nesouhlasí bývalý správce chat Vít Brych, podle kterého zájemců o ubytování výrazně ubylo až v posledních letech kvůli přístupu současného vedení. "V posledních třech letech, když rekreaci začala zařizovat paní Matějíčková, nebyla její metoda rozhodování o rekreaci dobrá. Jestliže s někým měla v minulosti konflikt, zásadně nebylo možné, aby sem přijel. Muklové mi volali, abych jim pomohl, ale to nebylo možné. O všem rozhodovala jenom ona," tvrdí Brych. Matějíčková na tato nařčení reagovat odmítla.

Opozice uvnitř konfederace se nyní snaží přimět ministryni financí Alenu Schillerovou, aby finanční správa od darovací smlouvy ustoupila a chaty se tak vrátily zpátky do rukou politických vězňů. Ta již podle slov muklů jednání s nimi přislíbila, byť výsledek nechtějí předjímat.

Setkání v listopadu rozhodne

Říjnový sněm měl nakonec velmi krátké trvání, podle očekávání na něj dorazilo jen 238 delegátů z 1430, a tak znovu nebyl usnášeníschopný. Po zhruba hodině tak skončil. 

O budoucnosti konfederace napoví pravděpodobně 14. listopad, na kdy je naplánováno opakování sněmu. Tentokrát se ho však už podle zákona nemusí účastnit více než polovina členů, aby byl usnášeníschopný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 6 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 8 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy